Προς το περιεχόμενο

πόρτα και στο φουμπου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@LK Αυτή είναι όμως η ευχη και η κατάρα. Ότι μέσα σε μια στενή ομάδα μπορεί κάποιος να νιώσει πλήρως ασφαλής, και να ζητήσει γνώμες για το ποιο φίλτρο για 15άρα CRT είναι το καλλίτερο. Σε μια πιο διευρυμένη ομάδα, θα νιώσει σε άμυνα και διωκόμενος "χαχαχα έχω και συνκμάστερ αμα θες με τη μικρή γοργόνα, τράβα ρε πάρε μια ips 240hz νανοίξει το μάτισσ."

 

Και οι δύο ομάδες δε, δεν έχουν καμία σχέση με το φυσικό περιβάλλον, τη στενή γεωγραφία μέσα στην οποία οποίο κινείται ο χρήστης, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ρωγμές μεταξύ προσδοκίας και πραγματικότητας. Κι εδώ μέσα π.χ. μια χαρά τα λέμε, καμιά φορά διαφωνούμε λόρδικα, άλλες φορές πιο άτσαλα. Όμως τελικά βγαίνεις στο δρόμο... και εξαρτάται απο τον δρομο το τι θα δεις. 😉 (Τι νομίζατε ότι θα πω;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

@LK Αυτή είναι όμως η ευχη και η κατάρα. Ότι μέσα σε μια στενή ομάδα μπορεί κάποιος να νιώσει πλήρως ασφαλής, και να ζητήσει γνώμες για το ποιο φίλτρο για 15άρα CRT είναι το καλλίτερο. Σε μια πιο διευρυμένη ομάδα, θα νιώσει σε άμυνα και διωκόμενος "χαχαχα έχω και συνκμάστερ αμα θες με τη μικρή γοργόνα, τράβα ρε πάρε μια ips 240hz νανοίξει το μάτισσ."

 

Και οι δύο ομάδες δε, δεν έχουν καμία σχέση με το φυσικό περιβάλλον, τη στενή γεωγραφία μέσα στην οποία οποίο κινείται ο χρήστης, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ρωγμές μεταξύ προσδοκίας και πραγματικότητας. Κι εδώ μέσα π.χ. μια χαρά τα λέμε, καμιά φορά διαφωνούμε λόρδικα, άλλες φορές πιο άτσαλα. Όμως τελικά βγαίνεις στο δρόμο... και εξαρτάται απο τον δρομο το τι θα δεις. 😉 (Τι νομίζατε ότι θα πω;)

Και έτσι αν είναι , δεν εχω τέτοιες ανασφάλειες.

Ακόμα και να με χλευάσει κάποιος , στο τέλος της ημέρας το μότο μου  είναι "να γίνει η δουλειά".

Η δουλειά συνήθως γίνεται, βρίσκω belts.😁

 

Υπάρχουν πολλές ομάδες στο FB  , κυρίως επαγγελματικές (φυσικά κλειστές και με credentials για να μπεις) , π.χ.  Για ποινικό ή αστικό δίκαιο, όπου πραγματικά γίνεται δουλειά και έχουν την βαρύτητα των καλλιτέρων συνεδρίων....με άμεση απόκριση και λύσεις.... στον καναπέ του σπιτιού σου ή στην καρέκλα του γραφείου σου αν προτιμάς.

Π.χ. στις τελευταίες (ζόρικες διαδικαστικά αυτοδιοικητικές εκλογές) έγινε ομάδα στο FB , από τον ΔΣ Αθηνών, που σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ χρόνο (και όλοι οι δικαστικοί αντιπρόσωποι μαζί) δίναμε λύσεις ή διευκρινήσεις σε ό,τι τυχόν θέμα προέκυπτε.

Ήταν ένα πολύ κάλο μαξιλάρι ασφαλείας και χωρίς το FB ...δεν θα το είχαμε ποτέ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ρωγμές μεταξύ προσδοκίας και πραγματικότητας.

 

Εδώ με τελείωσες ...

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης" είναι ένα πολύ νέο φαινόμενο στην ανθρώπινη ιστορία - μόλις πριν είκοσι χρόνια, όχι μόνο δεν υπήρχαν αλλά δεν μπορούσαμε καν να τα φανταστούμε. Θεωρώ πως κάθε προσπάθεια να χαρτογραφηθεί, να μεμφθεί, να εξωραϊστεί η λειτουργία τους και το κοινωνικό τους αποτύπωμα, είναι καταδικασμένη να γελοιοποιηθεί τις επόμενες δεκαετίες(;), δηλαδή υπάρχουν ήδη γενιές ανθρώπων που έχουν ενηλικιωθεί και δεν μπορούν να ανεχθούν την ιδέα μίας καθημερινότητας που δεν θα τα περιλαμβάνει (τα Μέσα Κοιν. Δικτύωσης, λέμε).

 

Έχοντας πει αυτό, να θυμίσω ότι και το noiz.gr τέτοιο μέσο είναι, και από το πρωί εδώ μέσα είμαστε παρόντες και απόντες.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, trolley είπε

....δηλαδή υπάρχουν ήδη γενιές ανθρώπων που έχουν ενηλικιωθεί και δεν μπορούν να ανεχθούν την ιδέα μίας καθημερινότητας που δεν θα τα περιλαμβάνει (τα Μέσα Κοιν. Δικτύωσης, λέμε).

 

 

Βάλε και εμένα μέσα σε αυτούς, που δεν έχω ενηλικιωθεί μέσα σε αυτά.

 

edit:

Χθες μου ήρθε  μια υπόθεση στο γραφείο, για "ακύρωση πλασματικής αποδοχής κληρονομιάς".

Δεν είχα ξανα χειριστεί κάτι ανάλογο, και ειλικρινά δεν ήξερα από που να αρχίσω.

Το πρωί ΣΗΜΕΡΑ, έκανα ένα καφέ και ζήτησα υποδείγματα αγωγής από συναδέλφους (σε κλειστή ομάδα στο FB).

Μέχρι το μεσημέρι, είχα 4 υποδείγματα αγωγών, και  guideline για όλη τη διαδικασία δικονομικά,.

Σήμερα το απόγευμα δηλώνω ΕΙΔΙΚΟΣ στο θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Βάλε και εμένα μέσα σε αυτούς, που δεν έχω ενηλικιωθεί μέσα σε αυτά.

Σωστή η επισήμανση, εννοούσα ανθρώπους που ήταν 5 ετών όταν εμφανίστηκε το Facebook, και στο μεταξύ ενηλικιώθηκαν. Αλλά ναι, σαν εσένα είμαι και εγώ και ξέρω και έναν κύριο στα 70 για τον οποίο ισχύουν αυτά που έγραψα.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε ένα φιλικό σπίτι, να φάμε καμιά πίτσα και να δούμε καμιά ταινία (όπως λέμε στην καθομιλούμενη). Εκεί και η κόρη του ζευγαριού, περίπου 15 ετών, με ένα κινητό στα χέρια κολλημένο με durostick.

 

Ανέκαθεν, αφού έτρωγε δύο μπουκιές, και έβλεπε δύο λεπτά από την επιλεγμένη ταινία, έφευγε και πήγαινε στα ενδότερα του σπιτιού, μακρυά από τους μεγάλους και τις μαλακίες που έλεγαν.

 

Όχι εκείνο το βράδυ, καθώς όταν πατήσαμε το "play" άρχισε η ταινία "The Social Network" και πριν ακόμη καταλάβει ότι αναφέρεται στο Facebook, είχε κολλήσει ΑΣΧΗΜΑ με τα δρώμενα στην οθόνη, και έμεινε μαζί μας μέχρι το τέλος - η μάνα της μου έλεγε ότι εκείνη την εβδομάδα είχε δει την ταινία τέσσερις φορές.

 

Είναι θρησκεία. Και είναι ακόμη στην αρχή.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι, δεν πηγε να βρει κανα υποδειγμα αγωγης η πιτσιρικα; 😁

 

 Μια αντικειμενικη αναγκη, π.χ. η επικοινωνια μεταξυ επαγγελματιων, θα βρει τροπο να καλυφθει, αν δεν ειναι το facebook θα ειναι κατι αλλο.

 

 Η ματαιοδοξια του ανθρωπου παλι, δε χωραει σε ολο το συμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, manosx είπε

 

 

 Μια αντικειμενικη αναγκη, π.χ. η επικοινωνια μεταξυ επαγγελματιων, θα βρει τροπο να καλυφθει, αν δεν ειναι το facebook θα ειναι κατι αλλο.

 

 

Το ίδιο θα είναι, διότι και σε εκείνο, το νέο,.  θα μπορεί να γίνει και πάλι κατάχρηση και τουμπαλιν.

Επίσης , ακόμα και στο σκέλος της ματαιοδοξίας, το FB ανοίγει δρόμους , που παλιά δεν τους είχες.

Μια ωραία φώτο και κανα ποιηματάκι 😁στον τοίχο, και το πρώτο ραντεβού είναι πιο εύκολο από ποτέ (μην το υποτιμάμε και αυτό). 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LK είπε

Σήμερα το απόγευμα δηλώνω ΕΙΔΙΚΟΣ στο θέμα.

Η αληθεια ειναι οτι αλλος απο το facebook αλλος απο το youtube... υπαρχει υπερπροσφορα ειδικων σε ενα καρο τομεις... και ειδικοι με αυτοπεποιθηση, οχι αστεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου