Προς το περιεχόμενο

Hardwire DL-8 - Slapback


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχεις βάλει πολύ βάθος από τον ενισχυτή? Προσπαθώ να καταλάβω τι το διαφορετικό κάνει το slapback από το απλό delay, αλλά το βάθος με μπερδεύει λίγο.

Όχι δεν έχει πολύ βάθος ο ενισχυτής, είναι το slapback που σου δίνει αυτή την εντύπωση. Γενικά αυτού του τύπου το delay μοιάζει αρκετά με βάθος. Ουσιαστικά είναι πολύ γρήγορες και "κοντές" επαναλήψεις που δίνουν μια εντύπωση βάθους χώρου. Στο κλιπάκι, μπορείς να το ακούσεις πιο καθαρά εκεί που παίζω ψηλά, π.χ. στο 1:14.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το slapback ειναι in my mind το να παιρνεις τον "ογκο" του delay στον ηχο σου, χωρις ομως τη "ρυθμικοτητα". Οταν δηλαδη εχουμε αλλου τυπου delay, με μεγαλες επαναληψεις σε φαση τεταρτα ή dot ογδοα, τοτε το delay αυτο επεμβαινει ουσιαστικα στη ρυθμικη αγωγη του παιξιματος μας. Δηλαδη ας πουμε με τα dot 8ths θα πρεπει να παιξουμε απλες straight αξιες για να "μπλεξουν" σωστα οι επαναληψεις, με τα τεταρτα θα πρεπεινα εχουμε καποιες παυσεις για να ηχησουν, οχι οτι ειναι και νομος του κρατους αυτα, αλλα γενικα οι μεγαλες επαναληψεις οπως και να εχει γινονται αντιληπτες ως ρυθμικες αξιες, με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

 Αντιθετα το slapback επειδη εξ ορισμου εχει πολυ μικρη χρονικη διαρκεια, "μπλεκει" με την original νοτα σε τετοιο βαθμο που, οπως αναφερθηκε, ειναι δυσκολο να το ξεχωρισεις απο το απλο reverb. Δινει λοιπον ογκο και χρωμα στο παιξιμο, ενα artificial doubling ουσιαστικα που κανει τις μελωδικες γραμμες πειστικοτερες, χωρις ομως να δημιουργει καινουργιες χρονικες αξιες.

 

 Απαραιτητο σε καθε σπιτι 😆

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσουμε ότι κατ' ουσία, το reverb, το delay και το echo είναι το ίδιο εφέ. Βασίζονται όλα στη φυσική ιδιότητα του ήχου να ανακλάται πάνω σε επιφάνειες. Αυτό που τα διαφοροποιεί είναι το πόσες "βόλτες" θα κάνει το αρχικό σήμα (repeats), τι μέρος του αρχικού σήματος θα κάνει τα πηγαινέλα και με τι ταχύτητα. 

 

Οι πολύ γρήγορες επαναλήψεις, δε γίνονται αντιληπτές από το αυτί ως επαναλήψεις αλλά ως βάθος (reverb). Όσο η ταχύτητά τους μειώνεται, αντιλαμβανόμαστε το εφέ ως ανάκλαση/επιστροφή (delay/echo). 

 

Το slapback, όντας ένα πολύ γρήγορο delay, μπορεί να γίνει αντιληπτό και ως reverb, ανάλογα φυσικά με τις ρυθμίσεις του.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, manosx είπε

Απαραιτητο σε καθε σπιτι

Εννοείται.

Πάντα έχω ένα slapback delay always on στο τέλος της αλυσίδας...μέτα από το επίσης always on κανονικό delay μου που έχει μακριές,on tempo, επαναλήψεις.

 

 

16 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Κι εγώ έλεγα ότι είναι ήδη πολλά.

 

Είναι.

Θες απλά μια γρήγορη μονη επανάληψη.

Δες τις ρυθμίσεις μου ,σε αναλογικά πετάλια

 

 

16997863844155020194438686664799.jpg

16997864113451035768974796709156.jpg

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα εξαιρετικό βίντεο για ένα εξαιρετικό πετάλι που κάνει μόνο αυτή τη δουλειά

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Επίσης να προσθέσουμε ότι κατ' ουσία, το reverb, το delay και το echo είναι το ίδιο εφέ. Βασίζονται όλα στη φυσική ιδιότητα του ήχου να ανακλάται πάνω σε επιφάνειες. Αυτό που τα διαφοροποιεί είναι το πόσες "βόλτες" θα κάνει το αρχικό σήμα (repeats), τι μέρος του αρχικού σήματος θα κάνει τα πηγαινέλα και με τι ταχύτητα.

 

 

  Και οχι μονο 😆 Το delay ειναι η βαση για ολα σχεδον τα εφε. Το chorus ειναι η διαμορφωση της συχνοτητας του delayed σηματος, το flanger η διαμορφωση ενος πολυ μικρο delay χρονου, ακομα και τα equalizer και τα φιλτρα ειναι delay επεμβαση σε επιπεδο φασης.

 

 Δεν πρεπει αλλωστε να ξεχναμε οτι η μουσικη ειναι συχνοτητες, ολα εχουν να κανουν με το χρονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα το βρισκω για slap το δειγμα. μου κανει εντυπωση που δεν επαιζες με αυτο.......... Κατά την άποψή μου δεν ειναι μόνο για sur . ειδικα με δυο κιθαρες το slap back σε βοηθαει να εχεις παρουσια..... Επισης μπορεις να κατεβασεις το level και να μην ειναι εντονο αν το θες. Το καλο με το slap ειναι οτι βγαινει ομορφα και απο ψηφιακα delay.

Στις 12/11/2023 στις 12:51 ΜΜ, Superfunk είπε

Πάντα έχω ένα slapback delay always on στο τέλος της αλυσίδας...μέτα από το επίσης always on κανονικό delay μου που έχει μακριές,on tempo, επαναλήψεις.

Και γω εχω δυο delay αλλα αντιθετα 1ον γτ υπεθεσα οτι ταιριαζει περισσοτερο ετσι και 2ον το δευτερο για τις μακριες επαναληψεις εχει και στερεο output 

για οποιον εχει το tc electronic υπαρχει ενα πολυ ωραιο preset νομιζω του josh smith που ειναι ετοιμο ωραιο slap για καθε χρηση. ο josh smith δεν παιζει μονο surf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 11/11/2023 στις 8:47 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

Λάθος κομμάτι παίζεις.

Ο ήχος είναι για surf αποκλειστικά.

Σίγουρα είναι (και) surf ηχάρα. Αλλά και για άλλα πράγματα - όπως έπαιξε ο JJ - είναι μια χαρά. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, geka είπε

μια χαρα το βρισκω για slap το δειγμα. μου κανει εντυπωση που δεν επαιζες με αυτο.......... Κατά την άποψή μου δεν ειναι μόνο για sur .

ο josh smith δεν παιζει μονο surf. 

 

36 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Σίγουρα είναι (και) surf ηχάρα. Αλλά και για άλλα πράγματα - όπως έπαιξε ο JJ - είναι μια χαρά. 

 

Α καλά ....

Δεν το πιάσατε λέμε ...

Βρε έπαιζε με την ιστιοσανίδα την τέλε λέμεεεεεε ....

Και δεν έπαιξε surf ....

 

Σαν να κάνεις 400άρι στον στίβο με βατραχοπέδιλα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου