Προς το περιεχόμενο

Mark Knopfler's Collection @ Christies


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Από προσωπική εμπειρία μιλάς?

Ναι εχω πολλα και εψαξα τουλαχιστον στο νετ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ναι εχω πολλα...

Για τσέκαρε σε συ μήπως μπορείς να ανταλλάξεις κανένα από δαύτα με το SKX Pro, ποτέ δεν ξέρεις...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Οι tele βλέπω φύγανε σε σχετικά χαμηλές τιμές - 150Κ η ακριβότερη - άσχετοι ζάμπλουτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εψαξα τουλαχιστον στο νετ

 

Ψάξε για συλλέκτες.

Βάλτα στην Μοιραράκη, μαζί με τις κιθάρες μου.

Cash or trash, να χεστείς στο τάλαρο λέμε.

Μόλις τώρα, MarLog είπε

Οι tele βλέπω φύγανε σε σχετικά χαμηλές τιμές - 150Κ η ακριβότερη - άσχετοι ζάμπλουτοι

 

Αυτές τις πήρανε για μεταπώληση, γι' αυτό.

Ποιος τρελός θα πάρει τέλε ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Αυτές τις πήρανε για μεταπώληση, γι' αυτό.

Ποιος τρελός θα πάρει τέλε ...

Μου κάνει εντύπωση πάντως το ότι πούλησε τη μαύρη Strat και την D-35. Δεν νομίζω ότι του ανήκαν. Αυτές ήταν οικογενειακά κειμήλια!
 

Τουλάχιστον ο Knopfler κρατησε την κόκκινη (αν και όχι σε Dakota Red) 

Επεξεργασμένο από MarLog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αχ, γιατί να μην έχω άλλες τόσες κιθάρες, να πάω να τις βγάλω στο cash or trash της Μοιραράκης, να χεστώ στο τάλαρο?

Τι Κρίστις μου λέτε τώρα και Γκίλμουρ ...

ΦΑΣΙΟΝ και Μοιραράκη κύριοι.

Να καεί το πελεκούδι.

Θα 'χω βάλει και 5 κοράκια να ανεβάζουν την τιμή, κι όποιος γουστάρει ας έρθει να τις χτυπήσει ασούμε.

Οι κιθάρες του ΦΑΣΙΟΝ λέμε.

Ευτυχώς που δεν έχουμε "παιδική χαρά" γιατί θα σου ανέβαζα thread που θα καιγόταν το πελεκούδι...

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Bump γιατι βλεπω οτι κυκλοφόρησε ο πληρης κατάλογος της δημοπρασίας, για όποιον θέλει να ριξει μια ματιά στη συλλογή του κυρίου.

https://www.christies.com/en/auction/the-mark-knopfler-guitar-collection-29972/

 

(Στα δεξια η επιλογή "Download Catalogue" για το PDF - μίνι βιβλίο με βιογραφικό μπλαμπλα και παρεμφερές φωτογραφικο υλικό, περαν φυσικα των lots - 268 σελιδες)

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, odis13 είπε

Bump γιατι βλεπω οτι κυκλοφόρησε ο πληρης κατάλογος της δημοπρασίας, για όποιον θέλει να ριξει μια ματιά στη συλλογή του κυρίου.

Μπράβο που το υπενθύμισες Οδυσσέα. Το είχα ξεχάσει... Έκανα sign για την '59 LP (I wish) 😄

Σοβαρά τώρα, με εντυπωσίασαν οι τιμές που αναμένεται να δημοπρατηθούν κάτι EKO, Teisco κλπ... 

Βέβαια από τη θεωρία στην... πράξη υπάρχει απόσταση, αλλά είμαι περίεργος να δω πόσο θα πιάσουν, αν τελικά πουληθούν.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μπράβο που το υπενθύμισες Οδυσσέα. Το είχα ξεχάσει... Έκανα sign για την '59 LP (I wish) 😄

Σοβαρά τώρα, με εντυπωσίασαν οι τιμές που αναμένεται να δημοπρατηθούν κάτι EKO, Teisco κλπ... 

Βέβαια από τη θεωρία στην... πράξη υπάρχει απόσταση, αλλά είμαι περίεργος να δω πόσο θα πιάσουν, αν τελικά πουληθούν.

 

Κοιτα οι Teisco Spectrum με τους zig-zag μαγνητες πανε υπο κανονικες συνθηκες στο 1-1μιση χιλιαρικο, ειναι πολυ σπανιες και υπαρχει κοσμος που τις συλλεγει ως την επιτομη του Japanese '60s quirky στυλ. Εγω θα εκπλαγω αν πανε κατω απο πενταψηφιο νουμερο.

 

Το Christies ειναι λιγο "κακο" με τα estimates σε τετοια sales, με την εννοια του οτι με εξαιρεση τα 2-3 πιο iconic οργανα τα υπολοιπα τα κανουν estimate πανω κατω στην τιμη αγορας με ενα ελαχιστο premium λογω ονοματος, το οποιο ΔΕΝ ειναι αντιπροσωπευτικο του τι διατιθεται να πληρωσει κοσμος. 

Αυτο που συνηθως συμβαινει ειναι οτι στα super high ticket items γινεται η σφαγη απο τους κατεστραμμενους, στα μεσαια βλεπεις μια εκτιναξη συχνα 2 και 3 και 5 φορες το estimate αλλα ΕΙΔΙΚΑ στα χαμηλα items τα estimates φευγουν απο το παραθυρο, διοτι διαμορφωνεται γρηγορα ενα μινιμουμ "μαξιλαρακι" απο αυτους που θελουν να παρουν ΚΑΤΙ, απλα οτιδηποτε, λογω του ονοματος πισως απο τα lots - ολοι αυτοι θα πλακωθουν για τα "ταπεινα" κομματια και θα διαμορφωσουν μια τιμη πατωμα. Στο auction του Gilmour αυτο το πατωμα ηταν στα 30-35 χιλιαρικα, υπηρχαν δηλαδη πολλα (ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ) κομματια με "ταπεινα" estimates στα 1,2,3 χιλιαρικα που πηγαν για 30+, και πρακτικα ΚΑΝΕΝΑ κατω απο αυτη την τιμη.

Στην προκειμενη, εγω θα περιμενα μαξιλαρακι στα 15-20 αλλα ποτε δε ξερεις με αυτα τα πραματα.

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου