Προς το περιεχόμενο

Δάσκαλος, ταλέντο μαθητή, ειλικρίνεια


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Επίσης έγραψα "φίλοι". Με εισαγωγικά.

 

ναι

και?

 

τι θέλουμε δηλαδή να χαϊδεύουμε αυτιά?

ή έχουμε κάποιο όφελος?

 

τα εισαγωγικά δηλαδή τι έννοια δίνουν?

Ξέρεις το εύκολο είναι να προσπεράσεις.

Και ιδίως σε ένα ιντερνετικό μέσο, που απο δώ πάν κι άλλοι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Tο έκανα το ψυχικό για τον φίλο μου τον Βρασίδα, μόνο και μόνο γιατί έχουμε το ίδιο όνομα.

 

Μην μου πεις ότι κι εσένα σε λένε Βρασίδα ...

Ω ρε π#@στη μου, κι εγώ σε φωνάζω Βασίλη ....

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχισουμε παλι τα τουρλουλου με τα ονοματα, γιατι θα μου κολλησετε κανα καινουριο κ θα πρεπει ν'αλλαζω νικνεημ παλι

 

Ασε που το Βρασιλης μ'αρες

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Μην αρχισουμε παλι τα τουρλουλου με τα ονοματα, γιατι θα μου κολλησετε κανα καινουριο κ θα πρεπει ν'αλλαζω νικνεημ παλι

Πέρα απ΄το όνομα, να σε ρωτήσω ρε συ κάτι, στο avatar εσύ είσαι?🤔 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Πέρα απ΄το όνομα, να σε ρωτήσω ρε συ κάτι, στο avatar εσύ είσαι?🤔 

 

 

Ναι, ειναι παλια φωτογραφια ομως, οταν  ημουν στα κιλα μου

  • Χαχα 5

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το ταλέντο είναι μια πολυσύνθετη έννοια, που γενικά και μπακαλίστικα θα το ορίσω σαν την ταχύτητα με την οποία κάποιος αφομοιώνει τη γνώση, αυτό που λέμε στα αγγλικά aptitude.

Όλοι ξέρουμε σε τι είμαστε καλοί και σε τι όχι. Δεν είναι κακό να παραδεχτείς ότι δεν έχεις ταλέντο σε κάτι, ίσα ίσα δηλώνει αυτογνωσία. Πχ εγώ πάντα είχα ταλέντο στην εκμάθηση ξένων γλωσσών, μου έρχεται πολύ εύκολο χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Στη μουσική όμως... Μπα. Αυτό σημαίνει ότι από μουσική θεωρία δεν αφομοιώνω πληροφορίες με τίποτα, έχω κάκιστη αίσθηση του ρυθμού σε πιο funky κομμάτια και πολλά άλλα. Η συνειδητοποίηση αυτή με κάνει όμως να ξέρω πάνω σε τι χρειάζομαι βελτίωση, άρα τι βλέπω σαν κάτι θετικό. Βέβαια έχω και μια ηλικία, δεν είμαι παιδάκι, οπότε μπορώ να το διαχειριστώ.

Τώρα, σε άλλον το λες; Εξαρτάται. Σε γονείς μαθητών το έχω πει, στην τελική πληρώνουν και πρέπει να ξέρουν την αλήθεια, δηλώνει ευθύτητα και ειλικρίνεια. Σε μαθητές όμως το λέω μόνο αν με ρωτήσουν και μόνο αν είναι φοιτητές και πάνω, σε μικρότερους δεν υπάρχει λόγος, τους διαλύεις το κίνητρο, δεν έχουν την ανάλογη ωριμότητα που έχει ένας ενήλικος 

  • Like 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nekkon Η μουσικη θεωρια (σε ατομο της ηλικιας) μας δεν ειναι θεμα ταλεντου.

Ειναι θεμα αλλων παραγοντων.

Φανερωνει πως δεν εχουμε αντιληφθει τη χρησιμοτητα της.

Φανερωνει πως δεν εχουμε αντιληφθει ποσο απλη ειναι αν την κανεις με τον "δυσκολο" τροπο.

Αν προσπαθησεις να τη δεις σαν απλοποιημενη θεωρια κ θεωρια πανω στο οργανο παντα αφηνεις κενα.

Αν τη δεις σαν 10 πραγματα, κατι σαν την προπαιδεια ενα πραγμα, την τελειωνεις εκει σε μια βδομαδα κ καθαρισες.

 

Δε μιλαμε για αρμονια, για θεωρια μιλαμε. Τα ημιμετρα ειναι που μας κρατανε πισω.

 

Το ταλεντο ειναι δηλαδη κλιση?

Δε διαφωνω απλα αναρωτιεμαι. Θυμαμαι παντα να ειχα κλιση προς μαθηματικα κ με γραμματικη κ τα λοιπα δεν τα πηγαινα καλα. Τα μαθηματικα παντα τα ξεπεταγα γρηγορα κ ηθελα κι αλλα. Θυμαμαι ομως πως τα μαθηματικα μου αρεσανε. Ετσι οταν τα διαβαζα ημουν 100% εκει συγκεντρωμενος. Στα αλλα, καθομουν μιση ωρα μπροστα απο το βιβλιο κ διαβαζα τα 5. Εχω πετυχει ατομα που ηταν καλοι σε ολα, ακομα κ σε αυτα που δε γουσταρανε. Κ το "κολπο" τους ηταν να δουλεψουν μεχρι να εχουν την προσεγγιση που ειχαν σε κατι που τους αρεσε, ακομα κ σε αυτα που τους ηταν βαρετα. Time managment κ συγκεντρωση δηλαδη. Το ζορι ηταν μονο στην αρχη 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω επίσης, ότι η θεωρία, είναι ενδιαφέρουσα (και καθόλου βαρετή) αν την μάθεις με τον σωστό τρόπο.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Εχω πετυχει ατομα που ηταν καλοι σε ολα

Αυτό είναι η διαφορά της μεγαλοφυΐας από την ιδιοφυΐα... image.gif.61d51f6492a30c928957014b64f8e3f8.gif

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Αυτό είναι η διαφορά της μεγαλοφυΐας από την ιδιοφυΐα... image.gif.61d51f6492a30c928957014b64f8e3f8.gif

 

Η μια είναι μεγάλη, ενώ η άλλη είναι ίδια?

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου