Προς το περιεχόμενο

Δάσκαλος, ταλέντο μαθητή, ειλικρίνεια


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Εχω και καλυτερη ιστορια.

 

 Πολλα χρονια πριν στην Ομονοια, ειχαμε κατεβει ποιος ξερει τι διαλα θα θελαμε, κανα δισκο; Anyway.

 

 Και οπως περπαταμε εκει στο κατω μερος, ξαφνικα νομιζαμε οτι ειμασταν στην Ιερουσαλημ το 33 μ.Χ.

 

 Ειναι τυπος κανονικα, χιτωνας, μαλουρα, γενιαδα, πανω σε γαιδαρο, με τον σταυρο, μεγαλο σταυρο, full size, dreadnought, οχι αυτους που τους φορας, αυτους που σε σταυρωνουνε.

 

 Λοιπον ειναι πανω στο γαιδαρο τωρα αυτος, με το σταυρο στους ωμους, κανονικα, και ξα γινεται απο πισω χαος, πορεια κανονικη, σταματημενα αμαξια τωρα να κορναρουν και τετοια, και "μπραβο" και "ζητω" και "μεγαλε" και τετοια.

 

 Τη φατσα του φιλου που ειχαμε κατεβει μαζι ακομα τη θυμαμαι, κατι αναμεσα σε κουφαθηκα, καραφλιασα και κοντευω να μεινω στον τοπο απο τα γελια.

 

 Να μη στα πολυλογω, καποια στιγμη παω να ψηφισω, και βλεπω τον τυπο κανονικα, με γαιδαρο σταυρο κλπ πρωτη μουρη στο ψηφοδελτιο, με κομμα δικο του.

 

 Και τιποτα αλλο να μην ξερεις απο την Ελλαδα, με αυτη την ιστορια εισαι καλυμμενος πιστευω.

Σε ποιο κόμμα ήταν αρχηγός? "Για Τον Γάιδαρο Καβάλα"?🤣

  • Χαχα 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Να μη στα πολυλογω, καποια στιγμη παω να ψηφισω, και βλεπω τον τυπο κανονικα, με γαιδαρο σταυρο κλπ πρωτη μουρη στο ψηφοδελτιο, με κομμα δικο του.

 

 Και τιποτα αλλο να μην ξερεις απο την Ελλαδα, με αυτη την ιστορια εισαι καλυμμενος πιστευω.

Φανταζομαι του ειπαν μεχρι τρεις σταυρους μεγαλε στο ψηφοδελτιο κ αυτος απαντησε εναν εχω, εναν εφερα

  • Like 1
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Τα παλαια τα χρονια ειχα γνωρισει ενα μαγαζατορα, κοντα στα 30, με φραγκα, που παιζαμε λαηβ σε μαγαζια του.

Ενα απο τα πραγματα που φροντιζε να σου πει μετα τα 5 πρωτα λεπτα γνωριμιας ειναι πως ειχε βγαλει λεφτα απο το ποδοσφαιρο, πριν τραυματιστει κ πως θα εκανε μεγαλη καριερα αν δεν ειχε αυτο το τραυματισμο. Μετα αρχιζε να σου λεει πως πρεπει να κανεις ολες τις δουλειες αν θες να πετυχεις κ πως πριν ανοιξει τα μαγαζα ειχε αγορασει ταξι.

 

Εμπνευσμενος απο αυτη τη γνωριμια ειχα γραψει ενα τραγουδι για αυτον. Ηταν ελληνικο εφηβικο χεβυ μεταλ, καθως αυτο ηταν το μονο υφος που μπορουσε να μετουσιωσει τους καταπληκτικους μου στιχους σε εργο τεχνης ολοκληρωμενο

 

Το μοιραζομαι μαζι σας, μπορει να θεσει τις σκεψεις καποιου στα θεματα ταλεντου σε νεα βαση.

Να αποκτησετε αλλο περσπεκτιβ οταν μιλαμε για χαμενα ταλεντα

 

(Το ονομα ειναι τυχαιο, δε θυμαμαι καν πως λεγοτανε)

 

 

Ο ΤΑΞΙΤΖΗΣ:

 

Ησουν μεγαλο ταλεντο

Τρελος γκολτζης

Που η μοιρα ομως σου εμελε, να γινεις ταξιτζης

 

Στα δεκαοχτω σου τα χρονια

Στης πρωτης εθνικης τα σαλονια

Τα γκολ να πεφτουν βροχη

Και πρωτη μουρη να εισαι εσυ

 

Μα ηρθε ο τραυματισμος σου

Που σου κατεστρεψε το ποδι

Κ απο τοτε φιλε Φωτη

Δεν ξανακλωτσησες το τοπι

 

Ο πληγωμενος εγωισμος σου

Μα κι ο πατερας σου κ ο αδερφος σου

Που απο εσενα περιμεναν πολλα

Σε ωθησαν να βρεις δουλεια

 

Να φερεις στο σπιτι λεφτα 

Σπουδαιος να νιωσεις ξανα

Να γινεις χρησιμος κ εσυ

Κ ετσι πηρες το ταξι

 

Δωδεκα ωρες τη μερα

Απο Ηρακλειο στη Δραπετσωνα

Για σενα που ολοι λεγαν

Να'τος ο νεος Μαραντονα

 

Ο νεος Μαραντονα

Ο νεος Μαραντονα

Ο νεος Μαραντονα

 

 

Η κατάρρευση του Ναρκισσισμού οδηγει στην κατάθλιψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ρε παίδες επειδή πολλές φορές η ίδια η κοινωνία με την αμερικανοποίηση των πάντων μας οδηγεί στο να υποβαθμίζουμε το ταλέντο σε σχέση με τη δουλειά, νομίζω κ αυτό πρέπει κάποιες φορές να το λέμε. Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι αμερικανιά, ο Αίσωπος το είπε πρώτος με το μύθο του λαγού και της χελώνας. 

Οκ, έχω δει άπειρα ταλέντα να χάνονται. Και οκ, έχω δει πολλούς μέτριους να φτάνουν σε ύψη με τη σκληρή δουλειά. Και δέχομαι ότι η σκληρή δουλειά και η υπομονή θα σε φτάσει πιο μακριά. Αλλά ας μην υποβαθμίζουμε το ταλέντο. Να το δούμε μουσικά; Πόσοι αυτοδίδακτοι μουσικοί κατέκτησαν κορυφές που άλλοι δε θα κατακτήσουν ποτέ; Ένα όνομα μου έρχεται. Yanni. Ο άνθρωπος δηλώνει αυτοδίδακτος κ δες τι έχει γράψει. Αν δεν είναι αυτό ταλέντο, τι είναι; Στο χώρο της κιθάρας και πιο πρόσφατα, μου έρχεται το όνομα του Plini. Εντελώς αυτοδίδακτος και θεωρείται modern day guitar hero. Όσο περίεργο κ αν ακούγεται 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Απλά ρε παίδες επειδή πολλές φορές η ίδια η κοινωνία με την αμερικανοποίηση των πάντων μας οδηγεί στο να υποβαθμίζουμε το ταλέντο σε σχέση με τη δουλειά, νομίζω κ αυτό πρέπει κάποιες φορές να το λέμε. Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι αμερικανιά, ο Αίσωπος το είπε πρώτος με το μύθο του λαγού και της χελώνας. 

Οκ, έχω δει άπειρα ταλέντα να χάνονται. Και οκ, έχω δει πολλούς μέτριους να φτάνουν σε ύψη με τη σκληρή δουλειά. Και δέχομαι ότι η σκληρή δουλειά και η υπομονή θα σε φτάσει πιο μακριά. Αλλά ας μην υποβαθμίζουμε το ταλέντο. Να το δούμε μουσικά; Πόσοι αυτοδίδακτοι μουσικοί κατέκτησαν κορυφές που άλλοι δε θα κατακτήσουν ποτέ; Ένα όνομα μου έρχεται. Yanni. Ο άνθρωπος δηλώνει αυτοδίδακτος κ δες τι έχει γράψει. Αν δεν είναι αυτό ταλέντο, τι είναι; Στο χώρο της κιθάρας και πιο πρόσφατα, μου έρχεται το όνομα του Plini. Εντελώς αυτοδίδακτος και θεωρείται modern day guitar hero. Όσο περίεργο κ αν ακούγεται 

 

Το να τα παίρνεις πιο εύκολα/γρήγορα για μένα είναι πολύ μικρότερο "ταλέντο" από τη θέληση και την επιμονή/εμμονή να στρώνεις κώλο κάτω κάθε fucking μέρα, θυσιάζοντας εξόδους, γκομενάκια, αραλίκια, κλπ.

 

Όσο ήμουν πολύ μέσα στα τοπικά Πειραιά (μπάλα) το είδα αμέτρητες φορές αυτό. Τα ίδια μετά στο ωδείο και στους ιδιαιτεράδες. Ακριβώς τα ίδια αργότερα στο πανεπιστήμιο.

 

Δε μου λέει κάτι πλέον λοιπόν αυτό. Θαυμάζω πολύ περισσότερο τους νέρντουλες που κάνανε τετράγωνους κώλους από το πήξιμο μες το σπίτι, παρά τα "ταλέντα" που 1 στις 10 το συνδύασαν με στοιχειώδη δουλειά και δέσμευση.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το να τα παίρνεις πιο εύκολα/γρήγορα για μένα είναι πολύ μικρότερο "ταλέντο" από τη θέληση και την επιμονή/εμμονή να στρώνεις κώλο κάτω κάθε fucking μέρα, θυσιάζοντας εξόδους, γκομενάκια, αραλίκια, κλπ.

Aν δεν υπάρχει ταλέντο στον ΧΨ τομέα/αντικείμενο, όσο κώλο και να στρώσεις κάτω, ακόμα και ολόκληρη τη ζωή σου να σπαταλήσεις σε αυτό, το αποτέλεσμα θα είναι πάντα so-so. Δεν είναι όλα θέμα μελέτης και σκληρής δουλειάς, πραγματικά απορώ γιατί καθόμαστε τώρα και συζητάμε για εκατομμυριοστή φορά τα απολύτως αυτονόητα.🥱

  • Like 1
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Το να τα παίρνεις πιο εύκολα/γρήγορα για μένα είναι πολύ μικρότερο "ταλέντο" από τη θέληση και την επιμονή/εμμονή να στρώνεις κώλο κάτω κάθε fucking μέρα, θυσιάζοντας εξόδους, γκομενάκια, αραλίκια, κλπ.

 

Όσο ήμουν πολύ μέσα στα τοπικά Πειραιά (μπάλα) το είδα αμέτρητες φορές αυτό. Τα ίδια μετά στο ωδείο και στους ιδιαιτεράδες. Ακριβώς τα ίδια αργότερα στο πανεπιστήμιο.

 

Δε μου λέει κάτι πλέον λοιπόν αυτό. Θαυμάζω πολύ περισσότερο τους νέρντουλες που κάνανε τετράγωνους κώλους από το πήξιμο μες το σπίτι, παρά τα "ταλέντα" που 1 στις 10 το συνδύασαν με στοιχειώδη δουλειά και δέσμευση.

Πιάσε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ξεκίνησε το μπάσκετ στα 14. Οι υπόλοιποι επάγγελματιες στα 6. Έκανε όλη τη δουλειά και τις θυσίες που αναφέρεις και respect γι'αυτό. Αλλά. Αν δεν είχε το ταλέντο (δηλαδή εδώ το σώμα) δε θα είχε ξεμυτισει από την Α2

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το να ειναι καποιος αυτοδιδακτος, ειτε ο Yanni ειτε οποιοσδηποτε, δε σημαινει οτι δεν εχει δουλεψει.

 

 Συνηθως μαλιστα σημαινει το ακριβως αντιθετο: Οτι εχει δουλεψει περισσοτερο, τουλαχιστον στους τομεις εκεινους που εχει επικεντρωθει.

 

 Δηλαδη, μπορει να μην εχει κανει μια διεξοδικη μελετη που να του επιτρεψει να παιζει μπαλα σε μεγαλες φορμες, αλλα κυριολεκτικα εχει λιωσει με τις μινιμαλιστικες προσεγγισεις, η με το songwriiting, η με τα μπλουζ σολο ρε αδερφε 😆 οποτε εχεις στην ουσια εναν εξειδικευμενο τεχνιτη.

 

 Και πιστεψε με, κανεις "ακαδημαικος" δεν υποτιμαει εναν εξειδικευμενο τεχνιτη. Να τον μελετα μπορει, να τον υποτιμα ποτε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Πιάσε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ξεκίνησε το μπάσκετ στα 14. Οι υπόλοιποι επάγγελματιες στα 6. Έκανε όλη τη δουλειά και τις θυσίες που αναφέρεις και respect γι'αυτό. Αλλά. Αν δεν είχε το ταλέντο (δηλαδή εδώ το σώμα) δε θα είχε ξεμυτισει από την Α2

 

 Και ο τζον στοκτον εβγαλε τοσα λεφτα απο το μπασκετ, εγινε διασημος και hall of famer, και ηταν 1.85, τι να λεει.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Απλά ρε παίδες επειδή πολλές φορές η ίδια η κοινωνία με την αμερικανοποίηση των πάντων μας οδηγεί στο να υποβαθμίζουμε το ταλέντο σε σχέση με τη δουλειά, νομίζω κ αυτό πρέπει κάποιες φορές να το λέμε. Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι αμερικανιά, ο Αίσωπος το είπε πρώτος με το μύθο του λαγού και της χελώνας. 

Οκ, έχω δει άπειρα ταλέντα να χάνονται. Και οκ, έχω δει πολλούς μέτριους να φτάνουν σε ύψη με τη σκληρή δουλειά. Και δέχομαι ότι η σκληρή δουλειά και η υπομονή θα σε φτάσει πιο μακριά. Αλλά ας μην υποβαθμίζουμε το ταλέντο. Να το δούμε μουσικά; Πόσοι αυτοδίδακτοι μουσικοί κατέκτησαν κορυφές που άλλοι δε θα κατακτήσουν ποτέ; Ένα όνομα μου έρχεται. Yanni. Ο άνθρωπος δηλώνει αυτοδίδακτος κ δες τι έχει γράψει. Αν δεν είναι αυτό ταλέντο, τι είναι; Στο χώρο της κιθάρας και πιο πρόσφατα, μου έρχεται το όνομα του Plini. Εντελώς αυτοδίδακτος και θεωρείται modern day guitar hero. Όσο περίεργο κ αν ακούγεται 

Να πούμε, αν δεν έχει ειπωθεί ακόμα (πολλά τα ποστ, δεν τα διάβασα όλα) ότι το λεγόμενο ταλέντο (εγώ το λέω αντίληψη) έχει επίπεδα.

Δεν είναι έχω ή δεν έχω.

 

Είχα δύο μαθητές το ίδιο χρονικό διάστημα, που ο ένας ήταν ας πούμε στο 80% σε ταλέντο κι άλλος στο 30%.

Ο 80 ήταν τεμπέλης και επειδή είχε καταλάβει ότι "τα παίρνει τα γράμματα", περίμενε να γίνει το θαύμα και μια μέρα να ξυπνήσει και να είναι ο Gary Moore (αυτός του άρεσε πολύ).

Ο άλλος, ο 30, πολύ πιο έξυπνος σε όλα αλλά όχι τόσο στη μουσική. Δουλευταρας όμως.

(Το αποδεικνύει η σημερινή του κατάσταση, μετά από 20 χρόνια, που έχει ιδρύσει εταιρείες σχετικές με το ιντερνετ, με μεγάλη επιτυχία).

Τους πρωτους μήνες ο 80αρης τον πάταγε τον 30αρη.

Μετά από ένα χρόνο ήταν στα ίσια. Και μετά από δύο χρόνια ο 80αρης τα παράτησε γιατί προφανώς δεν  βελτιωνόταν, ενώ ο ο άλλος έπαιζε ήδη σε μπάντα και κάνανε και λάιβ.

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου