Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή bpm σε Daw


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση. Αν στο DAW (reaper) αλλάξω τα bmp αλλάζει η τονικότητα ή το μηχάνημα το φτιάχνει μόνο του στο ίδιο τονικο ύψος. 

Για να είμαι σαφής. Έχουμε γράψει ένα κομμάτι (μπάσο κιθάρα,τα τύμπανα θα μπουν μετά)στα 200 bpm.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν προλαβαίνω να πω τους στίχους καθώς είναι αρκετά πυκνοί και χάνω τα λόγια. Δοκίμασα στα 185-190 bpm και νομίζω πως το έχω. 

Πρέπει να ξαναγράψουμε τα όργανα ή απλά κατεβάζω bpm στο reaper και τραγουδάω από πάνω;

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Πρέπει να ξαναγράψουμε τα όργανα ή απλά κατεβάζω bpm στο reaper και τραγουδάω από πάνω;

Λογικά δεν αλλάζει η τονικότητα. Φαντάζομαι το reaper δεν γράφει σε κανονική ταινία, ε?😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θελεις time stretch αλλα δεν ξερω πως και τι κανει το reaper

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Λογικά δεν αλλάζει η τονικότητα. Φαντάζομαι το reaper δεν γράφει σε κανονική ταινία, ε?😆

Δεν ξέρω ρωτάω. 

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Βασικα θελεις time stretch αλλα δεν ξερω πως και τι κανει το reaper

Νομίζω αυτό κάνει.Απλα αλλάζεις αριθμό στα bpm.Αρα δεν αλλάζει η τονικότητα. Βασικά σε μια δοκιμή που έκανα δεν παρατήρησα κάποια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μπορεις να καθορισεις το πως συμπεριφερεται το audio σε αλλαγη του μετρονομου, ειτε σε επιπεδο project ειτε σε επιπεδο track.

 

 Η λεξη κλειδι ειναι το timebase.

 

 Αυτο το ρυθμιζεις η στα project settings για ολο το project, η με δεξι κλικ σε καποιο συγκεκριμενο καναλι

 

 Οι βασικες επιλογες ειναι το time, οπου η βαση ειναι ο απολυτος χρονος σε sec, οποτε οτι και να κανεις με το τεμπο δεν αλλαζει τιποτα στα audio αρχεια, το beat ( position, length) οπου αν αλλαξεις το tempo γινεται time strech, και το beat ( position only). Αυτο ειναι καταλληλο οταν θελεις να αλλαξει μονο το σημειο που ξεκιναει να ακουγεται το audio, και ειναι καλο αν εχεις one shot κρουστα εφε κλπ.

 

 Τωρα, το time stretch διατηρει μεν το pitch σταθερο, δε διατηρει ομως την ποιοτητα του ηχου σταθερη. Σε μικρες αλλαγες του τεμπο αυτο μπορει να "περασει", θα πρεπει βεβαια να εχουμε το νου μας στο τι καναμε. Σε μεγαλες αλλαγες παλι πολυ σπανια λειτουργει, οποτε εκει πιθανοτατα θα χρειαστει επανεγγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου