Προς το περιεχόμενο

Rickenbacker pickup change


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τους stock High Gain κεραμικούς που είχε με τον απαράδεκτο neck μαγνητη (ο bridge ειναι οκ και αυτοi που  παίζουν με Rickenbacker με αυτους τους μαγνητες, παίζουν  σχεδον αποκλειστικα στην bridge θεση...for a reason) 

 

20221114_140619.thumb.jpg.d25c06686ba9370ba52d0ccd6acfa0ba.jpg

 

 

 σε υπέροχους Creamery Vintage Alnico Toasters. O Βρεττανός ξέρει πολύ καλά τι κάνει....και ευτυχως δηλ. γιατι δεν υπαρχει αλλος να φτιαχνει τετοιους μαγνητες, (οι toasters της Rickenbacker ειναι λιγοτερο καλοι και κανουν 200 ευρω ο ΕΝΑΣ).... 

 

20231129_165146.thumb.jpg.131484bf5cf40f4d89415984ce22f77d.jpg

 

Στο κλιπΣ πρωτος ειναι ο High Gain & δευτερος ο Toaster σε ολες τις θεσεις αρχιζοντας απο bridge μετα middle και τελος neck σε ολα τα θεματα.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο σχήμα έχει αυτή η tele - είναι όμως κούκλα 

 

Για τους μαγνήτες ότι είπε ο @odis13 παραπάνω - στον άλλο δεν ακούω διάφορες στο κινητό 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, odis13 είπε

Καλα η διαφορα στον neck στα αρπισματα ειδικα ειναι μερα με τη νυχτα.

 

Ναι η διαφορά είναι τεράστια,όπως και στη μεσαία θέση,αλλά και o bridge είναι πιο open και twangy.

 

Αν κάποιος θέλει ήχο Rickenbacker Beatles - Byrds είναι μονόδρομος.

Αυτός εδώ έχει κάνει ένα εκπληκτικό συγκριτικό

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bridge παντως να πω την αμαρτια μου ο Toaster ακουγεται μεν πιο ανοιχτος και λεπτομερης αλλα ο High Gain ειχε ενα χαρακτηρα που μου αρεσε αρκετα. Θα μου φαινοταν ενδιαφερον ο συνδυασμος High-Gain bridge και Toaster neck, δε ξερω βεβαια κατα ποσο τα outputs τους ειναι ισως ασυμβατα μεταξυ τους. 

Πολυ ενδιαφερον το βιντεο οντως, οι μαγνητες Rick ειναι απο τα (λιγα τολμω να πω) πραγματα για τα οποια εχω μαυρα μεσανυχτα, δεν ασχοληθηκα ποτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, odis13 είπε

Θα μου φαινοταν ενδιαφερον ο συνδυασμος High-Gain bridge και Toaster neck, δε ξερω βεβαια κατα ποσο τα outputs τους ειναι ισως ασυμβατα μεταξυ τους. 

 

το εχω κανει και ακουγεται μια χαρα (μη νομιζεις οτι οι High Gain ειναι....high gain...το ιδιο οutput εχουν περιπου με τους toasters) ομως εχει ενα ...τρομακτικο μειονεκτημα ο συνδιασμος αυτος.....ειναι ΠΑΝΑΣΧΗΜΟΣ.. εμφανισιακα....😂

7 ώρες πριν, odis13 είπε

Πολυ ενδιαφερον το βιντεο οντως, οι μαγνητες Rick ειναι απο τα (λιγα τολμω να πω) πραγματα για τα οποια εχω μαυρα μεσανυχτα, δεν ασχοληθηκα ποτε μου.

 

λογικο, αλλωστε οι Rickenbacker ειναι niche market guitars αυτοι που τις χρησιμοποιουν δεν γεμιζουν ταξι......😅

11 ώρες πριν, MarLog είπε

Περίεργο σχήμα έχει αυτή η tele

 

πλακα πλακα σαν περισσοτερο "πλουσια" tele ακουγεται κατι που μονο θετικο ειναι μια και ο ΣΤΟΧΟΣ καθε σοβαρου οργανοποιου ειναι να φτιαξει μια κιθαρα που να ακουγεται οσο το δυνατον περισσοτερο σαν ΤΕΛΕΚΑΣΤΕΡ 🤣  να τα λΑΙμεκιαΦΤα 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

αλλωστε οι Rickenbacker ειναι niche market guitars αυτοι που τις χρησιμοποιουν δεν γεμιζουν ταξι......😅

 

 

Ναι παντα τις εβρισκα ενδιαφερουσες μεν, δεν με συγκινουσαν καθολου δε... Μονο μια φορα επαθα πατατατρακ με rickenbacker (εξ αποστασεως φυσικα, που να βρεις απο κοντα) και μιλαμε για το niche του niche, δε παιζει να τη βρεις ουτε με σφαιρες 😁.

 

rick_360F.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου