Προς το περιεχόμενο

Παρουσιαση Paveza guitars στα Sierra Studios


ex - v27, bk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχτες 2 Δεκεμβρη κ σημερα 3 ειχε στα Σιερρα στουντιο παρουσιαση των κιθαρων Paveza.

Δεν ειδα να παρουσιαζεται καπου, οποτε αν καποιος συμφορουμιτης πηγε στα Σιερρα ας μας πει κ αυτος την εμπειρια του.

 

Τη δουλεια του την ηξερα μονο απο τα social media κ μονο μια φορα ειχα παιξει με μια κιθαρα του για πολυ λιγο.

Παρολα αυτα ημουν μεγαλος φαν, ισως σε αυτο επαιζε ρολο κ το οφθαλμολουτρο απο οργανα που ανεβαζει, βιντεο που ακους κελαηδισματα κ τα καλυτερα λογια απο ατομα (κ κατασκευαστες) που τα εχω ως γκουρου στο κεφαλι μου κ παντα μετραω τη γνωμη τους.

 

Ο Γιαννης (Παβεζας) λοιπον κατεβασε καμμια δεκαρια ακουστικα κ ηλεκτρικα οργανα κ τα παρουσιαζε στα Σιερρα.

Η γνωριμια μας μεχρι τωρα ηταν καποια διωρα τηλεφωνηματα που ειχαμε στο παρελθον κ ειχα την καλυτερη γνωμη για αυτον.

Χτες εγω δε μπορουσα να παω με τιποτα κ σημερα ειχα μονο ενα διωρο απο 11 με 1 ελευθερο κ επρεπε να βρω τροπο να τον γνωρισω κ αυτον κ τις κιθαρες του απο κοντα.

 

Ε πηγα... Αυτο το πραγμα που βιωσα θα το θυμαμαι με λεπτομερεια για πολυ καιρο.

 

Οι ακουστικες του αλλο επιπεδο. OM με projection κ μπασιλα dreadnaught.

K dreadnaught που αν μου ελεγε κανεις πως ειναι το πιανο απο εξω, θα τον πιστευα.

 

Στις ηλεκτρικες ο χρονος δεν εφτανε...

Επαιζα για κανα μισαωρο, αλλα η εμπειρια ηταν εξωπραγματικη.. (οχι πως στις ακουστικες δεν ηταν απλα εκει δεν εχω την εμπειρια που χρειαζεται για να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες).

Απο τις 5 που βλεπετε στη φωτο περασα την περισσοτερη ωρα με τη στρατ κ τις δυο τελε.

Η στρατ ηταν η καλυτερη μοντερνα στρατ που εχω παιξει. Φυσικα ο Γιαννης κανει κ πιο παραδοσιακα οργανα, απλα το συγκεκριμενο ηταν πιο μοντερνας προσεγγισης.

Πιανο κανονικο κ αυτη. Ψαρωτικη...

 

Μετα απο λιγο μου την πηρε απο τα χερια κ μου εφερε την πρωτη τελε. (Αυτην με τον P-90)

Ματαια του ειπα "ας'την λιγο ακομα τι φερνεις τελε?"

Η απαντηση λιτη κ to the point "Να δω τι θα μου πεις σε 5 λεπτα ?''

Tο οργανο δεν υπηρχε. Τα γαζωνε ολα. Ο νεκ ειτε σε καθαρο, ειτε σε βρωμικο εδινε ρεστα. Δε μπορω να φανταστω τζαζο/μπλουζ/ροκ κατασταση που να ηθελες κατι αλλο απο αυτο το οργανο. Μην αρχισουν τα αστεια για τελε. Εδω μιλαμε για οργανο που με το που το πιανεις στα χερια σου σε λουζει ιδρωτας. Παρολα αυτα εγω ακομα σκεφτομουν τη στρατ.. Μεχρι που....

 

Επαιξα την μαονενια τελε με το διπλο πισω που βλεπετε δεξιά στη φωτο. Ειναι κ κουφιο το σωμα.

Αν ειχα λεφτα θα την επαιρνα επι τοπου κ μετα θα ρωταγα. Βεβαια απ'οτι καταλαβα το ιδιο συνεβει με ολους οσους την επιασαν στα χερια τους.

Ειχε πιο μοντερνο neck profile κ το στησιμο ηταν στα γουστα μου. Στις 3 θεσεις του επιλογεα ηταν σαν να αλλαζες κιθαρα. 335 ο νεκ, ''ακουστικη'' στη μεση κ Les PAul πισω.

Υπερβολες? Λιγα λεω. Δεν υπαρχει αυτο το οργανο. Ολοι εξω για αυτην παραμιλαγανε... Ισως γιατι σαν εμενα δεν ηξεραν τι θα ακολουθησει οταν την πιασουν στα χερια τους.

 

Η αλλη ευχαριστη εκπληξη, ηταν πως πετυχα στην εκθεση δυο πολυ αγαπημενα παιχτρονια. Τον @Stefanos Andr κ τον Σακη. Ευτυχως δηλαδη γιατι ακουσα την κιθαρα παιγμενη απο την παιχτουρα το Σακη οπως θα επρεπε πραγματικα να παιζει. Ο Στεφανος εν τω μεταξυ περασε για επαναληπτικη δοση γιατι το πρωτο σοκ το εφαγε στην επισκεψη του το Σαββατο.

 

Αυτα.....

Οι φωτο ειναι απο το φαησμπουκ του Γιαννη, μιας κ εγω δεν ειχα το μυαλο να σκεφτω να βγαλω.

 

 

Pavezas 2.jpeg

Pavezas.jpeg

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 9

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου