Προς το περιεχόμενο

Περί muffοειδών πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταίο καιρό με βρίσκω να χρησιμοποιώ ολο και περισσότερο πετάλια τύπου big muff. Τα χρησιμοποιώ σε καθαρό ενισχυτή, με low output single coils, και τα χρησιμοποιώ για να πάρω έναν ήχο που είναι πολύ πολύ δύσκολο να τον πάρω από έναν high gain ενισχυτή, ή ακόμα και από distortion pedals. Με μια τυπική στρατοκάστερ είναι πολύ δύσκολο να έχει έναν πολύ παχύ lead ήχο. Χρειάζεται κάποιος συγκεκριμένους ενισχυτές, σε συγκεκριμένες εντάσεις, και να μπουστάρονται από συγκεκριμένα πετάλια για να βγει huge ήχος. 

 

Η δουλειά αυτή μπορεί να γίνεται πολύ ευκολότερα σε ένα καθαρό κανάλι ενισχυτή. Χρειάζεται ένα πετάλι τύπου big muff ώστε να δώσει τον όγκο και την κατεύθυνση του ήχου. Χρειάζεται ενα πετάλι με μεσαία (πχ tube screamer) ώστε να δώσει μεσαιες συχνότητες που "σφίγγουν" τον ήχο και τον κάνουν να κοβει στο μιξ. Ενίοτε χρειάζεται και μπουστ από εναν κομπρέσορα για να "απλώσει" παραπάνω τον ήχο, να δώσει παραπάνω όγκο και να βγάλει στην επιφάνεια περισσότερες συχνότητες.

 

Με τον ήχο αυτόν, ανάλογα με το gain και τις ρυθμίσεις στα μεσαια και στα πρίμα, μπορώ να παίξω σε όλα τα ειδη μουσικής που με ενδιαφέρουν. Είναι μια καλή και αξιόπιστη εναλλακτική, καθώς πάντα θα έχει καλό υπό όλες τις συνθήκες. To πλεονέκτημα είναι ότι μπορεί κανει κάποιος με οποιαδήποτε κιθάρα, σε οποιαδήποτε ένταση. Επίσης, ο ήχος έχει μια διαύγεια που δύσκολα την πετυχαίνεις με αλλον τρόπο, ειδικά εάν υπάρχουν single coil pickups που παιζουν. Ανάλογα με το τύπου του muff, αλλάζει και ο χαρακτήρας του ήχο (πιο κρεμώδης, πιο in your face κλπ). 

 

Θεωρώ ότι τα πεταλια αυτά είναι κάπως παρεξηγημένα από πολλούς. Δεν είναι fuzz, δεν είναι distortion, αλλά κάτι το ενδιάμεσο. Μέσα στο μιξ ο ήχος τους πραγματικά λάμπει. Παίζουν και με διπλούς μαγνήτες εξίσου καλά, αλλά ο ήχος χάνει το "κρεμώδες" και διαυγές χαρακτηριστικό του, και πηγαίνει περισσότερο σε distortion territory.

 

Και εδώ τρία παραδείγματα, όπου από καθαρό ήχο, με στρατ, ενεργοποιω διαδοχικά compressor, tube screamer, muff, delay.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ωραίος ήχος. Πώς είναι ακριβώς το signal chain?

 

Στρατ, comp, ts, muff, delay, Ampero mini, κάρτα ήχου, daw

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα μια προαίσθηση ότι ίσως είναι κάποιο modeller ή plugin με την κιθάρα connect, γιατί πολλές φορές είναι πιο εύκολο να "πιάσεις" τον ήχο ενός τεράστιου fuzz έτσι, παρά πχ με ένα SM57. Eίναι κάτι που κι εγώ κάνω κάποιες φορές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω για αρκετο καιρο το red muck του jam. καποια στιγμη το αφησα και ειχα καιρο να σχοληθω μιας και εβρισκα οτι δεν κοβει κλπ κλπ.

Οταν πριν καποιους μηνες το ξαναπιασα αποφασισα οτι ειναι απαραιτητο στην εργαλειοθηκη μου μιας και περα απο ακταπληκτικο ηχο μπορει να αποκτησει οτι ηχοχρωμα θες ειτε αυτονομα με τις ρυθμισεις του ειτε με τι το στακαρεις.

Ετσι μπορει να εχει αυτο το βελουδινο lead, συνθοειδη ριφακια, 90s rythm τυπου smashing pumpkins ή placebo kai άλλα πολλά.

 

προσφατα εδω και τρεις μερες βρεθηκε στα χερια μου μεσω νοιζ και το eureka του jam που ειναι υβριδικο και πραγματικη αποκαλυψη.................

 

γενικα τα muff ειναι φοβερα, θιελουν ομως συνοδοιπορους - πεταλια για μενα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geka είπε

εχω για αρκετο καιρο το red muck του jam. καποια στιγμη το αφησα και ειχα καιρο να σχοληθω μιας και εβρισκα οτι δεν κοβει κλπ κλπ.

Οταν πριν καποιους μηνες το ξαναπιασα αποφασισα οτι ειναι απαραιτητο στην εργαλειοθηκη μου μιας και περα απο ακταπληκτικο ηχο μπορει να αποκτησει οτι ηχοχρωμα θες ειτε αυτονομα με τις ρυθμισεις του ειτε με τι το στακαρεις.

Ετσι μπορει να εχει αυτο το βελουδινο lead, συνθοειδη ριφακια, 90s rythm τυπου smashing pumpkins ή placebo kai άλλα πολλά.

 

προσφατα εδω και τρεις μερες βρεθηκε στα χερια μου μεσω νοιζ και το eureka του jam που ειναι υβριδικο και πραγματικη αποκαλυψη.................

 

γενικα τα muff ειναι φοβερα, θιελουν ομως συνοδοιπορους - πεταλια για μενα

To eureka είναι το αγαπημένο μου από τα δυο. Τα έχω και τα δυο. 
Ειλικρινά, φοβερό πετάλι!

 

θα δώσω περισσότερο χρόνο στο red muck. Με έψησες ;)

  • Like 1

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, FatalV είπε

θα δώσω περισσότερο χρόνο στο red muck. Με έψησες ;)

 

Τα δυο τελευταια κλιπ είναι από red muck. Το 2ο είναι στο + mode και τέρμα gain. To 3o είναι στο - mode με gain στο 25%.

 

Στο πρώτο κλιπ έχω op amp big muff.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που έχετε πάνω από ένα muff type πετάλι, ακούτε σημαντικές διαφορές μεταξύ τους; Έχω μερικά από διαφορετικές εταιρείες και δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές, από μνήμης θα πω ελάχιστες γιατί δεν τα 'χω αγγίξει τελευταία. Για παράδειγμα, σε fuzz face πετάλια ακούω διαφορές και μεταξύ πεταλιών με ίδια τρανζίστορ αλλά και σε σύγκριση τρανζίστορ γερμανίου - πυριτίου. Το καλό με τα muffs πάντως είναι ότι δεν είναι τόσο περίεργα στη σχέση τους με άλλα πετάλια & ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές στα muff είναι εξίσου μεγαλες όπως και στα fuzz face. Αλλάζουν τα μεσαια, η απόκριση στο tone, το clipping και άλλοι παράμετροι.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά δεν είναι τόσο το στυλ μου τα big muffs, κυρίως επειδή με τις Les Paul που κυρίως έχω παίξει είναι περίεργα τα περισσότερα, αλλά ξεχώρισα ένα, το πιο ευγενικό muff style fuzz που πέρασε ποτέ απ' τα χέρια μου, το Bearfoot Pink Purple Fuzz που έχει και μεγάλο sweet spot και μεγάλο εύρος ήχων (πραγματικά δύσκολος συνδυασμός) και το έχω στην κύρια πεταλιέρα εδώ και πολλά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου