Προς το περιεχόμενο

Περί muffοειδών πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως δεν είναι ευκολο να βρεις μεγάλο εύρος σε muff. Με les paul χρειάζεσαι χαμηλά το gain, κάτι που δεν είναι το δυνατό σημείο σε πολλά muff.

 

 

 

Αυτό δεν μου θυμίζει και πολύ το κλασικό muff. Είναι μεταξύ fuzz και distortion, αλλά από αλλον δρομο. Και δουλεύει φοβερά με το gain κλειστό. Εντυπωσιακό. Θα το έχω υπόψη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Ενίοτε χρειάζεται και μπουστ από εναν κομπρέσορα για να "απλώσει" παραπάνω τον ήχο, να δώσει παραπάνω όγκο και να βγάλει στην επιφάνεια περισσότερες συχνότητες.

 

 

 

Εδω ακριβως ειναι το μεγαλο μυστικο των muff. H αλληλεπιδραση τους με αλλα πεταλια και κυριως με comp και αλλα οd/dist τα οποια "σφιγγουν" τον καπως πλαδαρο χαρακτηρα των muff. Ολες οι συνταγες ειναι δυνατες. To muff σαν high gain πεταλι το οποιο μπουσταρεται απο ενα od/dist, η αναποδα ενα αλλο dist στο οποιο το ιδιο το muff κανει τον booster. και στις δυο προηγουμενες συνταγες ειδικα με μονους ο comp θα δεσει το ηχητικο αποτελεσμα. Οσο και να φανει περιεργο ο δικος μου ηχητικος παραδεισος ειναι ενα boss hm2 MIJ το οποιο boostαρω ειτε με ενα Buffalo fx RH-X (rams head) ειτε με ενα patriot. Mη διστασετε να πειραματιστειτε και με ανορθοδοξες μεθοδους.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη χρήση κάποιων, λίγων, muff πεταλιών είναι να μπουστάρουν βρώμικους ενισχυτές. Συνήθως μπουκώνει ο ήχος, αλλά με το κατάλληλο πετάλι δεν υπάρχει ασυμβατότητα. Δεν είναι ήχος που χρησιμοποιώ, αλλά αυτό δεν τον καθιστά άχρηστο.

 

Εδώ μπουστάρω jcm800. Παίζω με στρατ.

 

 

 

Εδώ μπουστάρω vox και στη συνέχεια ενεργοποιώ TS και comp.

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2023 στις 5:21 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

 

Τα δυο τελευταια κλιπ είναι από red muck. Το 2ο είναι στο + mode και τέρμα gain. To 3o είναι στο - mode με gain στο 25%.

 

Στο πρώτο κλιπ έχω op amp big muff.

Πληρέστατος, ωραίος ο παίχτης!👌

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου