Προς το περιεχόμενο

Αγορα stratocaster με μονους μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, καλη χρονια !  

Μετα απο 12 χρονια σε στυλ ροκ-μεταλ-prog κτλ με μια Jakson Dinky Pro2 σκεφτομαι για αγορα strat.  Λεω να ξεκινησω τα blues (Αυτος ο ατιμος ο GregKoch φταιει) Ποιος ειναι καλος συνδιασμος μαγνητων για τετοιο στυλ. (Να ρωτησω κατι ασχετο πρωτα : Δεν χρησιμοποιω τον Neck μαγνητη στη κιθαρα μου. Γινεται να βαλω SingleCoil bridge μαγνητη εκει? ) 

Μεχρι στιγμης βλεπω φθηνες Squier με κανα 200ρικο. Εχουν καλο μπρατσο ? Θα παταω ομορφα και σωστα? Θα γλιστραω? Η να παω κατ ευθειαν σε κατι πιο ακριβο π.χ Fender? 

Επισης θα εβαζα στο παιχνιδι και  custom Ελληνικη εταιρια για budget 700-1000.  

Ευχαριστω εκ των προτερων !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά!

 

Μιας και είσαι έμπειρος, μην πάρεις το φτηνότερο όργανο που μπορείς να βρεις. Δώσε εστω 400-500 και πάρε μια μεταχειρισμένη ΜΙΜ από τις αγγελίες. Ή έστω πάρε classic vibe, αν πας σε squier. Και κάποιες vintage με 300-350 ευρώ είναι καλές, με ψιλοπαχύ μανίκι. Οι squier έχουν λεπτό. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις όσες πιο πολλές μπορείς για να δεις τι σου ταιριάζει στο χέρι. Επίσης, δύσκολα να βρεις custom made strat κάτω από 1000 ευρώ. Ιδανικά, θα έδινα το 1000αρικο για μεταχειρισμένη US strat.

 

Δεν παίζεις με τον neck, αλλά θα ανακαλύψεις ότι στον neck κρύβεται η μισή ομορφιά της στρατ. Η υπόλοιπη μισή κρύβεται στις θέσεις 2 και 4.  Την πιο πολύ ώρα μου τις παίρνω σε αυτές, τη στιγμή που σε ΗΗ κιθάρες την περνώ στον bridge.  Παρόλαυτα, μπορείς να βάλεις τους περισσότερους bridge μαγνήτες στην θέση neck. Σε πολλα κλασικά σετ, παίρνεις τρεις ίδιους μαγνήτες.

 

Με οποιοδήποτε κλασικό σετ μαγνητων θα παιξεις μπλουζ. Έχεις κάτι πιο  συγκεκριμένο στο νου?

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά! 

 

Πήγαινε στις αγγελίες του νοιζ και κάνε αναζήτηση "classic player Stratocaster" και παρε μια τέτοια. 

 

Θα έχεις όργανο που θα κοιτάει στα ίσια την vintage σειρά των usa Stratocasters. 

 

Υ.Γ. καμία από τις κιθάρες αυτές στο smart noiz δεν είναι δικές μου, και ουδεμία σχέση έχω με τους πωλητές 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια μεταχειρισμένη Fender American std (1990-2017) and call it a day.

Θα τις βρεις γύρω στα 1000 ευρώ στις αγγελίες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπω αγγελιες να κοιταξω. Οσον αναφορα το tone δεν εχω ιδεα. βλεπω 3 μονους και humbucker με 2 μονους. Εγω λεω για 3 μονους . να ειναι τελειως vintage . Μου αρεσει αυτη η μιξη rhythm και lead που κανουν στα blues Παιξιματα. ΕΠισης chiken picking κτλ. Θα ξεκινησω με βιντεακια απο Greg Koch, ειναι ο θεος μου. Ελπιζω να μη τα παρατησω :D Γι αυτο αμα παρω τη κθαρα θα εχω ενα κινητρο παραπανω :D

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ για budget λύση μέχρι 700 Classic Player θα πρότεινα. Αν μπορείς να βρεις Am Std κι έχεις το budget, παίρνεις μια κιθάρα που είναι λύση ζωής όπως λέει και ο @Superfunk. Τώρα αν μπορείς να φτάσεις και τα 1.300 εκεί με υπομονή και τύχη μέχρι και American Elite έχουν παίξει. Για μένα περισσότερη διαφορά έχει στο χέρι μου μια Elite από μια Am Std απ' ότι μια Am Std από μια Classic Player.

 

Στις μεταχειρισμένες να προσέξεις τάστα κλπ, γιατί μπορεί να σε πάνε άλλα 200+ πίσω.

 

Squier έχουν θέματα με μπράτσα, βέργες κλπ. Για λίγο καιρό και για αρχάριο καλές είναι. 

 

o Greg Koch παίζει με active μαγνήτες Fishman Fluence.
https://www.thomann.de/gr/fishman_fluence_pu_set_wh.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, n4Sha είπε

Θα ξεκινησω με βιντεακια απο Greg Koch, ειναι ο θεος μου.

 

Τότε θες την άλλη την Fender.

Την ΣΩΣΤΗ, την ΑΝΤΡΙΚΗ.  😅

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Greg Koch παίζει με active μαγνήτες Fishman Fluence.

 

Τα τελευταία χρόνια, αλλιώς κλασσικούς vintage tele μαγνήτες είχε πάντα.

Άσε που με οποιοδήποτε κιθάρα και να παίξει ο ίδιος ήχος βγαίνει 😅

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου