Προς το περιεχόμενο

Αγορα stratocaster με μονους μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

στασίδι, να υπενθυμίσω ότι ο OP ζήτησε strat και όχι κάτι... άλλο

 

Όλοι κάνουν λάθη όπως ο ΟΡ.

Εμείς οφείλουμε ως καλοί Χριστιανοί να τους βοηθΟυμΑι να τα διορθώνουν 😅

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Εγώ δε θα σου προτείνω κιθάρα, θα σε ρωτήσω όμως γιατί σου αρέσει τόσο ο Greg Koch.  Έχει κάποιο ωραίο τραγούδι ας πούμε? Αν ναι ποιο θα ήταν αυτό?

 

Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος, απλά θέλω να βοηθήσω στην πιθανή επανεξέταση των κινήτρων που έχεις ώστε να οδηγηθείς σε μία ενδεχομένως πιο βιώσιμη μακροπρόθεσμα απόφαση. Αν δεν κάνω λάθος άλλαξες από στρατ σε τέλε σε μία σελίδα 🤣

 

Από την άλλη δικά σου χρήματα είναι και εννοείται τα ξοδεύεις όπως θέλεις...

Μου αρεσει το στυλ που παιζει , οι τεχνικες , η επιλογη των νοτων ! Eιπα απλα οτι θελω μια κιθαρα με σωστο tone για το στυλ μουσικης, δηλαδη μονους μαγνητες. Δε με χαλαει το σχημα τοσο. 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, n4Sha είπε

Strat ειναι το σχημα ετσι?

Ναι, η πρώτη είναι stratocaster (strat), η δεύτερη telecaster (tele)...

 

strat.jpg

Tele.jpg

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, n4Sha είπε

Καλησπερα, καλη χρονια !  

Μετα απο 12 χρονια σε στυλ ροκ-μεταλ-prog κτλ με μια Jakson Dinky Pro2 σκεφτομαι για αγορα strat.  Λεω να ξεκινησω τα blues (Αυτος ο ατιμος ο GregKoch φταιει) Ποιος ειναι καλος συνδιασμος μαγνητων για τετοιο στυλ. (Να ρωτησω κατι ασχετο πρωτα : Δεν χρησιμοποιω τον Neck μαγνητη στη κιθαρα μου. Γινεται να βαλω SingleCoil bridge μαγνητη εκει? ) 

Μεχρι στιγμης βλεπω φθηνες Squier με κανα 200ρικο. Εχουν καλο μπρατσο ? Θα παταω ομορφα και σωστα? Θα γλιστραω? Η να παω κατ ευθειαν σε κατι πιο ακριβο π.χ Fender? 

Επισης θα εβαζα στο παιχνιδι και  custom Ελληνικη εταιρια για budget 700-1000.  

Ευχαριστω εκ των προτερων !

Μου δημιουργουνται πολλες αποριες διαβαζοντας το ποστ σου

 

Παράθεση

Λεω να ξεκινησω τα blues (Αυτος ο ατιμος ο GregKoch φταιει)

Πρωτη φορα ακουω καποιον να ξεκιναει τα μπλουζ λογω Koch ο οποιος δεν ειναι γνωστος για αυτο ειδος

 

Παράθεση

(Να ρωτησω κατι ασχετο πρωτα : Δεν χρησιμοποιω τον Neck μαγνητη στη κιθαρα μου. Γινεται να βαλω SingleCoil bridge μαγνητη εκει? )

Ναι γινεται αλλα τι ελπιζεις να πετυχεις με αυτο?

 

Παράθεση

Μεχρι στιγμης βλεπω φθηνες Squier με κανα 200ρικο. Εχουν καλο μπρατσο ? Θα παταω ομορφα και σωστα? Θα γλιστραω? Η να παω κατ ευθειαν σε κατι πιο ακριβο π.χ Fender?

Δεν περιμενα τετοιες ερωτησεις απο καποιον που παιζει 12 χρονια κιθαρα

 

Παράθεση

Επισης θα εβαζα στο παιχνιδι και  custom Ελληνικη εταιρια για budget 700-1000

Μονο ως αστειο μπορω να το εκλαβω αυτο

 

Η κιθαρα που παιζεις τωρα απ οτι ειδα εχει 12-16 compound radius, jumbo frets και 1.6875" (42.86 mm) nut width.

Με 12αρι η fender βγαζει πχ την player stratocaster αλλα πιστευω και ενα 9,5αρι σε c shape θα σου κατσει καλα και μετα θα σου φαινεται περιεργο αυτο της jackson. Αν εχεις καποιον Νακα κοντα σου, πηγαινε να δοκιμασεις

Επεξεργασμένο από 13-13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Αν εχεις καποιον Νακα κοντα σου, πηγαινε να δοκιμασεις

απο την δικη μου εμπειρια και σε επαρχια με αυτες τις δοκιμες μονο το μανικι μπορεις να δεις αν σου καθεται στα χερια..την κιθαρα δεν την καταλαβαινεις ιδιατερα, κακοσεταρισμενη κλπ.....

Εκτος του οτι πρεπει να πας ακομα και ενισχυτη διοτι εχουν μονο digital μεσα( σε επαρχια αυτα)....το πιο καλο ειναι απο χρηστες που παιζουν οι δοκιμες. κατα τη γνωμη μου παντα αυτα.....

 

για τον ηχο που ψαχνεις οντως εισαι αναμεσα σε τελε και στρατ....... αν θες βαλε ενα στιγμιοτυπο απ bridge poy soy aresei.............να γινει κατανοητό

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα μια strat MIM '06 . Να πω οτι επαιζα πιο πολυ με το neck μαγνητη ! Το μπρατσο με ξενισε λιγο ( D shape)

@13-13 Δε ξερω πως λεγεται το ειδος που παιζει ο Koch. Τη μόντα που λεω για το P90 στη jackson ειναι για να μη ξεσυνηθίσω το μπρατσο, αυτο που αναφερεις και εσυ πιο πανω. 

Η πρωτη σκεψη που μου ηρθε μολις εφυγα απ το studio ηταν αυτη παλι : δε παιρνω μια squier! :D

Καλα μη φανταστεις.Δεν ειναι 12 χρονια γεμάτα . 
Απο custom δεν εχω ιδεα απο τιμες. Ρωτησα σημερα ομως και η φθηνοτερη ηταν στα 3.5k  :D 

Δυστυχως ειμαι επαρχια και δεν υπαρχει κανενα μαγαζι εδω. Αλλα μαλλον σε πιο λεπτο -  C shape θα παει η δουλεια ! 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, n4Sha είπε

Το μπρατσο με ξενισε λιγο ( D shape)

 

θα το συνηθίσεις.

ολα συνηθίζονται...δεν θα παιζεις και tapping στα 560 bpm .....😉 ισα ,ισα ΘΕΛΕΙΣ και λιγο "αντισταση" απο την κιθαρα για αυτα τα ειδη.

σκεψου οτι πριν το 80 ΕΝΑΣ τυπος μπρατσου υπηρχε και ολοι μια χαρα...μπλουζ επαιζαν....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα για αρχή , να δοκιμασθεί η υπάρχουσα Jackson με άλλες ρυθμίσεις στον ήχο του ενισχυτή ή των Virtual amps .

 

Αυτό που δεν έχει αναφερθεί έως τώρα , αλλά είναι οριακά αξ;iωμα :     Δεν υπάρχει όργανο αποκλειστικά για ένα είδος. Υπάρχουν καλλιτέχνες που τους μάθαμε λόγω διασημότητος με συγκεκριμένα όργανα. Αν ήταν έτσι , ο BB KIng έπρεπε να παίζει metal αφού έπαιζε και  με την Flying V.  .  

 

 

Καλές μουσικές εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, n4Sha είπε

Καλημερα ! Οχι, θελω μονους ! Ποιος ειπε οτι δεν επαιζε μεταλ ο BB King? 
 

 

Θέλω και με την V να τον δω να σρεντάρει.

 

 

😂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου