Προς το περιεχόμενο

Αγορα stratocaster με μονους μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή αιωρούνται αρκετές απόλυτες απόψεις, υποθέτω από υπερβάλλοντα ενθουσιασμό, να υπενθυμίσουμε ότι υπάρχει ολόκληρη σχολή stratocaster, blues παιξίματος που, τουλάχιστον για τα σόλο, χρησιμοποιεί αποκλειστικά τον bridge μαγνήτη ενώ αυτό το ύφος, ηχητικά και παιχτικά, είναι από τα πιο sought after στην blues κοινότητα. Αναφέρω απλά 2-3 χαρακτηριστικά ονόματα: Jimmie Vaughan, Duke Robillard,  Ronnie Earl, Kid Ramos.

  • Like 5
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς βέβαια να πάρεις και τις 2 στο μπάτζετ σου και αποφασίζεις εν καιρώ σε ποια θα... επενδύσεις 😋

 

https://www.fender.com/en-BE/squier-electric-guitars/stratocaster/affinity-series-stratocaster/0378003502.html

 

https://www.fender.com/en-BE/christmas-gift-guide/affinity-series-telecaster/0378203550.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και καθώς βλέπω ότι οι influencers έπιασαν... στασίδι, να υπενθυμίσω ότι ο OP ζήτησε strat και όχι κάτι... άλλο 😄

Και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, στις αγγελίες υπάρχει ένας "σκασμός"- μέχρι και αμερικάνικη με ένα χιλιάρικο είδα.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να παρακάμψει τις Affinity και να κοιτάξει κατευθειαν τις Classic Vibe που είναι πολύ καλύτερες σαν όργανα
Οι CV δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τις Affinity
Για μένα οι Classic Vibe είναι οι καλύτερες strat που μπορεί να αγοράσει κάποιος μεχρι τα 350-400 ευρώ μαζί με τις Vintage

Στις αγγελίες παιζουν γυρω στα 300 ευρώ
Ως τώρα είχα 2 Classic Vibe 60's stratocaster και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος και απο τις 2
Πολύ ωραίο φινίρισμα, ωραία τάστα, πολύ καλοί μαγνήτες Τonerider και συνολικά πολύ ποιοτικές κιθάρες που συναγωνίζονται ακριβότερες
Αν και δεν έχω προσωπική άποψη έχω διαβάσει πως υπερτερούν σε πολλά σημεία των Mexico Fender
Σε σχέση με την Highway One USA που έχω τώρα είναι πολύ κοντά

Επεξεργασμένο από bathan
  • Like 1

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και καθώς βλέπω ότι οι influencers έπιασαν... στασίδι, να υπενθυμίσω ότι ο OP ζήτησε strat και όχι κάτι... άλλο 😄

 

 

17 ώρες πριν, n4Sha είπε



@SuperfunkΚΑι η Tele Μου αρεσει. Τι διαφορα εχει στον ηχο απο την Strat?

 

17 ώρες πριν, n4Sha είπε

 ! @gkourmoul1 Γνωμη για squier Tele ?

Τele θα παρω που μου αρεσει καλυτερα εμφανισιακά. Μα μονο τον Bridge θα χρησιμοποιω. Δεν θα αλλαξω συνηθειες :D οποτε +2 στη Tele. 


😀

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το σταδιο, η μονη σοβαρη συμβουλη ειναι να δοκιμασεις οσες περισσοτερες strat και tele μπορεις ωστε να αποφασισεις τελικα ποια απο τις δυο σου κανει κλικ. Μη το βλεπεις μονο απο το pc - δοκιμασε, ειτε φτηνες ειτε ακριβες, ο,τι βρεις, και οταν διαλεξεις αναμεσα στις δυο βλεπουμε budget και επιλογες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω αυτή με κλειστά μάτια ΒVFM....
Εννοείται την έχω σπίτι μου, όχι άκουσα, διάβασα, μου είπε ενας φίλος κτλ
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με Squier,Vintage,H Benton(που είχα επίσης)...εφάμιλλη Classic Vibe και καλύτερη σε μπράτσο(roasted)
https://www.musicland.gr/ilektrikes-kithares/jet-js300-stratocaster-olympic-white

 

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και καθώς βλέπω ότι οι influencers έπιασαν... στασίδι, να υπενθυμίσω ότι ο OP ζήτησε strat και όχι κάτι... άλλο 😄

Και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, στις αγγελίες υπάρχει ένας "σκασμός"- μέχρι και αμερικάνικη με ένα χιλιάρικο είδα.

@Terry RoscoeBeck5 Επειδη ειμαι ασχετος ! Strat ειναι το σχημα ετσι? :D Προτεραιοτητα ειναι να εχει μονους μαγνητες. Σχημα ενταξει θα βρουμε.

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosthrash είπε

Μπορείς βέβαια να πάρεις και τις 2 στο μπάτζετ σου και αποφασίζεις εν καιρώ σε ποια θα... επενδύσεις 😋

 

https://www.fender.com/en-BE/squier-electric-guitars/stratocaster/affinity-series-stratocaster/0378003502.html

 

https://www.fender.com/en-BE/christmas-gift-guide/affinity-series-telecaster/0378203550.html

Αυτη ειναι ωραια επιλογη ! Θα παρω τουλαχιστον μια απο αυτες ! Το θεμα ειναι εχουν καλο μανικι , θα πατανε καλα τα χερια μου πανω? ή θα το μετανιωσω και θα πω γιαιτ δε πηρα fender? 

Και η επενδυση που λες ρισκο ειναι γιατι δεν παιζω καν μπλουζ. θελω να μαθω να παιζω και η κιθαρα θα ειναι ενα κινητρο παραπανω. μπορει να τα παρατησω στο μισο χρονο. Μακαρι να μαθω ομως :D

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα σου προτείνω κιθάρα, θα σε ρωτήσω όμως γιατί σου αρέσει τόσο ο Greg Koch.  Έχει κάποιο ωραίο τραγούδι ας πούμε? Αν ναι ποιο θα ήταν αυτό?

 

Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος, απλά θέλω να βοηθήσω στην πιθανή επανεξέταση των κινήτρων που έχεις ώστε να οδηγηθείς σε μία ενδεχομένως πιο βιώσιμη μακροπρόθεσμα απόφαση. Αν δεν κάνω λάθος άλλαξες από στρατ σε τέλε σε μία σελίδα 🤣

 

Από την άλλη δικά σου χρήματα είναι και εννοείται τα ξοδεύεις όπως θέλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου