Προς το περιεχόμενο

Αγορα stratocaster με μονους μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, n4Sha είπε

Μα μονο τον Bridge θα χρησιμοποιω.

 

Ε τότε υποχρεωτικά tele, τωρα μιλάω σοβαρά 😅.

Δεν υπάρχει σύγκριση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο bridge είναι ο μαγνήτης σου, και παίζεις μπλουζ, δεν υπάρχει άλλη από την tele...

 

Πιο εύκολα βρίσκεις καλή τελε, πάρα καλη στρατ, να ξέρεις. Η τελε είναι πιο απλή και είναι...δύσκολο να χαλάσει η συνταγή. Τσεκαρε τις classic vibe (λεπτό μανίκι). Τσεκαρε τις, ποιοτικότερες, sire (παχύ μανικι) του 500αρικου. Τσεκαρε τις μεξικάνικες. Τσεκαρε τις μεταχειρισμένες us. Τσεκαρε τις schecter pt special (πολύ λεπτό και μοντέρνο μανίκι) με κάνα 800αρι. Έχουν ποιότητα για διπλή τιμή, και look που δεν παίζεται.

 

Έχω κάνει κάποια review εδώ μέσα για δύο classic vibe tele (60s και 70s), και για schecter. Νομίζω έχω κάνει και για μια ΜΙΜ deluxe thinline, εάν σε ενδιαφέρει η κατηγορία αυτη. Τσεκαρε τα, και δες μπόλικα βιντεο.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εδώ κολλάει και το επικό quote του αγαπημένου σου κιθαρίστα:

 

Greg Koch: "At the end of time, there will be cockroaches and Telecasters - and the Teles will be in tune"

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, n4Sha είπε

Καλησπερα, καλη χρονια !  

Μετα απο 12 χρονια σε στυλ ροκ-μεταλ-prog κτλ με μια Jakson Dinky Pro2 σκεφτομαι για αγορα strat.  Λεω να ξεκινησω τα blues (Αυτος ο ατιμος ο GregKoch φταιει) Ποιος ειναι καλος συνδιασμος μαγνητων για τετοιο στυλ. (Να ρωτησω κατι ασχετο πρωτα : Δεν χρησιμοποιω τον Neck μαγνητη στη κιθαρα μου. Γινεται να βαλω SingleCoil bridge μαγνητη εκει? ) 

Μεχρι στιγμης βλεπω φθηνες Squier με κανα 200ρικο. Εχουν καλο μπρατσο ? Θα παταω ομορφα και σωστα? Θα γλιστραω? Η να παω κατ ευθειαν σε κατι πιο ακριβο π.χ Fender? 

Επισης θα εβαζα στο παιχνιδι και  custom Ελληνικη εταιρια για budget 700-1000.  

Ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Ο καθένας μας θα σου αραδιάσει κάποια από τα βιώματα και τη γνώμη του, χωρίς όμως να σε ξέρει προσωπικά ούτε εσένα ούτε και το παίξιμό σου. Οπότε για να απαντήσεις για το στυλ μπράτσο που σου αρέσει, το καλύτερο θα ήταν να ψάξεις να δοκιμάσεις κάποια όργανα της κατηγορίας τιμής που ανέφερες, είτε που βρίσκονται στην κατοχή γνωστών σου, είτε σε καταστήματα που μπορείς να επισκεφτείς. 

 

Υπάρχουν πολλές επιλογές από εταιρείες εκεί έξω για αυτό που περιγράφεις (ήδη αναφέρθηκαν κάποιες), αλλά εφόσον η αρχική σου επιθυμία ήταν μία Strat, και το budget σου είναι μέχρι 700-1000, πήγαινε στο the real thing θα σου έλεγα... μία Fender δηλ., είτε καινούρια είτε μεταχειρισμένη, που θα σου αρέσει εμφανισιακά και θα σε καλύπτει σε κάποια βασικά χαρακτηριστικά (radius, βάρος, αίσθηση στο neck και στην ταστιέρα, ποιότητα bridge κλπ).

 

Τέλος, σε αυτό που είπες ότι δεν παίζεις με neck μαγνήτη, οπότε μήπως να έβγαζες τον μονό bridge στη θέση του... όσο κι αν είμαι άνθρωπος που πιστεύει ότι όλες οι μόντες επιτρέπονται εφόσον λειτουργούν για τον παίχτη που τις κάνει, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι θα πρόκειται για έγκλημα να έκανες κάτι τέτοιο. Ακόμα κι αν σε αυτή τη φάση της ζωής σου δεν σε ελκύει ο ήχος του neck single coil μιας Strat, σίγουρα θα έρθει η ώρα που θα τον εκτιμήσεις, μην πω θα τον λατρέψεις (δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ο neck single coil είναι η βασική αιτία αγάπης εκατομμυρίων ανθρώπων προς τις Stratocasters). 

 

Υ.Γ.: Ξεκίνα με μία Strat για αρχή, εφόσον αυτή σου γυάλισε πρώτη, και όταν σε λίγο καιρό θα έχεις τους πρώτους προβληματισμούς, συμπληρώνεις και με μία Tele. Έτσι κι αλλιώς, όποιος μπαίνει στο χορό καταλαβαίνει γρήγορα ότι και οι δύο χρειάζονται, καθώς μιλάμε για σχέδια - θρησκείες αμφότερα.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακουσει ποτε neck single coil της strat οποτε δεν εχω αποψη.  To εγκλημα που ανεφερα στην αρχη ηταν : εαν γινεται να βαλω μονο bridge Μαγνητη στη κιθαρα που εχω τωρα :D (Εχει 2 HH ) 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο blues αλλα παντα μου αρεσαν να ακουω ! Οποτε μια κιθαρα με μονους μαγνητες εχει το καταλληλο tone ! Ειδα ηδη καποιες κιθαρες εδω και αυριο θα παω να ακουσω μια strat του '09 . 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, n4Sha είπε

εαν γινεται να βαλω μονο bridge Μαγνητη στη κιθαρα που εχω τωρα :D (Εχει 2 HH

 

Μπορείς να βάλεις p90 (δηλαδή μονό) σε μέγεθος humbucker, άνετα. Μπορείς και κανονικό μονό με πατέντα, αλλά δεν θα δέσει με τον διπλό σου. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχω καλο ηχο? Ναι αλλα δε παιζουν και αλλα πραγματα ρολο σε αυτες τις κιθαρες? π.χ. το scale και οτι εχει 21 ταστα?

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου