Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση neck μαγνητη που χάλασε σε mexican Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ρε παλικάρια είναι Σάββατο, γιατί τόση ένταση; Δεν πάμε να κοπανήσουμε καμιά χορδή, κάνα πλήκτρο;

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Και επαναλαμβανω οτι οσοι πανε μονο με μια κιθαρα για να βγαλουν λαηβ δεν σεβονται τον κοσμο που παει να τους δει. Αν σου σπασει χορδη, δε λειτουργει το jack η οτιδηποτε αλλο τι θα κανεις? θα ακυρωσεις το αηβ η θα σε περιμενει ο κοσμος να φτιαξεις την κιθαρα?

 

Πιο πιθανό είναι να την πατήσεις από αλλά πράγματα και όχι από την κιθάρα.

 

Καλό είναι να έχουμε σε ένα backpack τα εξής:

 

Χορδές 

 

Έξτρα καλώδια κάθε τύπου

 

Ένα back up μικρό ενισχυτακι είτε κάποιο DI αν πάθει κάτι ο ενισχυτής 

 

Ένα πεταλακι (αν χαλάσει την ώρα του λάιβ το Chorus ή το wah δεν θα πεθάνεις κιόλας, αλλά αν ο βασικός σου ήχος είναι πχ ένα overdrive καλό είναι να έχεις ένα έξτρα)

 

Μικρόφωνο έξτρα

 

Προφυλακτικά 🤣

 

9v μπαταρια 

 

Ζώνη κιθάρας 

 

Μονωτική ταινία και μικρά εργαλεία 

 

Και φυσικά άλλα χρήσιμα πράγματα, πανί, fast fret, έξτρα κουρδιστήρι κτλ

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

Προφυλακτικά 🤣

 

 

Για μπουγέλο μετά με τα παιδιά φαντάζομαι εννοείς,  μιας και μιλάμε για live... το 2024, και όχι το 1983🤪

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις 🙄

Αν δεν σου αρεσουν οι αληθειες και προτιμας μονο καλα λογακια και γλειψιματα οπως ισως εχεις συνηθισει τοσο καιρο απο αλλους συμφορουμιτες δεν φταιω εγω.

 

Λεω παντα οτι πιστευω και δε με νοιαζει αν σπαω αυγα.

 

Και επαναλαμβανω οτι οσοι πανε μονο με μια κιθαρα για να βγαλουν λαηβ δεν σεβονται τον κοσμο που παει να τους δει. Αν σου σπασει χορδη, δε λειτουργει το jack η οτιδηποτε αλλο τι θα κανεις? θα ακυρωσεις το αηβ η θα σε περιμενει ο κοσμος να φτιαξεις την κιθαρα?

 

Εχω κάνει περι τα 1000 λάιβ στη ζωή μου. Απο 50 άτομα μέχρι 10 χιλιάδες. Πάντα με μία κιθάρα πήγαινα αλλάζα χορδούλες τακτικά και έβαζα νταντάριο που δεν σπάνε. Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Επίσης έχω βγάλει αρκετά λεφτά από τη μουσική (όχι εκατομμύρια προφανώς αλλα ας πουμε τον εξοπλισμό μου επι 10) χωρίς να ζω από αυτό οπότε αντιεπαγγελματία δύσκολο να με πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Πιο πιθανό είναι να την πατήσεις από αλλά πράγματα και όχι από την κιθάρα.

 

Καλό είναι να έχουμε σε ένα backpack τα εξής:

 

Χορδές

Χορδες ωστε αν σου σπασει μια αφηνεις την μια κιθαρα στην ακρη και κουμπωνεις κατευθειαν τη 2η για να συνεχισεις. Και στο διαλειμμα αλλαζεις την χορδη που εσπασε η στην αλλαζει καποιος φιλος σου οση ωρα παιζεις.

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι διαφωνουν με το "σκεπτικο" μου, που δεν ειναι σκεπτικο μου αλλα γνωση και εμπειριες που αποκομιζεις απο αλλους μουσικους και "μουσικους" αλλα και απο τον εαυτο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Για μπουγέλο μετά με τα παιδιά φαντάζομαι εννοείς,  μιας και μιλάμε για live... το 2024, και όχι το 1983🤪

 

Άτομα που ζούσαν το '83, ζούνε και σήμερα.. απλά εξαρτάται μέχρι που φτάνει το ηλικιακό range σου 🤪

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

 

Εχω κάνει περι τα 1000 λάιβ στη ζωή μου. Απο 50 άτομα μέχρι 10 χιλιάδες. Πάντα με μία κιθάρα πήγαινα αλλάζα χορδούλες τακτικά και έβαζα νταντάριο που δεν σπάνε. Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Επίσης έχω βγάλει αρκετά λεφτά από τη μουσική (όχι εκατομμύρια προφανώς αλλα ας πουμε τον εξοπλισμό μου επι 10) χωρίς να ζω από αυτό οπότε αντιεπαγγελματία δύσκολο να με πεις.

Νομιζω οτι γραφω σωστα ελληνικα. Το αν καποιοι καταλαβαινετε κατι αλλο απο αυτο που γραφω δεν ευθυνομαι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 13-13 είπε

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι διαφωνουν με το "σκεπτικο" μου, που δεν ειναι σκεπτικο μου αλλα γνωση και εμπειριες που αποκομιζεις απο αλλους μουσικους και "μουσικους" αλλα και απο τον εαυτο σου.

 

Νο προμπλεμ, απλά είπα να συμβάλω με την δική μου προσωπική εμπειρία μιας και ο,τι ανέφερα (οκ, εκτός από ένα 🤣) όντως μου συνέβη (κιθαρα ποτέ, αλλά να ξεχάσω ζώνη, να μου σκιστεί ζώνη, να μου μείνει ο ενισχυτής, να χαλάσει καλώδιο επειδή στραβοπατησα πάνω του, να εκτοξευτεί το toggle switch ενός πεταλιου κτλ)και ίσως κάποια μέλη τους φανεί χρήσιμο.

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Νομιζω οτι γραφω σωστα ελληνικα. Το αν καποιοι καταλαβαινετε κατι αλλο απο αυτο που γραφω δεν ευθυνομαι εγω.

 

Είναι τοσα πολλά αυτα που μπορεί να πανε στραβά σε ενα λαιβ που με βάση τα ελληνικά δεδομένα (που στην πλειάδα των περιπτώσεων δεν υπάρχει σοβαρή παραγωγή πίσω από κάθε live) δεν έχει νόημα να κουβαλάς 100 πράγματα. Ένα καλώδιο να σου χαλάσει πάει όλος ο ήχος.

 

Και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 50€ στο τέλος της βραδιάς έτσι? Για 500 ή χίλια το ξανασυζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 50€ στο τέλος της βραδιάς έτσι? Για 500 ή χίλια το ξανασυζητάμε

Για 500 η 1000 ευρω σεβεσαι το κοινο αλλα για 50 οχι. Ειδες? για αυτο το λανθασμενο mindset του Ελληνα μουσικου η "μουσικου" αναφερομαι. Anyway καντε οτι θελετε, εγω θα πηγαινω παντα με 2 κιθαρες τουλαχιστον ειτε παιζω σε 10 ατομα ειτε σε 10.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου