Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση neck μαγνητη που χάλασε σε mexican Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Eισαι σιγουρος οτι θελεις να δωσεις τοσα λεφτα + μτφ + τοποθετηση για να βαλεις αυτον τον μαγνητη μονο και να τον συνδυασεις με τους αλλους?

Τις κιθάρες θα τις παω έτσι και αλλιως στον τεχνικό γιατι έχουν χαλασει λιγο τα volume, και μου κανουν διακοπές και τα μεταφορικα δεν ειναι θεμα γιατι εχω περασει τα 300 ευρώ. Γενικα χρονια τωρα ελεγα να κανω αυτην την αλλαγη, αλλα το αφηνα γιατι έκανα την δουλεια μου και με αυτον τον neck που μου εβαλε, αλλα λεω τωρα να δοκιμασω να να τον αλλαξω. Γενικα απο μαγνητες ελαχιστους εχω δοκιμασει, προσπαθω να βγαλω ηχο με αυτους που εχω, αλλα νομιζω οτι ηρθε η ώρα να αλλαξω τον συγκεκριμενο. Ελεγα να να τους αλλαξω ολους και να  δοκιμασω τους noiseless, αλλα λεω αφου μου αρεσουν αυτοι που εχω γιατι να ρισκαρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη,  μην τον παρεις. Το πιθανότερο είναι να έχεις πολύ μεγάλη απόκλιση στην ένταση καθώς ο lollar είναι alnico 5 ενώ οι άλλοι θα είναι κεραμικοι και είναι πολύ πιο δυνατοί.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γιάννη,  μην τον παρεις. Το πιθανότερο είναι να έχεις πολύ μεγάλη απόκλιση στην ένταση καθώς ο lollar είναι alnico 5 ενώ οι άλλοι θα είναι κεραμικοι και είναι πολύ πιο δυνατοί.

 

 

Εχεις κάποιο δίκιο, δεν το ειχα σκεφτεί. Βαζω την κιθαρα με τους ΤS με καθαρό ηχο, και μετα κάνω τράμπα την αλλη κιθαρα με τους κεραμικούς (αν ειναι όντως ειναι κεραμικοί) στην ιδια ακριβώς ρυθμιση, και όντως ακούγονται πιο δυνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά θα είναι μεγάλη.

Βαλε τον bridge στη θέση neck, και ψώνισε έναν διπλό σε μέγεθος μόνου για πιο πολλά γκάζια στη γέφυρα. Πάρε κάνα dimarzio super distortion s ή κάτι ανάλογο

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Για να είμαι ειλικρινής, και εγώ αυτό το "χάλασε" δεν το κατάλαβα...

Έτσι ακριβώς!

Μου είχε τύχει μια περίπτωση ένας φίλος από τα παλιά που ξαφνικά "χαλάσανε"  οι μαγνήτες και πως θέλουν αλλαγή.

 

Μέτρησα αντίσταση με το πολύμετρο πρώτα έναν έναν μαγνήτη και όλα οκ.

 

Μετά στον επιλογέα πάλι η ίδια,μέχρι το input του volume pot ίδια ωμική αντίσταση .

 

Τέλος το πρόβλημα λύθηκε με σπρέι επαφών στο volume pot.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kbasilis είπε

Έτσι ακριβώς!

Μου είχε τύχει μια περίπτωση ένας φίλος από τα παλιά που ξαφνικά "χαλάσανε"  οι μαγνήτες και πως θέλουν αλλαγή.

 

Μέτρησα αντίσταση με το πολύμετρο πρώτα έναν έναν μαγνήτη και όλα οκ.

 

Μετά στον επιλογέα πάλι η ίδια,μέχρι το input του volume pot ίδια ωμική αντίσταση .

 

Τέλος το πρόβλημα λύθηκε με σπρέι επαφών στο volume pot.

Αν και αυτο ειχε συμβεί πριν απο χρόνια, θα ξαναρωτήσω τον τεχνικό για λεπτομερειες για το τι επαθε ο μαγνητης και αναγκαστηκε να τον αντικαταστήσει, και αν υπαρχει περιπτωσει να ξαναδουλεψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κεραμικοί αυτοί είναι σαν το φάστ φουντ. Εύκολα προσβάσιμο, αλλά χωρίς ποιότητα. Εύκολα σου δίδουν τον ήχο που θες αλλά δεν θα έχει την καθαρότητα και το articulation των ποιοτικότερων μονών. Βέβαια, όσο πιο low είναι το output των μαγνητων, τόσο πιο δύσκολο είναι να μαγειρέψεις βρώμικο ήχο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, johnwow13 είπε

Επειδή στην μια στρατ έχω τους ΤS  που βγάζουν γνήσια στρατοκαστερίλα, μαλλον στην άλλη θα αφήσω τους κεραμικούς που μου αρέσουν για πιο hard rock καταστασεις και για neck λεω να παραγγείλω αυτόν που πόσταρα και πιο πριν 
https://www.thomann.de/gr/lollar_st_blackface_neck_pa_fp.htm

Τον έχω το μαγνήτη και είναι μαγνητάρα. Αλλά όντως το ματσάρισμα είναι σημαντικό, οπότε μάλλον καλύτερα να έπαιρνες ολόκληρο σετ ή τουλάχιστον να τον μάτσαρες με κάποιον άλλον τύπου Alnico 5 middle.

 

Γενικά εγώ με κεραμικούς δεν τη βρίσκω, αλλά γούστα είναι αυτά.. θέλω να πω, ακόμα και για μεγαλύτερο output για hard rock παιξίματα που αναφέρεις, πάλι σε Alnico 5 θα πήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου