Προς το περιεχόμενο

YJM ή Bad Monkey.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρώτο ηχογράφηση,το δεύτερο live που βγάζει περισσότερες μεσαίες/υψηλές,γιατι σε μικρά stage θα έχεις κάτι πιατίνια δίπλα σου,που αν ο ντράμερ δέν τα έχει αφήσει σε επαρχιακό δρόμο της κρήτης για τουλάχιστον ένα βράδυ,πίσω από οδική σήμανση,να του τα κάνουμε όπως πρέπει,θα σε ενοχλούν. 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

 

Eίναι σύνηθες οι άνθρωποι να στέκονται μόνο σε ότι τους βολεύει και να αγνοούν όλα τα υπόλοιπα.

Ιδιαίτερα οι ιδεολόγοι και οι έχοντες ελλείπείς ιστορικές γνώσεις θα πρόσθετα.

 

Για το πρώτο να πω πως δεν έχω κάποια ιδεολογική αρχή, όπως "λάμπα να'ναι κι ότι να'ναι" π.χ. ή μόνο γερμάνιο απο Farfisa κ.α.

Για το δεύτερο να προσθέσω για όσους είναι κάτω απο τα 60 και αρκούνται στο hearsay πως η μαζική κατασκευή πεταλιών άρχισε στα τελη των 70'ς απο εταιρίες που μετριούνται στα 5 δάχτυλα. EHX, Boss, MXR κυρίως δηλαδή και πριν ήταν κάποιοι αδέσποτοι ηλεκτρονικοί που μπορεί να πήγαιναν σε κάποιον Hendrix και να τους έφτιαχναν/ανακάλυπταν το Octavia κατα παραγγελία.

 

Το δε επιχείρημα "άκουσα τον Clapton να λέει στον Mayal" το 69 αυτο και τ' άλλο... δεν είναι σοβαρό τεκμήριο. Κι ας είναι απο τον Μποναμάσα (αν ισχύει) που είναι πολύ μικρός για να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Διότι δεν υπήρχε βιομηχανία πεταλιών τότε.

 

Σε τελική ανάλυση πρέπει να καταλάβουμε εμείς που ζούμε στην εποχή της υπεροπλίας και που όλοι προσπαθούν να προσομοιάσουν τους ήχους του κλασικού ροκ, πως το 1970 είχαμε ένα ενισχυτή χωρίς Gain και Master volume αλλά μόνο volume, που έπρεπε να παίξει τέρμα για να ακουστούμε είτε πάνω απο τον ντράμερ, είτε σε ένα σινεμά π.χ. και που αυτός παραμόρφωνε είτε το θέλαμε, είτε όχι. 

Το αποτέλεσμα μιας Les Paul σε αυτη την ένταση ήταν και είναι σαν το πρώτο κλιπ του ΟΡ.

 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Ιδιαίτερα οι ιδεολόγοι και οι έχοντες ελλείπείς ιστορικές γνώσεις θα πρόσθετα.

Λογικά αναφέρεσαι στον Mike Vernon που ήταν μέσα στο στούντιο όταν γινόταν οι ηχογραφήσεις. Υποθέτετε κι εσείς ότι μάλλον μας λέει ψέματα ότι ο EC δεν χρησιμοποίησε κανένα πετάλι για να θολώσει τα νερά ώστε να μην αποκαλυφθεί το μυστικό και σε εμάς τους απλούς θνητούς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω δεν έβαλα λόγια στο στόμα σου. Μην το κάνεις κι εσυ σε παρακαλώ.

Τέλος πάντων, προφανώς ξέρεις καλύτερα. Δεν έχω λόγο να σε πείσω.

 

Γενικά πάντως για πιο τεκμηριωμένες γνώσεις (γεγονότα δηλαδή) μια εγκυκλοπαίδεια βοηθάει, όπως πχ ένα τυχαίο λίμα για την Electro-Harmonix. Τουλάχιστον στις χρονολογίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Το αποτέλεσμα μιας Les Paul σε αυτη την ένταση ήταν και είναι σαν το πρώτο κλιπ του ΟΡ.

 

Έρχεται κι άλλο σύντομα. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Εγω δεν έβαλα λόγια στο στόμα σου. Μην το κάνεις κι εσυ σε παρακαλώ.

Τέλος πάντων, προφανώς ξέρεις καλύτερα. Δεν έχω λόγο να σε πείσω.

Συγνώμη δεν το ήθελα.

Προφανώς εγώ δεν ξέρω καλύτερα γιατί ήμουν αγέννητος τότε. Αλλά ούτε κι εσύ ξέρεις καλύτερα γιατί όταν ο Mike Vernon ήταν στο στούντιο και έκανε παραγωγή στο δίσκο εσύ πήγαινες στο δημοτικό.

Οπότε αν τα βάλω σε μια ζυγαριά λογικά θα προτιμήσω την άποψη του επαγγελματία που τα έζησε από πρώτο χέρι. Πιστεύω είναι το λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλά κάνεις. Ετσι κι αλλιως εγω δεν προσπαθώ να πείσω κανένα για το τι χρησιμοποίησε ο Clapton στον δίσκο.Δεν διακρίνομαι για αυτες τις γνώσεις trivial. Απλά ανέφερα πως το treble booster αποκαλείται και beano booster απο πολλούς. 

 

Ο λόγος που ανταποδίδουμε σχόλια αγαπητό νέο μέλος, είναι το ότι οι παραθέσεις που έκανες δεν έχουν χρονολογική τοποθέτηση αλλά ούτε αναφέρονται σε κάποιον συγκεκριμένα.

Το δε σχόλιο μου για αστειότητα αφορά αυτό που παρατήρησε και ο @odis13.

Πως η παράθεση σου για τα μπουτικ πετάλια αφορά κάτι που έχει ειπωθεί την εποχή των υπολογιστών και όχι τη δεκαετία του '60 μιας και δεν είναι του Κλάπτον. Απο την άλλη αναφέρει πως υπάρχει φωτογραφία του στο session με το Rangemaster. Ανυπόγραφα.

Παράθεση

I think Clapton had a Rangemaster in the studio during the Beano sessions. He plugged it in right as the picture was taken, played it for a minute, and then looked over at John Mayall and said,

“I’ve really gotten over pedals. I can’t keep up with this craze of boutique pedals that make you sound like everything but your guitar. I can’t get my head around it. So you don’t want to play a guitar [properly] so you buy a box that makes it sound like an algorithm, like you just fired up your computer and you can spend the night staring at your ****in’ shoes? C’mon man…

“I know I’ll get **** for saying this, but it’s ****ing lazy. It’s insulting to people who spent 35 years playing and learning, like a lot of players. And we continue to work at it! These guys can barely play a chord but call themselves soundscapists. Get the **** outta here! It’s ********. There’s so much masking and spin going on there. Can we get real for a minute? What do you actually play? Pick up an acoustic guitar… try that!”

Όμως πραγματικά δεν με ενδιαφέρει να μάθω τι έκανε στον δίσκο.

Εδω δεν θυμάμαι με τι έγραψα τον δικό μου δίσκο που κυκλοφόρησα τον προηγούμενο μήνα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αξιότιμα μέλη ας παραβλέψουμε το ενδυματολογικό... "faux pas" του ΟP και να παραμείνουμε αυστηρά στο θέμα. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου καφενείο το θεμα....

 

 

Νομιζω το δευτερο περναει στον επομενο γύρο 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Καθολου καφενείο το θεμα....

Αξιότιμα μέλη, όπως βλέπετε τα off (ορθώς) γεννούν αντιδράσεις. Όποιος παρεκτραπεί θα έχει 3 πόντους άμεσα. Μένουμε on. Ευχαριστώ. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου