Προς το περιεχόμενο

YJM ή Bad Monkey.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Tι ειν' το YJM ρε φίλος; Πες και για εμας τους αμύητους.

Επίσης δεν μας είπες ποιο είναι ποιό. Υποθέτουμε.

Ο πρώτος ήχος είναι classic Les Paul sound με τα ούλα του. 

Αν βαλεις και treble booster θα σκοτώσει ότι περνάει δίπλα του και θα "κόβει" μεσα στη μπάντα.

Ο δεύτερος έχει άκρες. Μεταγενέστερος ήχος ιστορικά.

 

ΥΓ - Η κάλτσα πσηφιακή;

Το Treble Booster δεν σπρώχνει πρίμα. Λανθασμένη άποψη. Υψηλομεσαία. Πηγαίνει πολύ ωραία με το παλιό Guv’nor. Όταν βρω ευκαιρία θα κάνω  ένα κλιπάκι. . 

Επεξεργασμένο από Nestoras

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εγω θελω το μπλουζακι, την παντοφλα την χαριζω στον @Spyros Delta

Το μπλουζάκι θα φορεθεί στη συναυλία το καλοκαίρι. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το 1ο ωραίο-γεμάτο για solo playing στο σαλόνι. 

Το 2ο πιο ισσοροπημένο, θα δείξει τα κάλη του και την αξία του μόλις βάλεις backing track ή παίξεις με μπάντα!

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makam είπε

Το 1ο ωραίο-γεμάτο για solo playing στο σαλόνι. 

Το 2ο πιο ισσοροπημένο, θα δείξει τα κάλη του και την αξία του μόλις βάλεις backing track ή παίξεις με μπάντα!

Το 1ο το έχω παίξει live με SG. Ήταν πολύ ωραίο και καθαρό. Το 2ο με Strat που ήταν σκοτεινή. Και αυτό μ’ άρεσε. 

Επεξεργασμένο από Nestoras

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορώ να πω ότι μου άρεσε οριακά περισσότερο το 2ο.

Στα αυτιά μου:

  • Το 1ο ήταν "στρογγυλο" και ζεστο", αλλά ακουγόταν λίγο "μπουκωμένο".
  • Το 2ο είχε περισσότερη ευκρίνεια και σαν άκουσμα εν τέλει με κέρδισε.

Εσύ παίζοντας με ποιο από τα 2 ένιωθες καλύτερα;

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mpamps είπε

Εμένα μπορώ να πω ότι μου άρεσε οριακά περισσότερο το 2ο.

Στα αυτιά μου:

  • Το 1ο ήταν "στρογγυλο" και ζεστο", αλλά ακουγόταν λίγο "μπουκωμένο".
  • Το 2ο είχε περισσότερη ευκρίνεια και σαν άκουσμα εν τέλει με κέρδισε.

Εσύ παίζοντας με ποιο από τα 2 ένιωθες καλύτερα;

 

Μ’ αρέσουν οι mid-heavy ήχοι. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
5 ώρες πριν, Nestoras είπε

Το Treble Booster δεν σπρώχνει πρίμα. Λανθασμένη άποψη. Υψηλομεσαία. Πηγαίνει πολύ ωραία με το παλιό Guv’rior. Όταν βρω ευκαιρία θα κάνω  ένα κλιπάκι. . 

 

Είμαι σίγουρος πως υπερθεματίζω αλλά το treble booster γνωστό και ως Beano booster (επειδή έγινε γνωστό απ' αλμπουμ του Κλάπτον) βοηθούσε όσους είχαν/είχαμε βρετανικούς ενισχυτές στα 70'ς να αλλάξουν τη σκοτεινή χροιά τους (βλέπε Vox και Brian May π.χ.). Είχα κι εγω ένα Screaming Bird που έμπαινε στην είσοδο του ενισχυτή.

 

Το treble στην κιθάρα μπορεί να είναι πριμομεσαία στους ηχολήπτες που η περιοχή των υψηλών ξεκινάει πάνω απο τα 5khz αλλά το μεγάφωνο ενισχυτή κιθάρας εκεί παύει να λειτουργεί.

Όπως το Greenback παρακάτω. Οι έγχρωμες καμπύλες είναι off axis δηλαδή πλάγια απο το μεγάφωνο, όπως ακούμε συνήθως δηλαδή. Εδω βλέπει κανείς πόσο κομμένα είναι τα πριμα.

Test Bench Celestion G12H.jpg

Η κιθάρα παίζει στις μεσαίες συχνότητες. Απο χαμηλο εως υψηλό - μεσαία δηλαδή.

 

Οπότε το treble στους ενισχυτές κιθάρας ή ότι προορίζεται για κιθάρα είναι πριμομεσαία και αυτά αποκαλούμε treble. Γιατί αν ρύθμιζε πρίμα στα 10khz δεν θα ακουγόταν καμία διαφορά.

 

Το ίδιο κάνει και το treble booster επίσης. Υπεροδηγεί μόνο τα πρίμα της κιθάρας.

 

Ενδεικτικά οι περιοχές του ακουστικού φάσματος.

 

audio_spectrum.jpg

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Είμαι σίγουρος πως υπερθεματίζω αλλά το treble booster γνωστό και ως Beano booster (επειδή έγινε γνωστό απ' αλμπουμ του Κλάπτον) βοηθούσε όσους είχαν/είχαμε βρετανικούς ενισχυτές στα 70'ς να αλλάξουν τη σκοτεινή χροιά τους (βλέπε Vox και Brian May π.χ.). Είχα κι εγω ένα Screaming Bird που έμπαινε στην είσοδο του ενισχυτή.

 

Το treble στην κιθάρα μπορεί να είναι πριμομεσαία στους ηχολήπτες που η περιοχή των υψηλών ξεκινάει πάνω απο τα 5khz αλλά το μεγάφωνο ενισχυτή κιθάρας εκεί παύει να λειτουργεί.

Όπως το Greenback παρακάτω. Οι έγχρωμες καμπύλες είναι off axis δηλαδή πλάγια απο το μεγάφωνο, όπως ακούμε συνήθως δηλαδή. Εδω βλέπει κανείς πόσο κομμένα είναι τα πριμα.

Test Bench Celestion G12H.jpg

Η κιθάρα παίζει στις μεσαίες συχνότητες. Απο χαμηλο εως υψηλό - μεσαία δηλαδή.

 

Οπότε το treble στους ενισχυτές κιθάρας ή ότι προορίζεται για κιθάρα είναι πριμομεσαία και αυτά αποκαλούμε treble. Γιατί αν ρύθμιζε πρίμα στα 10khz δεν θα ακουγόταν καμία διαφορά.

 

Το ίδιο κάνει και το treble booster επίσης. Υπεροδηγεί μόνο τα πρίμα της κιθάρας.

 

Ενδεικτικά οι περιοχές του ακουστικού φάσματος.

 

audio_spectrum.jpg

Έχω 2. Υπόσχομαι ν' ανεβάσω δείγματα. Υπ' όψιν δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ πάνω σε καθαρό ενισχυτή. Πάντα πάνω σε βρώμικο κανάλι ή σε πετάλι που το μιμείται.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nestoras είπε

Έχω 2. Υπόσχομαι ν' ανεβάσω δείγματα. Υπ' όψιν δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ πάνω σε καθαρό ενισχυτή. Πάντα πάνω σε βρώμικο κανάλι ή σε πετάλι που το μιμείται.

image.thumb.jpg.d3eed8c436ff645b52226b13d5c24ecb.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου