Προς το περιεχόμενο

Lace Sensors Gold vs Samarium Cobalt Noiseless - Μίνι συγκριτικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Όντως ακούγονται ψοφιοι, αλλά αυτο είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει με διαφορετικές ρυθμίσεις στην προενισχυση.

Φυσικα, οπως εδω, φουλ γκαζια
 

 

ή απλα ροκ ντραιβ

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να αναφερω οτι οταν ακομα ψαχνομουν με τον τονο του ενισχυτη κλπ, τους ειχα βγαλει για πολλα χρονια τους μαγνητες απο την strat plus ως "ασθενεις" για τα γουστα μου και παραλιγο να τους πουλησω απο την αχρηστια.

Ευτυχως οταν βρηκα τον τονο μου, τους ξαναβαλα και δεν ξαναβγηκαν απο πανω της.

Ειναι εξαλλου ενας ηχος που δεν εχω στις αλλες κιθαρες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καν τους ακουσω ξεκιναμε με το εξης παραδοξο: σε αντιθεση με το 99% των κιθαριστων λατρευω το look των στρατ με covered μαγνητες τυπου emg, lace sensors.

 

Aκουγοντας τους κι ολας και μονο για τη μεγαλη διαφορα που εχουν στις αγαπημενες θεσεις της στρατ 2, 4 η υπεροχη των lace περαν του οπτικου και στο ηχητικο, ειναι ξεκαθαρη.

 

Τωρα, οι μονοι lace που εχω δοκιμασει εκ του συνεγγυς ειναι οι hot gold. Eχω μεγαλη περιεργεια να ακουγα ολη την μεγαλη ομολογουμενως γκαμα των lace, δυστυχως κυκλοφορουν ελαχιστοι, το 99% οσων βλεπω ειναι ο red k oi gold.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

+1000

 

οι LS ειναι απο τους πλεόν αγαπημενους μου strat pickups & μην ξεχναμε οτι εχουν γραψει αΦτο το αλμπουμ οποτε what's not to like?

 

 

 

Eλα? Νομιζα οτι ηταν η παλια κλασσικη μαυρη του edge. Tωρα βεβαια να μιλαμε για μαγνητες που εγραψαν ενα αλμπουμ μεσα απο τονους studio trickery ειναι καπως, αλλα παρα ταυτα χαρηκα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

 

Eλα? Νομιζα οτι ηταν η παλια κλασσικη μαυρη του edge. Tωρα βεβαια να μιλαμε για μαγνητες που εγραψαν ενα αλμπουμ μεσα απο τονους studio trickery ειναι καπως, αλλα παρα ταυτα χαρηκα.

 

Η βασικη του κιθαρα εκεινης της εποχης (που την ειδα και επι σκηνής αφου παρακολουθησα 1 show της LoveTown Tour στο Παρίσι) ηταν μια σχεδον stock Εric Clapton strat (ειχε αλλαγμενο pickguard) η οποια τοτε φορουσε απο το εργοστασιο LS...βρηκα και βινΔεο (ΤΟΤΕΝΕΣ δεν αλλαζε κιθαρα σε καθε τραγουδι live)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Tωρα βεβαια να μιλαμε για μαγνητες που εγραψαν ενα αλμπουμ μεσα απο τονους studio trickery effects που κοντρολαρε ΜΟΝΟ ο Edge και οχι ο ηχοληπτης, ειναι καπως, αλλα παρα ταυτα χαρηκα

 

κορεκτεντ 😅  (και ουτε καν τονους εφε αυτο που ακουμε ειναι κατα 90% το TC-2290 & το Korg SDD-3000 & 2 VOX AC30 )

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Για αλλο λογο ειχε γραφτει αλλα ας προσθεσω κι αυτο ως δειγμα για gold lace sensors
Να αναφερω μονο οτι ειναι τελειως clean η φαση. Εγω παντα βαζω always on booster, (εδω οχι) και τα καθαρα τα παιρνω με vol pot cut (εχοντας treble bleed) με αποτελεσμα να κλωτσανε αρκετα οι μαγνητες. Εδω μου φαινονται ψοφιοι οι lace αντιθετα με τους van zandt (που εκ κατασκευης ειναι πιο Hot κι απο texas special)

 

Πάντα μ' άρεσαν οι Van Zandt.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Πάντα μ' άρεσαν οι Van Zandt.

 

Που να δεις τι (ακριβες) ΚΙΘΑΡΟΥΚΛΕΣ (τις βλεπει το Fender Custom Shop και τρεχει κορομηλο το δακρυ)  φτιαχνουν με αυτο το ονομα (και τους μαγνητες του VZ) οι Ιαπωνες, μια απο τις καλυτερες tele που ειχα ποτε ηταν VDZT

 

https://www.mij-guitars.com/vanzandt

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Που να δεις τι (ακριβες) ΚΙΘΑΡΟΥΚΛΕΣ (τις βλεπει το Fender Custom Shop και τρεχει κορομηλο το δακρυ)  φτιαχνουν με αυτο το ονομα (και τους μαγνητες του VZ) οι Ιαπωνες, μια απο τις καλυτερες tele που ειχα ποτε ηταν VDZT

 

ξεσηκωτικο το σαιτ...δεν παρουσιαζει ομως την πρασινη που ναι πανω αριστερα και με κανε να αλληθωρισω

 

ΑΚΥΡΟ!!!!! ΕΒΡΕΘΗ https://www.mij-guitars.com/rs-guitarworks

Σορυ ξεφυγα απο το θεμα αλλα με επιασε ενθουσιασμος.....παρινω μια βαθια ανασα και σταματω:)))))

 

Επεξεργασμένο από geka
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου