Προς το περιεχόμενο

Korg Vs Yamaha


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνω μαζι σου..

ειναι για ολα η korg..αν εισαι καλος σε αυτο που κανεις τοτε ακομα και στουντιο ενα korg θα σε βγαλει ασπρο προσωπο,βεβαια πλεων ενορχηστρωνω με 2 motif (es7,xs8) αλλα πριν καιρο χρησημοποιουσα ενα trinity v3 που ακομα εχω εδω και 8-9χρονια υπαρχουν ομορφοι ηχοι που αν και δειχνουν μεν την ηλικια του αλλα αμα επεμβεις λιγο κι εσυ μπορεις να τους στηλεις στα υψοι..μετα αφου δεις τι σου αρεσει και με τι δουλευεις καλυτερα επιλεγεις το καταλληλο synth που μπορεις "εσυ" να κανεις κατι αξιολογο και φυσικα με ενα οργανο που μπορεις να εκμεταλευτεις ολες τις δυνατοτητες του..

 

πολλες φορες ομως βλεπω απο χρηστες synth ειναι απλα να πιστευουν το synth που εχουν στα χερια τους..να το θεωρουν καλυτερο στον κοσμο και να το διαφημιζουν σε ολους και να το συγκρινουν με τα υπολοιπα του ανταγωνισμου..

δυστιχος..αν και μου αρεσει να τα πιστευουν σαν καλυτερα γιατι αυτο δειχνει οτι μπορουν κανουν οτι φανταστουν στην χρηση που το κανουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κατι τελειος διαφορετικο και δεν δεχεται συγκριση... αλλο korg αλλο Yamaha... και τα δυο κανουν παπαδες. Καλο ειναι καποιος να εχει οργανα και απο τις δυο εταιριες.. Αυτη ειναι η γνωμη μου... Απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κατι τελειος διαφορετικο και δεν δεχεται συγκριση... αλλο korg αλλο Yamaha... και τα δυο κανουν παπαδες. Καλο ειναι καποιος να εχει οργανα και απο τις δυο εταιριες.. Αυτη ειναι η γνωμη μου... Απλα...

Συμφωνώ απόλυτα....... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω-κάτω συμφωνώ με αυτά που λέτε σχετικά με τα Korg και την ελληνική πραγματικότητα, τα έχω επισημάνει κι εγώ και πραγματικά λυπάμαι που αυτή η εταιρία στη χώρα μας έχει καταντήσει να διαφημίζεται από τους απανταχού σκυλάδες. Επουδενί λόγω δε δέχομαι ότι αυτά που παίζονται 9 στις 10 πίστες ειναι λαϊκά, όχι κύριοι, ειναι τουρκοπόπ, τελεία και παύλα, δε θα το ξαναπούμε. Την ίδια στιγμή τα synths που έχει βγάλει η Korg κατά καιρούς είναι καταπληκτικά.

 

Αυτό που με τσαντίζει αφάνταστα είναι το ότι δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο η Yamaha δεν έχει βάλει sampler στα rack των Motif-XS/ES series. Προσωπικά θα ήθελα τους ήχους και τις δυνατότητες του Motif-XS, χωρίς να φορτώσω το χώρο μου με άλλο ένα πλήκτρο. Για αυτή τη δουλειά έχω το Fantom-G. Θα μπορούσε και η Yamaha, αλλά και η Roland να μιμηθούν το παράδειγμα της Korg με το Μ3, που όλες οι εκδόσεις προσφέρουν πανομοιότυπες δυνατότητες, με μόνη διαφορά την ύπαρξη ή όχι πληκτρολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου πρέπει να καταλάβεις πως μουσική δεν σημαίνει μόνο μέγαρο και rock αλλα και αλλα είδη μουσικής όπως ειναι αυτό που τραγούδαει η Έφη θώδη καθως και αυτοί που τραγουδάνε στα πρωινάδικα, το είδος που αρέσει στον καθένα είναι διαφορετικό..........Τωρα για αν η korg βγάζει τα καλύτερα synthesizers αυτο το κρίνει διαφορετικά καθε πληκτράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου πρέπει να καταλάβεις πως μουσική δεν σημαίνει μόνο μέγαρο και rock αλλα και αλλα είδη μουσικής όπως ειναι αυτό που τραγούδαει η Έφη θώδη καθως και αυτοί που τραγουδάνε στα πρωινάδικα, το είδος που αρέσει στον καθένα είναι διαφορετικό..........Τωρα για αν η korg βγάζει τα καλύτερα synthesizers αυτο το κρίνει διαφορετικά καθε πληκτράς.

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχουν κατηγορίες μουσικής. Υπάρχει μόνο καλή και κακή μουσική, αξιοπρεπής και αναξιοπρεπής. Επίτρεψέ μου μουσική σαν αυτή που τραγουδάει η Θώδη και σαν κι αυτή που ακούγεται στα πρωινάδικα να τη θεωρώ χαμηλότατης πολιτιστικής αξίας.

Δεν μου αρέσει να χαϊδεύω αυτιά ούτε να γίνομαι αρεστός, και επίσης είμαι πολύ ευαίσθητος ειδικά με την κατηγορία τραγουδιών στην οποία υποτίθεται ανήκει η Θώδη, δηλαδή στο λεγόμενο "δημοτικό τραγούδι". Τυχαίνει να κατάγομαι από "επαρχία" όπως θα έλεγε και ένας πρωτευουσιάνος και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει δημοτική μουσική. Η δημοτική μουσική δεν παίζεται ούτε με ηλεκτρικές κιθάρες ούτε με σύνθια ούτε με ντραμς. Επίσης στη λαϊκή μουσική ποτέ δεν υπήρχαν ηλεκτρικά σάζια ούτε ηλεκτρονικά leads ούτε αραβο-τούρκικες ενορχηστρώσεις.

Φταίει το γεγονός ότι πολλοί που αρέσκονται σε αυτά τα είδη μουσικής δεν έχουν ακούσει τα αυθεντικά δημοτικά ούτε τα αυθεντικά λαϊκά τραγούδια. Αν τα μόνα λαϊκά ακούσματα που έχει κανείς είναι ο Οικονομόπουλος που θα βγει αύριο στη Μενεγάκη ή στα δημοτικά η Θώδη που έχει καταντήσει μαϊντανός, λογικό είναι να μην μπορεί να έχει σημεία αναφοράς

 

Αυτά, και καλή χρονιά σε όλους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε cyclops συφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου απλα νόμιζα οτι κατακρίνεις το λαίκο και το δημοτικό τραγούδι.καλή χρονιά.

 

Χαίρομαι που κατάλαβες τι εννοούσα. Εννοείται ότι αγαπώ το γνήσιο και αναλλοίωτο λαϊκό και δημοτικό τραγούδι. Είναι ό,τι καλύτερο έχουμε ως κληρονομιά.

 

Καλή χρονιά και σε σένα φίλε μου, και προπαντός με πολλά μουσικά ακούσματα και δημιουργίες. Χρόνια πολλά σε όλους μας φίλοι πληκτράδες, επαγγελματίες και ερασιτέχνες. Καλή χρόνια να έχουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου