Προς το περιεχόμενο

Korg Vs Yamaha


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ ΤΡΙΤΟΝ ΣΤΟΥΝΤΙΟ,ΤΡΙΝΙΤΥ ν3 ΚΑΙ 05R/W ΑΠΟ KORG,ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.ΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ MOTIF ES7 ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΛΕΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ ΤΑ KORG MOY.ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΑSYS ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΙΦ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΧ.ΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΟΘΟΝΑΡΑ!ΑΛΛΑ ΠΛΕΩΝ Η ΔΥΝΑΜΗ YAMAHA ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΟΤΙΦ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ!ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ MOTIF XS.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΑ ΧΑΖΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΕΡΚΑΛΟ ΟΡΓΑΝΟ!ΟΙ ΕΓΩΙΣΜΟΙ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ YAMAHA ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ,ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΑ FM ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ ΨΗΦΙΑΚΑ!ΑΡΚΕΤΑ Η ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΟΟG ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΑΑ....ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΟΣ Κ Α Θ Ε Τ Η.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 32 ΕΤΩΝ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΑ FM ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ ΨΗΦΙΑΚΑ!ΑΡΚΕΤΑ Η ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΟΟG ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΑΑ....ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΟΣ Κ Α Θ Ε Τ Η.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 32 ΕΤΩΝ :wink:

 

Βρε μην γράφεις μόνο κεφαλαία, ματώσανε τα ματάκια μας.

 

Επίσης: η FM Synthesis (όπως θα σου πει και ο kilon όπου να' ναι) είναι ψηφιακή, όχι αναλογική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΑ FM ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ ΨΗΦΙΑΚΑ!ΑΡΚΕΤΑ Η ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΟΟG ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΑΑ....ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΟΣ Κ Α Θ Ε Τ Η.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 32 ΕΤΩΝ :wink:

 

Βρε μην γράφεις μόνο κεφαλαία' date=' ματώσανε τα ματάκια μας.

 

Επίσης: η FM Synthesis (όπως θα σου πει και ο kilon όπου να' ναι) είναι ψηφιακή, όχι αναλογική.[/quote']

 

Ο αγαπητος κυριος ΚΗΛΩΝ είναι χρήστης MOTIF αλλά ασχέτως απο τι λενε καποιοι άλλοι κυριοι δεν κλέινει τα ρέυμα στ άλλα συνθ είται αυτά ειναι σοφτ ειται είναι χαρντ. Διαφωνει ΚΑΘΕΤΑ μονο με την χρηση κεφαλαίων στο φορουμ. Σε ολα τα άλλα διαφωνει οριζοντίως και εννιοτε διαγωνίως ποτε όμως κάθετα.

 

Οσα για την διαφορα μεταξυ των αναλογικών και των ψηφιακών , αν μυρίζετε κάτι ειναι ενα καρφι που μου καίγεται. Πάντως εγώ FM δεν θα πετουσα ποτε μιας και είναι η αγαπημένη μου τεχνικη ηχοσύνθεσης. Και μου λειπει στο Μοτιφ αλλα για τα 1700 Ευρω του δεν παραπονιέμαι με το τι μου προσφέρει, ας μην τα θέλουμε και όλα. Σωστοοοοςςςς :?: :?: :?:

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα για την διαφορα μεταξυ των αναλογικών και των ψηφιακών ' date=' αν μυρίζετε κάτι ειναι ενα καρφι που μου καίγεται. Πάντως εγώ FM δεν θα πετουσα ποτε μιας και είναι η αγαπημένη μου τεχνικη ηχοσύνθεσης. Και μου λειπει στο Μοτιφ αλλα για τα 1700 Ευρω του δεν παραπονιέμαι με το τι μου προσφέρει, ας μην τα θέλουμε και όλα. Σωστοοοοςςςς :?: :?: :?:[/quote']

 

Φυσικα και εμενα μου αρεσει η FM(το dx piano ειναι απ τ'αγαπημενα μου ας θεωρειται ξεπερασμενος ηχος) και γενικα ολες οι μορφες καλες ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Μαρια η Ασχημη μου αρέσει και ας είναι ασχημη την FM την λατρεύω και μόνο αυτη χρησημοποιω , θελω να αποκτήσω ειδικευση. 8) μπορειτε να με λέτε και FM KILON STEREO :lol:

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Mπορει να μην ειμα κατοχος μηχανηματων της KORG αλλα εχω δουλεψει αρκετες ωρες στο στουντιο καποια οπως εχω ξοδεψει ατελειωτες ωρες πανω στο Triton extreme και Triton Studio για να καταληξω. Δε λεω.. πολυ καλα οργανα! Εγω προσωπικα μιλαω για ηχο και οχι δυνατοτητες. Αυτες τις αφηνω περα προσωπικα. YAMAHA MOTIF ES δεν ειναι που να χτυπιεστε κατω!

 

Ο μεγαλυτερος KORGακιας (ο παραγωγος του συγκεκριμενου στουντιο )οταν ηρθε και επαιξε σπιτι μου το MOTIF ES οπως μου αποκαλυψε την επομενη μερα δε κοιμηθηκε. Ειχε παθει σοκ. Μετα απο 2 βδομαδες ειχε το MOTIF ES6 στο στουντιο του.

 

Ηχητικα? μα ελεος! Μη μου πειτε οτι συγκρινετε τα πιανα του motif με αυτα του korg γιατι θα πεσω κατω απο το μπαλκονι!Για να μη μιλησω για πνευστα, μπασα και ensemble! Τα μονα που αξιζαν τελικα στη korg (στα triton) ηταν τα pads που στη τελικη τα samplαρω και τα περναω στο motif es αν θελω.

 

Ας μη μιλησω για στιβαροτητα.

 

Μιλαω για τωρα τελευταια. Μη συγκρινουμε τις δυο εταιριες σε παλιοτερα μοντελα. Τα τελευταια χρονια με το es και ειδικα τωρα σε λιγο με το xs η YAMAHA σαφως εχει τα πρωτεια οσο και να μη θελουν να το πιστεψουν μερικοι. Και το λεω αυτο οχι για να παινεψω το synth-workstation που πηρα (οπως ολοι οι Ελληνες υποστηριζουν αυτα που εχουν), τα λεω γιατι πρωτα εψαξα επαιξα ρωτησα και μετα κατεληξα στο καλυτερο. Και το καλυτερο ηταν yamaha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

ψιτ, νοματαίοι..

 

τα έχετε κάνει επιεικώς σαλάτα με τις βλακείες που λέτε ώρες ώρες..

Πάρτε το χαμπάρι, το θέμα είναι να σου αρέσουν οι ήχοι/εφφέ/στυλ/beat/"ούτε και γώ δεν ξέρω" που βγάζει το μηχάνημά σου και τελειωμένη υπόθεση.

 

Προσωπικώς, έκανα live με ένα Yamaha PSR-320, πανάρχαιο, αλαφρώς κουρασμένο, αλλά!!!

 

Με ικανοποίησε, έβγαλε ένα αξιοπρεπές hammond ήχο, έβγαλε και τα σαξόφωνά του και τα όλα του, και τελειωμένη υπόθεση.

 

Ειδικά άμα είστε σε μπάντα, δεν χρειάζεται να το ψάξεις υπερβολικά το θέμα.

 

Εκτός και αν παίζετε psychedelic-progressive-triphop-trance-ethnic..

Έτσι επιτρέπεται..

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει να μην ειμα κατοχος μηχανηματων της KORG αλλα εχω δουλεψει αρκετες ωρες στο στουντιο καποια οπως εχω ξοδεψει ατελειωτες ωρες πανω στο Triton extreme και Triton Studio για να καταληξω. Δε λεω.. πολυ καλα οργανα! Εγω προσωπικα μιλαω για ηχο και οχι δυνατοτητες. Αυτες τις αφηνω περα προσωπικα. YAMAHA MOTIF ES δεν ειναι που να χτυπιεστε κατω!

 

Ο μεγαλυτερος KORGακιας (ο παραγωγος του συγκεκριμενου στουντιο )οταν ηρθε και επαιξε σπιτι μου το MOTIF ES οπως μου αποκαλυψε την επομενη μερα δε κοιμηθηκε. Ειχε παθει σοκ. Μετα απο 2 βδομαδες ειχε το MOTIF ES6 στο στουντιο του.

 

Ηχητικα? μα ελεος! Μη μου πειτε οτι συγκρινετε τα πιανα του motif με αυτα του korg γιατι θα πεσω κατω απο το μπαλκονι!Για να μη μιλησω για πνευστα' date=' μπασα και ensemble! Τα μονα που αξιζαν τελικα στη korg (στα triton) ηταν τα pads που στη τελικη τα samplαρω και τα περναω στο motif es αν θελω.

 

Ας μη μιλησω για στιβαροτητα.

 

Μιλαω για τωρα τελευταια. Μη συγκρινουμε τις δυο εταιριες σε παλιοτερα μοντελα. Τα τελευταια χρονια με το es και ειδικα τωρα σε λιγο με το xs η YAMAHA σαφως εχει τα πρωτεια οσο και να μη θελουν να το πιστεψουν μερικοι. Και το λεω αυτο οχι για να παινεψω το synth-workstation που πηρα (οπως ολοι οι Ελληνες υποστηριζουν αυτα που εχουν), τα λεω γιατι πρωτα εψαξα επαιξα ρωτησα και μετα κατεληξα στο καλυτερο. Και το καλυτερο ηταν yamaha.[/quote']

 

Δεν παρακολουθώ την συζήτηση από την αρχή, αλλά σ'αυτό θα ηθέλα να ρωτήσω αν εννοείς preset ήχους. Γιατί "τα πιάνα" στο triton Le μου τα έχω φέρει σε πολύ καλά επίπεδα (για μενα). Και η Korg εχει το πιο φιλικό και γρήγορο interface σε όργανα της ίδιας κατηγορίας με το Le.

 

Και στην τελική, έχω ένα ωραιότατο sampler και synthesizer για να φτιάξω "ποιοτικούς ηχους", οπότε έδωσα περισσότερη βαρύτητα στο χειρισμό του που μου φάνηκε καλύτερος από τα τότε motif. Και το Μ3 της Korg φαίνεται να απογειώνει τις δυνατότητες σε καλή τιμή (Σε σχέση με την ΟΑΣΗ).

Και όλα αυτα από έναν που μετά το v-synth έγινε rolandιακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιτ' date=' νοματαίοι..

 

τα έχετε κάνει επιεικώς σαλάτα με τις βλακείες που λέτε ώρες ώρες..

Πάρτε το χαμπάρι, το θέμα είναι να σου αρέσουν οι ήχοι/εφφέ/στυλ/beat/"ούτε και γώ δεν ξέρω" που βγάζει το μηχάνημά σου και τελειωμένη υπόθεση.

 

Προσωπικώς, έκανα live με ένα Yamaha PSR-320, πανάρχαιο, αλαφρώς κουρασμένο, αλλά!!!

 

Με ικανοποίησε, έβγαλε ένα αξιοπρεπές hammond ήχο, έβγαλε και τα σαξόφωνά του και τα όλα του, και τελειωμένη υπόθεση.

 

Ειδικά άμα είστε σε μπάντα, δεν χρειάζεται να το ψάξεις υπερβολικά το θέμα.

 

Εκτός και αν παίζετε psychedelic-progressive-triphop-trance-ethnic..

Έτσι επιτρέπεται..[/quote']

Δεν ξέρω τι κάνεις εσύ φιλαράκι, εγώ δεν ικανοποιούμαι με PSR κι ας μην παίζω psy-trance και δεν συμμαζεύεται. Το γεγονός ότι εσένα σε ικανοποιεί δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ψαχνόμαστε για να βγάζουμε όσο καλύτερο ήχο μπορούμε!

¶λλωστε, την πρώτη φορά που παράτησα ένα αρμόνιο Casio που είχα και έπαιξα live με Korg Trinity, κατάλαβα πόσο χάλια μπορείς να ακούγεσαι (και να μην το έχεις αντιληφθεί) λόγω ενός κακού οργάνου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου