Προς το περιεχόμενο

Korg Vs Yamaha


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε αν είναι να τρώω πόρτα γιατι έχω μοτίφ καλύτερα που το έχω σαν χόμπυ να μην εκνευρίζομαι κιόλας. Κανονικά θα έπρεπε αν προτιμάνε το μοτιφ που παίρνει 1GB μνήμη και του πετάς όσο καλό δείγμα θέλεις. Δεν θέλω να πώ οτι το μοτιφ είναι το καλύτερο αλλά όπως και να το κάνεις άλλο 1GB του MOTIF ES και άλλο το 96ΜΒ του KORG STUDIO . Πάντως γενικά είναι πολύ κατάντια να κρίνεις ένα καλιτέχνη απο το σύνθ του.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε ένα λάθος.

Το να δουλέψετε κάπου δεν σημαίνει ότι θα ελέγξουν το όργανο που έχετε.

Αυτό που ζητάει μια ορχίστρα και θα σας κρίνει ίσως γι'αυτό είναι το

αν μπορείται να καλύψετε τα μέρη ενός ρεπερτόριου

αναλόγος το μαγαζί που θα επιλέξετε να παίξετε.

Τώρα αν αυτό είναι Yamaha/Korg/Kurzweil/Casio/GEM ή οτιδήποτε άλλο δεν παίζει κανένα απολύτος ρόλο.

Αναλόγος το πως θα στήσει ο καθένας το δικό του όργανο.

βλέπετε Korg σε τέτοιους χώρους ίσως για άλλους η και για περισσότερους λόγους,αναρωτηθείτε τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΤΟ 1989 ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΠΑΙΖΕ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΙΣΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΖΩ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ LIVE ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ STUDIO. ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ (ΜΕ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΧΩΡΟΥ ΓΕΝΙΚΕΥΣΗΣ): ΤΑ KORG ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΧΩΡΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ DEFAULT ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ (ΛΕΓΕ ΜΕ ΕΞΟΔΟ) ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΕΝΤΟΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΡΧΗΣΤΡΑ. ΔΕΝ ΤΡΑΛΑΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ Η' ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΤΟΥΣ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ OASYS) Η' ΤΑ STRINGS ΤΟΥΣ (ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ). ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΑ ΥΑΜΑΗΑ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ (ΕΙΔΙΚΑ ΠΝΕΥΣΤΑ, ΠΙΑΝΑ ΚΛΠ) ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΤΑ LIVE ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ. Η ROLAND ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΜΙΑ ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΗΣ ΤΡΕΦΩ ΜΙΑ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΤΙΜΗΣ - ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ KURZWEIL H' ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ THN E - ΜU ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΑ ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΤΗΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ. ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΕΦΟΔΟ ΠΡΟΣ ΑΓΟΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ (ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ) ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ KORG ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟ. ΜΕΤΑ ΕΒΑΛΑ ΠΛΩΡΗ ΓΙΑ ΤΟ MOTIF ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΕΛΟΣ ΔΙΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ROLAND ΕΦΑΓΑ ΤΗΝ ΚΡΥΟΛΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟΥ FANTOM ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. Η' ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ OVERDOSE ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΞΕΠΛΥΝΩ" ΛΙΓΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ Η' ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ KILLON ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ MOTIF ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ PIANOS, EL. PIANOS, STRINGS, PADS, ORGANS, WOODS, BRASS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι κάτι παραπάνω από πολύ ευχαριστημενος με τις κατηγορίες που είπες. Ειδικά Pianos, El. Pianos, Strings, Organs, τα άλλα δν τα έχω ψάξει κ τόσο καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ KILLON ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ MOTIF ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ PIANOS' date=' EL. PIANOS, STRINGS, PADS, ORGANS, WOODS, BRASS?[/quote']

 

Καλά κατάλαβες φίλιππε έχω το Motif ES 6 και το MicroKorg και ένα τσουβάλι sotware.

 

Όντως πιστεύω οτι το Μοτιφ έχει πάρα πολυ καλούς ήχους τόσο ηλεκτρονικούς όσο και ακουστικούς. Αυτοι είναι Pianos, E.Pianos, Pads, Leeds, Synths, ειδικα τα υπέροχα- αριστα sound effects, οσο αφορα ορχηστρα ολα τα ensemble (violins , horns, brass etc.) kai τα παρα πολυ καλα bass. Αν θες να αναφερθώ αναλυτικά μπορω να σου πω . Ζήτα μου το και θα το κάνω απλώς για την ώρα δεν θέλω να σε κουράσω με τεχνικές λεπτομέρειες.

 

 

 

Μπορώ να πω οτι αν είχα κάποια διαμαρτυρία θα ήταν ιδια με αύτες άλλων χρηστών. Όπως το υποχρεωτικό vibrato , που δεν ελέγχεται με modulation wheel και το γεγονός οτι στη προσπάθεια της η yamaha να στριμώξει όσο περισσότερα μπορούσε σε 175 MB ROM έκανε συμβιβασμούς σε κάποιους ήχους κυρίως ακουστικούς όπως τα solo violins(όχι τα ensemble violins), organs, brass . Βέβαια αυτοι οι ήχοι είναι μεμονομένοι συν ότι το Μοτιφ έχει ενα ασο στο μανίκι του .... το 1GB RAM .... ακόμα και αν δεν σε ικανοποιεί κάτι έχει την απολυτη ελευθερια να πετάξεις ένα τεράστιο multisample που άνετα μπορει να ανταγωνιστει VST ήχους που έχουμε συνηθίσει στον υπολογιστή μας. Οποτε το θέμα ποιότητα ήχου για μενα δεν είναι θέμα στην περίπτωση Μοτιφ.

 

Επίσης μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για συνθ. Και το Virus πήγα και το ακουσα και οι ήχοι του ήταν απλώς κάτω του μετρίου. Οχι πως δεν με ενόχλησε αλλά όμως είναι κρίμα να μην αγοράσω ένα συνθ λόγω των ήχων ένω είναι τόσο εύκολο να τους αλάξω.

 

Το να φτιάχνω δικους μου ήχου είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Ειδικά το Μοτιφ έχει απεριορίστη δυνατοτήτα δημιουργιας ήχων που καταλανώνουν 1 πολυφωνια (ενω ακούγονται σαν να καταναλώνουν 1000 πολυφωνία) συνδυάζοντας την μεγάλη Ram , resample, 1800 έτοιμους ήχους, πλυθώρα προτότυπων effects, 64 oscilators (θεωρητικά 128) ο καθένας με δικο του filter,eg amp,eg filter, amp, lfo etc. Kαι για να μην σε κουράζω η λιστα γινεται τόσο τεράστια που θα τα χάσεις.

 

Οπότε καταλαβαίνει οτι και κάποιος ήχος να υστερεί είναι πολύ εύκολο να τον διορθώσεις αλλά και να τον ταιριάξεις στα προσωπικά σου γούστα. Αλλά και να τον κάνεις να κουστεί πολυ καλύτερη απο ένα Virus ,V-Synth GT, G2X ή VST ... αν όμως διαθέσεις το χρόνο πραγμα που απο οτι έχω καταλάβει πολύ λιγοι χρήστες του Μοτιφ κάνουν.

 

Οπώς είπα και πριν κυριος παράγοντας η τιμή και τα specs. Αυτή είναι η περιοχή που το Μοτιφ εντυπωσιάζει. Απο εκεί και πέρα είνα στο χέρι σου να αξιοποιήσεις την δυναμή του.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου