Προς το περιεχόμενο

Korg Vs Yamaha


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος τυπάς ονόματι mimis ανοίγει threads που δεν έχουν άμεση σχέση με το αντικείμενό του;;; Κάτι πήρε το αυτί μου (ή το μάτι μου τέσπα) ότι ο mimis έίναι κιθαρίστας και ασχολείται μόνο με κιθάρες (δηλαδή δεν είναι στη κατηγορία των κιθαριστών-πληκτράδων-μπασάδων ή αλλιώς "τα κάνω όλα").

Για να συμμαζευώμαστε λέω έγω, με το φτωχό μου το μυαλό... :roll:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πως οι εσωτερικές έριδες του forum αρχίζουν να πληθαίνουν. Έχω πάθει πλάκα με το πόσα post αναφέρονται βασικά σε διαμάχες μελών..

 

Για αυτό, και πολύ απλά..

 

είμαστε όλοι λάθος. τελεία και παύλα

 

Ας προσπαθήσουμε να φτάσουμε πραγματικά κάπου.

Έλεγα λοιπόν και για την συμβουλή όσο αναφορά στις απαιτήσεις του κάθε είδους, ότι πιστεύω πως με ένα καλό yamaha έχεις ξεμπλέξει και έχεις στα δάχτυλά σου ικανοποιητικό (θεωρώ πάντα) ήχο.

 

όντως, ίσως κάποια korg να είναι γενεές πολλές μακριά από ορισμένα yamaha, αλλά αυτό δεν εκμηδενίζει κανένα από αυτά.

 

Γκέγκε??

 

Και τελειώνοντας, θα ήθελα να προσθέσω πως έχοντας την ελάχιστη αυτογνωσία περί τί ήχου θέλω να βγάζει το "εργαλείο" μου ( :twisted: :twisted: ), θα προβώ υπερήφανα στην αγορά ενός ακόμα yamaha, γιατί πολύ απλά βρίσκω τα korg και τα roland βαρετά, στρυφνά και υπερβολικά.

 

Βέβαια, πολλές φορές ότι δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, και είναι αλήθεια πως τώρα ουσιαστικά μαθαίνω για τα synth, αλλά..

1. Οι τσέπες μου έχουν ήδη αρκετά μπαλώματα και όχι, δεν είναι από το βάρος των χρημάτων.. το αντίθετο.

και,

2. Η τέχνη, συμπεριλαμβανομένου και του sound design και synthοκατασκευές και ηλεκτρική μουσική και λοιπά, είναι καθαρά υποκειμενική.

 

P.S.: έχω καταλήξει στο πώς θα ήταν το ιδανικό κατ εμέ synth. μπορώ να το κατασκευάσω προτού γίνω 74???

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε prang, δεν μπορώ να καταλάβω όσα λες. Είσαι στο φόρουμ όλο κι όλο 2 εβδομάδες και αρχίζεις να λες για εσωτερικές έριδες μεταξύ των μελών (που τις είδες δεν μπορώ να καταλάβω) και ότι όλοι τα λένε λάθος.

 

Επιπλέον, τι σημαίνει "τα Korg και τα Roland είναι βαρετά, στρυφνά και υπερβολικά" άραγε; Μήπως μιλάμε για γκόμενες αντί για synths και δεν το κατάλαβα; Και τελικά, με πόσα Korg, Roland και Yamaha έχεις παίξει και αφορίζεις τόσο εύκολα αυτά τα όργανα;

 

Τέσπα, no offence αλλά το ότι τώρα ξεκινάς να μαθαίνεις πράγματα γύρω από τα synths φαίνεται και μάλιστα έντονα! Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να μάθεις μερικά πράγματα πάνω στο θέμα προτού αρχίζεις να μοιράζεις συμβουλές σχετικά με το ποιά θα έπρεπε να είναι η άποψη των πληκτράδων του Noiz πάνω στα workstations.

 

Υ.Γ. Γράψε άκυρο για τα παραπάνω αν κάνεις πλάκα (πράγμα που ελπίζω να συμβαίνει)... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με alchemist χωρίς να θέλω να σχολιάσω κάτι αρνητικό για την εμπειρία του prang στο θέμα.

 

Τώρα όσον αφορα korg, yamaha, roland κλπ κλπ.

 

Παρτε το χαμπάρι επιτέλους ρε παιδιά. Το θέμα είναι τι ταιριάζει στον καθένα. Όλα τα σοβαρά synths έχουν τρομερές δυνατότητες.

 

Εγώ για παράδειγμα που παίζω λαϊκό επέλεξα τα Κorg Pa80, Korg Triton Le, Korg Triton Extreme κ.α ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΘΕΙ ΟΠΩΣ ΣΥΧΝΑ ΠΥΚΝΑ ΚΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΤΑ KORG EINAI ΣΚΥΛΟSYNTH. ΤΟ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΗΧΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Το γεγονός οτι η Κorg έχει πολλούς οπαδούς στην Ελλάδα οφείλεται και στο γεγονός οτι κυκλοφορούν πάρα πολλοι ήχοι αριστερά και δεξιά.

 

Έτσι όταν κάποιος πληκτράς θέλει ένα synth για να παίξει αμέσως, ξέρει οτι θα επιλέξει korg γιατί θα βρει αμέσως υλικό.

 

Αυτο σημαίνει άραγε οτι τα yamaha ή τα kurzweil δεν είναι αντάξια? Μεγάλο λάθος.

 

Αν έχεις γνώση στη σύνθεση ήχου κανεις ΟΤΙ ΘΕΣ. Πόσο μάλλον οταν το synth σου έχει και δυνατότητα να διαβάσει δειγματα.

 

Τώρα γιατί όλες οι πίστες είναι γεμάτες korg νομίζω έγινε σαφές.

 

Το οτι είσαι καλός πληκτράς ή μουσικός γενικότερα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ξέρεις να προγραμματίζεις και synth.

 

Και τελειώνοντας, θα ήθελα να προσθέσω πως έχοντας την ελάχιστη αυτογνωσία περί τί ήχου θέλω να βγάζει το "εργαλείο" μου ( ), θα προβώ υπερήφανα στην αγορά ενός ακόμα yamaha, γιατί πολύ απλά βρίσκω τα korg και τα roland βαρετά, στρυφνά και υπερβολικά.

 

Φιλικά πάντα μάλλον άστοχο είναι αυτό για να μην πω κοτσάνα

 

 

2. Η τέχνη, συμπεριλαμβανομένου και του sound design και synthοκατασκευές και ηλεκτρική μουσική και λοιπά, είναι καθαρά υποκειμενική

 

Η "τέχνη" αυτή στην οποία αναφέρεσαι είναι επιστήμη και σαν όλες τις επιστήμες διέπεται απο αντικειμενικούς νόμους και αρχές. Τα αποτέλεσματα που κάποιος παράγει εξαρτώνται κατά πολύ απο το επίπεδο του και οχι απο το synth που χρησιμοποιεί.

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτέλεσματα που κάποιος παράγει εξαρτώνται κατά πολύ απο το επίπεδο του και οχι απο το synth που χρησιμοποιεί.

 

Ακριβώς...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που τα έγραψα όλα αυτά είναι διότι ναι, όντως έχω παρατηρήσει κάποιες διαμάχες μεταξύ των μελών, κυρίως σε ασήμαντα θέματα τεχνικής φύσεως, αλλά και σε συγκρίσεις εξοπλισμού.

 

Ζητώ συγνώμη για την απότομη επίθεσή μου.

 

Πέραν τούτου, η αλήθεια είναι ότι τώρα αρχίζω να μαθαίνω για τα synth. Αυτό που εννοώ είναι πως συμμερίζομαι την άποψη που δημοσιεύτηκε σε παραπάνω thread του korg_nikos περί τέχνης, τον οποίω και ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές του.

 

Πρέπει να κάνουμε ένα reset στις απόψεις μας και να ξαναψαχτούμε για το τί σημαίνει τέχνη και τι ρόλο έχει στη ζωή μας. Η ασφάλεια των θέσεών μας ίσως να κρύβει την ανασφάλεια της αμφισβήτησης.

 

Δεν θα ήταν καλό να ρίξουμε λίγο τον τόνο των post, αρχής γενομένης από εμένα και να ξανακοιταχτούμε;;

 

Τέλος, αφού το καλύτερο είναι πάντα αυτό που μας βολεύει και με το οποίο νιώθουμε ότι κάνουμε καλά τη δουλειά μας, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ευγενικά, ποίος ο λόγος ύπαρξης μίας σύγκρισης Korg VS Yamaha??

Σίγουρα οι χρήστες των προϊόντων των αντίστοιχων εταιρειών να προβάλουν τα προτερήματα των εργαλείων τους, αλλά ποίο είναι για μένα το όφελος/πού μπορώ να συνεισφέρω??

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε prang συμφωνώ και επαυξάνω σε ότι έχει να κάνει με το θέμα της σύγκρισης.

 

Κατ' εμέ δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης σύγκρισης μεταξύ synth των ίδιων επιπέδων.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη όταν χρειαστεί να συγκρίνω 2 synth θεωρώ οτι η σύγκριση θα πρέπει να γίνεται σέ επίπεδο μηχανών σύνθεσης. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει πόσες εξόδους usb έχει το καθένα, αν έχει έγχρωμη οθόνη ή οθόνη αφής, αν διαβάζει ή κανει mp3 exports...κ.α

 

Σίγουρα παίζουν και αυτά το ρόλο τους αλλά είναι περισσότερο marketing για μένα. Το θέμα είναι τι δυνατότητες έχει η μηχανή σου και όχι πως σου τη σερβίρουν.

 

Βάσει αυτής της θεώρησης λοιπόν, και δεδομένου οτι τα άτομα που πραγματικά κατέχουν το αντικείμενο σύνθεσης ήχων είναι πολύ λίγα θεωρώ οτι ο λόγος σύγκρισης πάει περίπατο διότι κανείς δεν έχει "ανακαλύψει το μηχάνημά του πλήρως".

 

Οι περισσότεροι από εμάς απλά δοκιμάζουμε αλλαγές σε κάποιες παραμέτρους και αν μας αρέσει κάτι το αποθηκεύουμε και καλούμε τον εαυτό μας sound engineer.

 

To θέμα είναι κατά πόσο είναι σε θέση ο καθένας μας να γνωρίζει την αρχιτεκτονική του κάθε ήχου που θέλει να φτιάξει και να μεταβάλλει ακριβώς εκείνες τις παραμέτρους που θα τον οδηγήσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Σίγουρα χρειάζεται και πειραματισμός αλλά όχι στην επιλογή της παραμέτρου (αυτή και τα αποτελέσματά της υποτίθεται οτι είναι γνωστά στον πραγματικό γνώστη) αλλά στην τιμή. Για παράδειγμα δεν μπορεί να θέλεις να φτιάξεις ένα μπάσσο ήχο και να πειραματίζεσαι με υψιπερατά filters. Mπορείς όμως να πειραματίζεσαι με την τιμή της κρίσιμης συχνότητας αποκοπής. Αυτό σαν ένα απλό παράδειγμα που πιστεύω οτι γίνεται αντιληπτό από όλους.

 

Τώρα γιατί τα γράφω όλα αυτά. Πιστεύω οτι αυτοι που δικαιούνται να συγκρίνουν αντικειμενικά 2 ή παραπάνω synth είναι αυτοί που πραγματικά γνωρίζουν το αντικείμενο και μπορούν μέσω των menu πλοήγησης του κάθε synth να διακρίνουν ελλείψεις ή όχι σε παραμέτρους των ήχων.

 

Θεωρώ επίσης οτι κάθε εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της (Κorg, yamaha, roland, kurzweil...κλπ) έχει φροντίσει να εξοπλίσει τα synth της και με το παραπάνω.

 

Τώρα το αν το ένα έχει στιβαρή κατασκευή ή το άλλο είναι πλαστικούρα ή εχει καλύτερο χρώμα...και άλλα τέτοια σίγουρα μετράνε για κάποιους πελάτες αλλά δεν είναι το πρώτο που θα κοιτάξεις σε ένα synth.

 

Επίσης όλοι μας έχουμε την ανάγκη να παινεύουμε αυτό που έχουμε ή αλλιώς να ευλογάμε τα γένια μας αλλά θα πρέπει τουλάχιστον να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε καταρχήν το όργανό μας πριν προβούμε σε συγκρίσεις. Θεωρώ κάτι παραπάνω απο σίγουρο οτι κανένα σοβαρό synth δεν κρέμασε κανέναν user του ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ.

 

Σκεφτείτε επίσης οτι μερικοί διαμορφώνουν τις επιλογές τους διότι έχουν μάθει να δουλεύουν με τη νοοτροπία του κάθε synth που έχουν τριφτεί και δεν έχουν το χρόνο ή τη διάθεση να ασχοληθούν με κάτι άλλο. Για παράδειγμα σε έναν χρόνιο user της yamaha μπορεί τα menu και η φιλοσοφία των korg να φαντάζουν δύσκολα και το αντίστροφο.

 

Νομίζω οτι έγινα σαφής.

 

Όσον αφορά τις διαμάχες δεν νομίζω οτι είναι πια και κάτι το τρομερό τις λίγες φορές που θεωρώ οτι υπάρχουν. Είναι σίγουρα πιο "καθώς πρέπει" ενα forum στο οποίο δεν υπάρχουν διαμάχες αλλά όταν αυτές γίνονται με κόσμιο τρόπο και με σωστή επιχειρηματολογία είναι μάλλον προνόμιο σε ένα forum διότι δίνουν την ευκαιρία σε τρίτους να διαμορφώσουν πιο εμπεριστατωμένη άποψη χρησιμοποιώντας πάντα και την κρίση τους γύρω απο το αντικείμενο διαμάχης.

 

Συγγνώμη αν κούρασα μερικούς

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα συνθ που το κανει καλυτερο απο τα αλλα οσο

αφορα την ποιοτητα δεν ειναι η δειγματοληψια των

ηχων η ειναι ιδια σε ολα τα οργανα και απλα τα εφε που εχει το καθενα και ο καταληλος χειρησμος των παραμετρων της καθε εταιρειας ειναι αυτο που το κανει η

φαινεται να ειναι καλυτερο;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα μεγαλο βαθμο με καλυψε ο Wow! ,απλως τεμπελιασα λιγο και

μου ξεφυγαν σελιδες.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου