Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όμορφα μέρη εκτός κέντρου Αθηνών (για μένα) που "ξεφεύγεις":

1.Ανακαινισμενο  Μικρολίμανο (Πειραιάς) - για να νομίζεις ότι είσαι σε νησί

2. Βοτανικός Κήπος (Χαϊδάρι) - επίγειος παράδεισος...

3. Η ατέλειωτη, αμμουδερή (και σχετικά ρηχή) Παραλία Αναβύσσου με τα αμετρητα beach bars.

Κτλ, κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά στη Γερμανία, χθες Αμβούργο, σήμερα Βρεμη. Ο ορισμός της αλφαδιάς. Ειδικά η Βρέμη που δεν είναι η κλασική μεγαλούπολη του εξωτερικού, μπήκε στην καρδιά μου από την πρώτη μέρα. Ειδικά προς τα έξω, σαν ένα τεράστιο πάρκο. Ο καιρός είναι για τ'αναθεμα αλλά οκ δε γκρινιάζω πολύ. Ομορφιά σκέτη, τα σπίτια σα βγαλμένα από παραμύθι 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ ο καιρός χάλια είναι σήμερα. Αφρικανική πούδρα παντού, και αν πιστέψουμε αυτά που λένε, αναμένεται μίνι - Συντέλεια. Τα σπίτια σα βγαλμένα από τον "Εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες" (το original).

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, trolley είπε

Και εδώ ο καιρός χάλια είναι σήμερα. Αφρικανική πούδρα παντού, και αν πιστέψουμε αυτά που λένε, αναμένεται μίνι - Συντέλεια. Τα σπίτια σα βγαλμένα από τον "Εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες" (το original).

50 χρόνια απ τη μεταπολίτευση, κι άλλα τόσα, ΚΙ άλλα τόσα χ4 κι εσύ ψηφίζεις τους ΙΔΙΟΥΣ. 

μΌΝΟ αΥΤΟΊ ΜΠΟΡΟΎΝ, ΕΚΤΌς αν δεν ψηφίζεις, πιθανό, αλλά, ΔΕΝ νομίζω. Έλα Αλέκο, σύνελθε, σόρυ, Πάνο, ήθελα να πω. Δυστυχία που στο τέλος, δεν πάει κανείς να ψηφίσει. ΚΡΙΜΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ

 

 

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Πάνο, ήθελα να πω

 

Με ξεσκέπασες... αμέσως μετά τη συναυλία των Fall, έσπευσα όντως να πάω στην Τοπική.

Α' ρε Σάμυ...

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σήμερα, πελάτης (και φίλος- μαζί χτίσαμε το σπίτι μου στην ανακαίνιση) Αλβανικής καταγωγής (ταλαιπωρημένος άνθρωπος πολύ ) , στα 55 του πλέον , πήγε και πήρε (εγώ του έκανα τα "χαρτιά" και τις διαδικασίες) την νέα του άδεια διαμονής στην Ελλάδα ( πλέον από αορίστου χρόνου γίνεται 10ετίας).

Έλειπε δύο χρόνια στην Ιταλία .

Γι αυτόν τον λόγο πραγματικά ήταν στο μεταίχμιο να προλάβουμε  τον νέο νόμο και παιζόταν αν θα την πάρει.

Έζησα την αγωνία του από την πρώτη στιγμή που αποφάσισε να φύγει από την Ιταλία (δεν του άρεσε καθόλου κατά τα λεγόμενα του) ....... μέχρι να εκδοθεί η άδεια διαμονής.

Σήμερα μου την έδειχνε ....σαν μικρό παιδί.

Ήταν ευτυχισμένος που ήταν στην Ελλάδα και με τα νέα του "χαρτιά".

Ζήλεψα με την καλή έννοια την χαρά του.

Δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο σε αυτή τη ζωή και πραγματικά χαίρομαι που είμαι εδώ.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 7:10 ΜΜ, Nekkon είπε

. Ειδικά η Βρέμη που δεν είναι η κλασική μεγαλούπολη του εξωτερικού,

 

Ειναι ομως η κλασσικη γερμανικη πολη, οι περισσοτερες ειναι ετσι μια και μιλαμε για πολεις το λιγοτερο 500 ετων ή οπως η Βρεμη, και οι περισσοτερες παμπλουτες Χανσεατικες πολεις,  1200 ετων...δεν μπορεις να τη συγκρινεις με την Αθηνα που ειναι δεν ειναι 150 ετων...και φυσικα την εδερνε παντοτες ,οπως και την υπολοιπη χωρα, ΦΤΩΧΕΙΑ καταραμενη...

 

Ωραιες φυσικα πολεις-μουσεια αλλα ΠΟΛΥ βαρετες...ειχα κατσει για ενα Project στην Βρεμη 20 ημερες και κοντεψα να πεθανω απο πληξη 😅...να καταλαβεις μου προτειναν πριν 2 χρονια δουλεια αλλα με μονιμο residency  σε μια αλλη τετοια γερμανικη πολη (Mainz)  με τα διπλα λεφτα απο αυτα που βγαζω τωρα....και φυσικα ειπα οχι...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου