Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το έχω ξαναπεί.

Εδώ και 2  1/2  έτη επέστρεψα στην πατρική μου οικία.

Ύστερα από 28 έτη περιπλανήσεων σε διάφορα σπίτια και πόλεις , επέστρεψα.

Δεν είχα σκοπό να το κάνω αρχικά.

Ο σκοπός μου ήταν να την πουλήσω (έχανα λεφτά κάθε μέρα που περνούσε, μιας και ήθελε ριζική ανακαίνιση και δεν μπορούσε να αξιοποιηθεί αλλιώς π.χ. ενοίκιο...και έτρεχαν τα έξοδα ΕΝΦΙΑ κ.λ.π. ) .

Αλλά βιαζόμουν .

Και δεν βρέθηκε κάποιος ενδιαφερόμενος (και φαντάζομαι ακόμα και τώρα δεν θα βρισκόταν εύκολα- δύσκολο ιδιαίτερο ακίνητο- μεγάλο/ μονοκατοικία -θα ήθελε πολύ συγκεκριμένο κοινό).

Μια μέρα (εκείνη την περίοδο έτρεχα με διάφορα θέματα) ξύπνησα και σκέφτηκα, "όταν η ζωή σου δίνει πορτοκάλια ....κάνε πορτοκαλάδα".

Αποφάσισα να το κάνω ριζική ανακαίνιση (και εν μέρει αναπαλαίωση) και να μείνω εγώ.

Πούλησα άμεσα το άλλο σπίτι μου (διαμέρισμα) - έφυγα και από το σπίτι που νοικιαζα στη θεσσαλονίκη για 10 έτη (είχα διπλή έδρα)  και μετακόμισα.

Κάθε μέρα που περνάει ευχαριστώ την τύχη μου που έκανα αυτήν την κίνηση (που δεν ήταν αρχική επιλογή μου).

Δεν είναι μόνο η άνεση χώρου.

Ειναι οι αναμνήσεις.....που κάθε μέρα ζωντανεύουν .

Τα γράφω αυτά γιατί αυτές τις μέρες , ήρεμα πλέον,  ασχολούμαι με το αρχείο του σπιτιού (από φωτογραφίες-έπιπλα- σερβίτσια- πινάκες.....χθες π.χ. τακτοποιούσα τα βινύλια μου , που ξεκίνησα να τα αγοράζω από 8 ετών....ή τους δίσκους των γονιών μου κ.λ.π) .

Συμβαίνει να μένει κάποιος από εσάς ακόμα στο πατρικό του; (μόνος ή με τους γονείς του δεν έχει σημασία).

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);

Πατρικό-πατρικό με την έννοια του δικού μας σπιτιού, όχι. Πως έχει η ιστορία (μου):

Από το 1972 ως και το 1989 έμενα σε νοίκι με τους γονείς μου. Το πατρικό της μάνας μου απείχε από το σπίτι που μέναμε περίπου 10 μέτρα, ήταν δίπλα μας δηλαδή και εκεί έμεναν η μητέρα της με τις τρεις αδερφές της. Κολλητά στο πατρικό της έμενε ο αδερφός της. Το 1989 αγοράσαμε ένα οικόπεδο ακριβώς μπροστά από κει που μέναμε και σε απόσταση λιγότερη των 30 μέτρων, χτίσαμε σπίτι και το 1990 μπήκαμε μέσα. Έκτοτε μένω εκεί, στον δεύτερο όροφο εγώ και στον πρώτο ο bro.

 

image.thumb.png.cf1cd8a097989e7625e159f6835235db.png

  • Like 6

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά έχει κοινά σημεία αναφοράς (π.χ. γειτονιά) που είναι επίσης πολύ ζωντανά σε μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, LK είπε

Ναι, δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά έχει κοινά σημεία αναφοράς (π.χ. γειτονιά) που είναι επίσης πολύ ζωντανά σε μνήμες.

Ας πούμε ότι μένω ακόμα στην...πατρική (μητρική) γειτονιά, ή στο 2ο πατρικό, αν σαν πρώτο πιάσουμε το διαμέρισμα που νοικιάζαμε και το έχω ακόμα φάτσα κάρτα. Στην ουσία στον ίδιο ακριβώς χώρο μένω (ευτυχώς) από το '72 ως και σήμερα και τα ίδια πράγματα βλέπω. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι τα σπίτια που έχουν πολλαπλασιαστεί. Το αλσύλλιο που έπαιζα μικρός και σκαρφάλωνα στα δέντρα υπάρχει ακόμα σε απόσταση λιγότερη των 30 μέτρων και φαίνεται από το βορεινό μπαλκόνι, και φυσικά η κλασική θέα στη θάλασσα στην νότια πλευρά που είναι και το Νο1 ατού της περιοχής.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το πατρικό μου διαμέρισμα πουλήθηκε το 2010. Οι γονείς μου είχαν και ένα 2ο σπίτι/μονοκατοικία, το οποίο ενώ είναι στην κατοχή μας είναι νοικιασμένο και δεν εχω αποφασίσει τι θα το κάνω καθώς ειναι ασύμφορο απο πολλές απόψεις.  

 

Μένω σε ιδιόκτητο διαμέρισμα το οποίο ενώ έχει αρχισει να μη μας χωράει πλεόν σιγά σιγά, θέλω να το κρατήσω ότι και να γίνει στο μέλλον καθώς είναι η πρώτη μου μεγάλη αγορά (προηγείται της αγοράς αυτοκινήτου) και το έχω σχεδιάσει/διαμορφώσει εσωτερικά εξ ολοκλήρου. 

 

Η αλήθεια είναι ότι αναπολώ μερικές φορές το διαμέρισμα που έλεγα στην πρώτη παράγραφο, και θα ήταν καλό για τη φάση στην οποία εισέρχομαι τώρα. Όπως και αυτό που ζω τώρα θα ξαναείναι καλό σε επόμενη φάση 3ης ηλικίας (αν με το καλό φτάσουμε ως εκει). 

 

Εχω την αρχή να προσπαθώ να μη δένομαι με τα ακίνητα καθώς αυτά φιλοξενούν τις ανάγκες μας για συγκεκριμένη περίοδο και αυτές μεταβάλλονται περίπου ανα 20ετία. Και με βάση αυτό, οι στεγαστικές ανάγκες που έχεις στα 20 αρχιζουν και μοιάζουν αρκετά με αυτες που έχεις όντας συνταξιούχος.

  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Shelter είπε

 

Εχω την αρχή να προσπαθώ να μη δένομαι με τα ακίνητα

Σωστά τα λές, αλλά σε αυτή την πρόταση μόνο το βλέπω διαφορετικά.

Εγώ δένομαι με ακίνητα.

Εϊναι η ιστορία μου ή η διαδρομή μου αν θές,

Έχω μείνει και σε 18 τετραγωνικά για 4 έτη.....και εκεί μέσα ήταν όλος ο κόσμος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, LK είπε

Σωστά τα λές, αλλά σε αυτή την πρόταση μόνο το βλέπω διαφορετικά.

Εγώ δένομαι με ακίνητα.

Εϊναι η ιστορία μου ή η διαδρομή μου αν θές,

Έχω μείνει και σε 18 τετραγωνικά για 4 έτη.....και εκεί μέσα ήταν όλος ο κόσμος μου.

Το καταλαβαίνω Λάκη. Δεν ειπα οτι ειναι πανανθρώπινη σταθερά.

Και εγώ είμαι πρακτικά δεμένος με το διαμέρισμα που μένω (παρα το οτι λέω ότι προσπαθώ) γιατι το απέκτησα πολύ μικρός με ένα πολύ μεγάλο για την τότε ηλικία μου άλμα. Και μου ήρθε σχεδόν καρμικά καθώς έτυχε ενώ αναζητούσα σπίτι και δεν έβρισκα κατι με τις προδιαγραφές που ήθελα, να κληθώ να κάνω τοπογραφική αποτύπωση στο οικόπεδο που χτίστηκε η πολυκατοικία. Τότε έμαθα για την μελλοντική οικοδομή και καπάρωσα θέση. Φυσικά πήρα δάνειο και μάλιστα πολύ μεγαλύτερο απο ότι ως τότε φανταζόμουν, σε μια εποχή που όλοι με κράζανε γιατί τότε τα ενοίκια ήταν στο χώμα. Αλλά τώρα δεν ακούγεται ψίθυρος γιατι οι καιροί αλλάζουν! 

 

Έχω την αίσθηση ότι κάποια στιγμή θα ξαναχρειαστεί αυτό το διαμεριμα. Σε μένα ή σε άλλον.

 

Θεωρώ ότι η επένδυση σε ακίνητο είναι καλή και πάντα θα είναι. Αρκεί να ειναι καλο το ακίνητο, σε σωστή τοποθεσία και φυσικά "πεντακάθαρο"...

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Shelter είπε

 

Θεωρώ ότι η επένδυση σε ακίνητο είναι καλή και πάντα θα είναι. Αρκεί να ειναι καλο το ακίνητο, σε σωστή τοποθεσία και φυσικά "πεντακάθαρο"...

Αυτό είναι μια άλλη (ενδιαφέρουσα) συζήτηση και θα βγούμε Offtopic.😁

 

Εγώ , όπως δήλωσα , μετά το πέρας της ανακαίνισης (όπου ήμουν από μηχανικός μέχρι εργάτης).....επί 3 μήνες δεν έκανα τίποτα άλλο , αλλά ήμουν στο γιαπί,  αλλά και μετά το πέρας της μετακόμισης (μου πήρε 3 μήνες- την έκανα μόνος μου για να  μην χάσω ούτε "βίδα"),  "από εδώ μέσα θα με πάρουν οι τέσσερις " (για όσους δεν το έπιασαν είναι λίγο μακάβριο 😄).

Έχω και την πολυτέλεια να έχω το γραφείο μου από κάτω στο ισόγειο.....οπότε.

Μόνο πρόβλημα ότι το σπίτι έχει πολλές σκάλες.....και όχι ασανσέρ.

Κάπουα στιγμή στο μέλλον (ήδη την ψάχνω στα χαζά ) μπορεί να χρειαστώ ανελκυστήρα σκάλας....ή να μείνω fit για πάντα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, LK είπε

Αυτό είναι μια άλλη (ενδιαφέρουσα) συζήτηση και θα βγούμε Offtopic.😁

 

Εγώ , όπως δήλωσα , μετά το πέρας της ανακαίνισης (όπου ήμουν από μηχανικός μέχρι εργάτης).....επί 3 μήνες δεν έκανα τίποτα άλλο , αλλά ήμουν στο γιαπί,  αλλά και μετά το πέρας της μετακόμισης (μου πήρε 3 μήνες- την έκανα μόνος μου για να  μην χάσω ούτε "βίδα"),  "από εδώ μέσα θα με πάρουν οι τέσσερις " (για όσους δεν το έπιασαν είναι λίγο μακάβριο 😄).

Έχω και την πολυτέλεια να έχω το γραφείο μου από κάτω στο ισόγειο.....οπότε.

Μόνο πρόβλημα ότι το σπίτι έχει πολλές σκάλες.....και όχι ασανσέρ.

Κάπουα στιγμή στο μέλλον (ήδη την ψάχνω στα χαζά ) μπορεί να χρειαστώ ανελκυστήρα σκάλας....ή να μείνω fit για πάντα 😁

Αποζημειώνει αυτό γιατι όταν έχει παρακολουθησει μια κατασκευή ή ανακαινηση απο την αρχή, εισαι σε θεση να αντιληφθεις φθορές που θα γινουν εν δυναμει μεγαλος μπελας αν προχωρήσουν. Ολες οι κατασκευές μετά τα 15 χρόνια θέλουν επισκευές σιγά σιγα. Ειναι σαν σερβις στα αυτοκίνητα.

 

Αυτό με τις σκάλες είναι κλασσικό πρόβλημα των παλαιών οικημάτων. Ελπίζω τουλάχιστον η σκάλα να είναι καλή (δηλαδή η αναλογία ριχτιού και πατήματος να την καθιστά άνετη και εύκολη όσο γινεται). Το να μεινεις για παντα fit μονο καλό ειναι. Έμφαση στα πόδια που θα σε κρατήσουν όρθιο στα γεράματα.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Shelter είπε

Έμφαση στα πόδια που θα σε κρατήσουν όρθιο στα γεράματα.

Εμένα μου λες.....και είναι το χειρότερο μου τα πόδια......και να μπαίνω στην Leg Curl machine......😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου