Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, LK είπε

από εδώ μέσα θα με πάρουν οι τέσσερις...

Μάλλον δύο θα είναι (μιλάω εκ πείρας😌). Μη σου πω ότι μπορεί να είναι και ένας, αν βρεθεί ας πούμε κάποιος σαν τον τύπο που μου ανέβασε το πλυντήριο στον δεύτερο πριν καμιά 15ριά χρόνια, κουβαλώντας το στον...ώμο, λες και κράταγε κάνα σακί με πατάτες.😁 

Τέσπα, ας μείνουμε στο θέμα.😎

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

αν βρεθεί ας πούμε κάποιος σαν τον τύπο που μου ανέβασε το πλυντήριο στον δεύτερο

Πω πω τι μου θύμισες τώρα......και εμείς τραβήξαμε γερο κουπί....... με το πλυντήριο στον 2ο...😁

Αν και το χειρότερό μου ήταν οι κοιλοδοκοι  και τα πάνελ οροφής στον 3ο ....με τριχιά 20 μέτρων....με τα χέρια...... 2 πάνω , ένας κάτω..... εκείνη την περίοδο έκανα πολύ διαλογισμό 😁.

Έτρωγα όλη την ημέρα υδατάνθρακες και μάλιστα ό,τι να ναι....τυρόπιτες -σφολιατοειδή ......και ήμουν φέτες😁.

Γιαπί λέμε, το καλλίτερο γυμναστήριο.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Πω πω τι μου θύμισες τώρα......και εμείς τραβήξαμε γερο κουπί....... με το πλυντήριο στον 2ο...😁

Ρε φίλε, είχα αγοράσει νέο πλυντήριο και μου το φέρνουν δυο τύποι στο σπίτι. Αράζουν καμιά 20ριά μέτρα μακριά απ'το σπίτι γιατί μπροστά στην είσοδο υπήρχαν άλλα αμάξια, και ο ένας βάζει στον ώμο (ούτε καν στην πλάτη😛) το πλυντήριο ενώ ο δεύτερος κρατούσε τα...manuals και κάτι προσπέκτους.😆 Το ανέβασε στον δεύτερο και το πήγε στο μπάνιο και δεν λαχάνιασε καν. Μιλάμε για τρελή δύναμη, της οικογενείας Οβελίξ λέμε.😆

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ρε φίλε, είχα αγοράσει νέο πλυντήριο και μου το φέρνουν δυο τύποι στο σπίτι. Αράζουν καμιά 20ριά μέτρα μακριά απ'το σπίτι γιατί μπροστά στην είσοδο υπήρχαν άλλα αμάξια, και ο ένας βάζει στον ώμο (ούτε καν στην πλάτη😛) το πλυντήριο ενώ ο δεύτερος κρατούσε τα...manuals και κάτι προσπέκτους.😆 Το ανέβασε στον δεύτερο και το πήγε στο μπάνιο και δεν λαχάνιασε καν. Μιλάμε για τρελή δύναμη, της οικογενείας Οβελίξ λέμε.😆

Όταν κάναμε τα ταρζανιλικια με τους κοιλοδοκους κ.λ.π..... μου λέει ο Μάστορας . Είμαι εγώ (μετρόυσε) , εσύ (όχι και τόσο 😆) ....θα φέρω αύριο τον Ανέστη.....και θα τα ανεβάσουμε όλα με τα χέρια μην μασάς.

 

Εγώ κοιμήθηκα ανακουφισμένος και ονειρεύτηκα τον Ανέστη.....κάτι σαν τον Brandon Curry  ή τον Big Ramy 😆.

 

Και σκάει την άλλη μέρα...ο Ανέστης.....65 ετών και 62 κιλά!

Αλλά ρε φίλε.....η που#$%^^α η εμπειρία.....μην σου πω τα ανέβασε μόνος του.

Από τον Ανέστη έμαθα επίσης το τσίπουρο και το ΚΚΕ εκείνη την περίοδο. 🤪😁 (μόνο γι αυτά μιλούσε) .

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, LK είπε

Και σκάει την άλλη μέρα...ο Ανέστης.....65 ετών και 62 κιλά!

Η μεγάλη δύναμη δεν φαίνεται από τον σωματότυπο, κι εκεί την πατάνε πολλοί (στους καβγάδες😁). Στα τέλη των '80s με μέσα/τέλη '90s έκανα εντατικά βάρη και έχω δει σε γυμναστήρια απίθανες περιπτώσεις. Οι δύο πιο δυνατοί τύποι που έχω δει ποτέ στη ζωή μου ήταν σωματικά η μέρα με τη νύχτα, ο ένας ήταν αγωνιστικός αρσιβαρίστας από τη Ρωσία και ο δεύτερος από την πόλη μου και ήταν στέκα. Κι όταν λέω στέκα εννοώ Στάθης Ψάλτης type,😛 και όμως, το τι κιλά σήκωνε στα πάντα, από πάγκο, χέρια/πόδια κλπ δεν διανοείσαι, έπρεπε να τον δει κάποιος σε προπόνηση για να το πιστέψει.

Ο άλλος btw ο αρσιβαρίστας, νταξ...Μπαίνει μια μέρα στο γυμναστήριο και φορούσε ένα πολύ φουσκωτό μπουφάν, ενώ τα μάγουλα του ήταν σαν του fat bastard στις ταινίες του Austin Powers.😁 Τον βλέπουμε στην παρέα και λέμε μεταξύ μας γελώντας "αυτός ο χοντρομ@λ@κ@ς τι το παίζει τώρα?" Δεν προλάβαμε να τελειώσουμε τη φράση και ο τύπος βγάζει το μπουφάν, και ανακαλύπτουμε έντρομοι ότι δεν ήταν το μπουφάν που ήταν φουσκωτό αλλά το σώμα του.🤣 Μιλάμε για τέρας. Θυμάμαι έκανε βαθύ squats με 360-380 κιλά. 🤢😆 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LK είπε

Και σκάει την άλλη μέρα...ο Ανέστης.....65 ετών και 62 κιλά!

Αλλά ρε φίλε.....η που#$%^^α η εμπειρία.....μην σου πω τα ανέβασε μόνος του.

Μην ψαρώνεις.

 

Λιγο η εμπειρία και πολύ η νευρομυική προσαρμογή. Μην το υποτιμάς.

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Η μεγάλη δύναμη δεν φαίνεται από τον σωματότυπο, κι εκεί την πατάνε πολλοί (στους καβγάδες😁). Στα τέλη των '80s με μέσα/τέλη '90s έκανα εντατικά βάρη και έχω δει στε γυμναστήρια απίθανες περιπτώσεις. Οι δύο πιο δυνατοί τύποι που έχω δει ποτέ στη ζωή μου ήταν σωματικά η μέρα με τη νύχτα, ο ένας ήταν αγωνιστικός αρσιβαρίστας από τη Ρωσία και ο δεύτερος από την πόλη μου και ήταν στέκα. Κι όταν λέω στέκα εννοώ Στάθης Ψάλτης type,😛 και όμως, το τι κιλά σήκωνε στα πάντα, από πάγκο, χέρια/πόδια κλπ δεν διανοείσαι, έπρεπε να τον δει κάποιος σε προπόνηση για να το πιστέψει.

Ο άλλος btw ο αρσιβαρίστας, νταξ...Μπαίνει μια μέρα στο γυμναστήριο και φορούσε ένα πολύ φουσκωτό μπουφάν, ενώ τα μάγουλα του ήταν σαν του fat bastard στις ταινίες του Austin Powers.😁 Τον βλέπουμε στην παρέα και λέμε μεταξύ μας γελώντας "αυτός ο χοντρομ@λ@κ@ς τι το παίζει τώρα?" Δεν προλάβαμε να τελειώσουμε τη φράση και ο τύπος βγάζει το μπουφάν, και ανακαλύπτουμε έντρομοι ότι δεν ήταν το μπουφάν που ήταν φουσκωτό αλλά το σώμα του.🤣 Μιλάμε για τέρας. Θυμάμαι έκανε βαθύ squats με 360-380 κιλά. 🤢😆 

O σωματότυπος όντως δεν έχει (σχεδόν) καμία σχέση με τη δύναμη.

Το body building ή το fitness έχουν πιο πολύ να κάνουν με την πολύ στοχεύμενη άσκηση και την ακόμα πιο στοχευμένη διατροφή.

Είναι άθλημα.

Όταν πήρα τη sony την τρινιτρον του 1981 μου την έφερε ένας πατσοκοιλιάς μεταφορέας.

Πιάνει το κουτί και από το φορτηγό , την κουβαλαει κάνα 5 μέτρα .....και μου την αφήνει στην είσοδο.

Εντάξει σκέφτομαι....ευκολάκι....θα την ανεβάσω.

Χρειαστήκαμε τελικά 2 άτομα ...απλά για να σηκώσουμε το κουτί. 😁

Μόλις τώρα, Shelter είπε

Μην ψαρώνεις.

 

Λιγο η εμπειρία και πολύ η νευρομυική προσαρμογή. Μην το υποτιμάς.

Τι να υποτιμήσω....το είδα με τα μάτια μου....😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα απο πολλα χρονια μετακομισεων μεταξυ εξωτερικου, κεντρου Αθηνας, Βορειων προαστιων, ξανα κεντρου Αθηνας σε δικο μου ακινητο αφου διαπιστωσα οτι τα ΒΠ τα μισουσα (εχω μετρησει συνολικα περι τις 18 μετακομισεις) αποφασισαμε με τη συζυγο να φυγουμε εκτος Αθηνων και να επιστρεψουμε στο πατρικο μου, στα πατρογονικα μου εδαφη στην Κερκυρα, κυριως λογω παιδιου. Η Αθηνα μπορει να ειναι παραδεισος για εναν εργενη, φοιτητη, η ζευγαρι απο αποψη χωρις παιδια λογω επιλογων, διασκεδασης, θεαματων κ.λ.π αλλα για οικογενεια ειναι μια κολαση. Κοινωνικα το παιδι εχει μηδενικες δυνατοτητες να παιξει με φυσιολογικο τροπο εκτος σπιτιου, οι κοινωνικες επαφες του γινονται με ραντεβου με αλλουσ γονεις, εφ 'οσον μπορουν, και ενιοτε προυποθετουν μετακινησεις με αυτοκινητο, συν οτι προβλεπω τα επομενα χρονια να ειναι πολυ δυσκολα σε επιπεδο επικινδυνοτητας στην Αθηνα για μια οικογενεια με παιδι.

 

Κατα το παρελθον μου προσφερθηκαν πολυ μεγαλα ποσα τα οποια με καθε αρνηση μεγαλωναν αλλα ακομα και για νουμερα ανεκδοτα θα αρνιομουν θα δωσω ενα ακινητο στο οποιο περασα ολα μου τα παιδικα χρονια μεσα στο οποιο εζησα,  και ειδα τους γονεις μου για τελευταια φορα. Πλεον ξυπναω καθημερινα με αυτη τη θεα, το παιδι κανει ζωη φυσιολογικου παιδιου, και εγω αν και μου λειπει πολλες φορες η Αθηνα (οκ πλεον με ενα καλο αμαξι ειναι ζητημα 4 ωρων μια γρηγορη επισκεψη), εχω ηρεμησει, εχω σχεδον μηδενικα νευρα, εχω ξεχασει να βαζω βενζινη στο αυτοκινητο, εχω κοινωνικη ζωη απειρη χωρις να κανω χιλιομετρα μεσα σε ενα αμαξι, η συζυγος εργαζεται χωρις να ψαχνει παρκινγκ στα εξαρχεια, το μεσημερι παει το μπανιο της και επιστρεφει στην εργασια της. Το μονο αρνητικο ειναι καποιες φορες με επισκεπτεται μια μελαγχολια λογω των εντονων παραστασεων με τις οποιες ειναι συνδεδεμενος ο χωρος, μαζι με υπαρξιακα ερωτηματα ενεκα της ηλικιας 😄😅😄unnamed.thumb.jpg.3ac01a59442754fbf6c8a7425b2208b4.jpg

 

 

  • Like 9

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fenderiarhs είπε

 Η Αθηνα μπορει να ειναι παραδεισος ................... επιλογων, διασκεδασης, θεαματων

 

 

 

 

Θα σου μιλήσω ώς εργένης ή μάλλον ως γεροντοπαλίκαρο ή γεροντοκόρος αν προτιμάς. 😆

Δεν πάω στην Αθήνα, ούτε και αν με πληρώσεις.

 

 

2 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

 

 

Κατα το παρελθον μου προσφερθηκαν πολυ μεγαλα ποσα

 

Και εγώ εκεί στόχευα, ήταν το Plan A, να το πουλήσω και να αράξω....να μην ξανα δουλέψω.

Δεν μου προσφέρθηκαν.....ευτυχώς, γιατί τώρα δεν φεύγω με τίποτα, όσα και να μου δώσουν.

 

5 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

....... στο πατρικο μου, στα πατρογονικα μου εδαφη στην Κερκυρα,

Κέρκυρα.....Από τα ομορφότερα μέρη στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου