Προς το περιεχόμενο

LK- Η θητεία μου στο Λαϊκό Τραγούδι.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πρέπει να ήταν 2011 ή 2012.

Ήρθε στο studio ένας γνωστός που έπαιζε μπουζούκι και τραγουδούσε και μου λέει "έχω ένα τραγούδι . Μπορείς να μου το ενορχηστρώσεις και να μου το ηχογραφήσεις; ".

Το είδα σαν πρόκληση , δεν είχα ξανά ασχοληθεί με το είδος.

Το ενορχήστρωσα (όπως νόμιζα/ μπορούσα), έπαιξα κιθάρα-μπάσο - τύμπανα και κάτι άλλα καλολογικά 😁 το ηχογράφησα , το μίξαρα και του το έκαψα σε ένα cd.

Δεν ξέρω τι το έκανε.

Από τότε έχω να τον δω.

 

Το βάζω έτσι για το αρχείο....και οι ειδικοί του είδους ας χώσουν. 😆

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to LK- Η θητεία μου στο Λαϊκό Τραγούδι.

Πολύ όμορφο το άσμα. Φαντάζομαι ότι κιθάρες και μπασοτύμπανα ακούγονται πολύ ροκ για το είδος, αλλά η ικανοποίηση θα ήταν μεγάλη όταν έκαψες το πρώτο cd.

 

Τι θα άλλαζες εάν το ενορχήστρωνες σήμερα? Πιθανότατα να έβαζα ακουστική strumming σε κάποια σημεία με αρπισμα σε κουπλέ 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Πολύ όμορφο το άσμα. Φαντάζομαι ότι κιθάρες και μπασοτύμπανα ακούγονται πολύ ροκ για το είδος, αλλά η ικανοποίηση θα ήταν μεγάλη όταν έκαψες το πρώτο cd.

 

Τι θα άλλαζες εάν το ενορχήστρωνες σήμερα? Πιθανότατα να έβαζα ακουστική strumming σε κάποια σημεία με αρπισμα σε κουπλέ 

H αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να το κάνω  όσο cheesy μπορούσα .

Είχα ακούσει κάτι "παραγωγές" σε αυτό το ύφος, έτσι όντως πιο ροκ ήχος στα άλλα (ξέρεις οι καταπιεσμένοι "ρόκερς" που παίζουν Ελληνικά για τον επιούσιον kind 😄).

Σήμερα , απλά δεν θα το έκανα γιατί βαριέμαι. 😁

Το τραγούδι (σαν σύνθεση ) ωραίο είναι ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

H φωνή είναι πολύ φλωρέ για το κομμάτι. Σκέψου το με φωνή Βασίλη Καρρά...🤔

Αν είχα τον Βασίλη  Καρρά στο στουδιο μετά θα έκαμα διακοπές στο Πόρτο Καρρά. 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το κομματι ηθελε χεβιμεταλ παουερ μπαλαντ ενορχηστρωση και φωνη Καρρα οπως λεει ο @Waterfall-K
Για ντεμο, οκ ηταν αυτο που εκανες

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Το κομματι ηθελε χεβιμεταλ παουερ μπαλαντ ενορχηστρωση και φωνη Καρρα οπως λεει ο @Waterfall-K
 

 

Δεν είχα την explorer τότε! 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαέ έχει συμβεί το εξής, είναι σα να συναντήθηκε ο ''θέλω να γίνω Καρράς'' με τον ''είμαι ο Λάκης ο  Μποντζόβης'' αλλά όταν σκέφτηκε το οβίνδεο κλιπ ο ''Καρράς'' και το μπουζούκι δεν χώραγαν.

Επιβαρυντικό ρόλο έπαιξε επίσης και το γεγονός πως εκείνη την εποχή ο Λάκης, είχε ήδη κουρέψει την χαίτη του, το οβίνδεο θα στοίχιζε ακριβά και το βασικότερο, δεν θα έπαιζε καμιά γνωστή για έναν άσημο κιζουκίστα που θα ήθελε μια μέρα να γίνει Καρράς 

 

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συγγνώμη μπουζουξης ήταν ο άνθρωπας; Αυτα τα αρπέζ αυτος τα έπαιζε ή εσυ τον έβαλες;😀

Ο ρυθμός ήταν της εποχής όπως είπες. Του λέιπει τραγικά το hihat. Αυτό θα του είχε δώσει λίγο ρυθμο και πρίμα.

Στο επόμενο.😄

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου