Προς το περιεχόμενο

Sterling by Music Man


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά για την εθνική εορτή.

 

Πάντα μου άρεσε η ιδέα ενός Sting Ray, λόγω design και ήχου. Επειδή η τιμή του αμερικανικού δεν ανταποκρίνεται στην τσέπη μου και την ικανότητα μου, εξετάζω το σχολείο ενδεχόμενο για ένα Sterling Sting Ray αλλά όχι τα sub, ,τα πολύ φθηνά. Λέω για αυτό: https://www.thomann.de/gr/sterling_by_music_man_sting_ray_classic_24_bsc.htm

 

Έχει περάσει από τα χέρια κανενός να μας πει εμπεριστατωμένη άποψη;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχει περάσει κάποιο από τα χέρια μου αλλά επειδή το σκεφτόμουν αρκετό καιρό και είχα διαβάσει αρκετά στο talkbass, είναι γενικά καλό value for mοney όργανο. Υπάρχει μια διχογνωμία αν αξίζει περισσότερο από το Αμερικάνικο Music Man Sub, (που επί τη ευκαιρία παίζει ένα στα ίδια πάνω κάτω χρήματα στις αγγελίες). Αυτό από μόνο του λέει πολλά.

 

Επίσης οι κάτοχοι Music Man διχάζονται αρκετά σε σχέση με τους μαγνήτες και την προσενίσχυση που προτιμούν: Κεραμικοί vs AlNiCo, 2-band vs 3-band, όλα αυτά είναι παράγοντες που έχουν να κάνουν με το προσωπικό γούστο. 

 

Και πολλοί επίσης προχωράνε σε αναβαθμίσεις στα Sterling, υπάρχει αυτός ο εξαιρετικός τύπος για προενισχύσεις, υπάρχει η Nordstrand για μαγνήτες κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, Psyberbass είπε

Πάντα μου άρεσε η ιδέα ενός Sting Ray, λόγω design και ήχου

Το Sterling είναι στο "περίπου" Sting Ray και σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις τον ήχο του original. 

Στο παρελθόν είχα Sting Ray, αλλά και κάτι που έμοιαζε με Sting Ray και ήταν η μέρα με τη νύχτα. 

Το Sting Ray είναι ένας unique ήχος και αν σου αρέσει και τον θες, μόνο... Sting Ray.

Κατανοώ ότι η διαφορά τιμής είναι χαοτική, αλλά...

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Το Sterling είναι στο "περίπου" Sting Ray και σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις τον ήχο του original. 

Στο παρελθόν είχα Sting Ray, αλλά και κάτι που έμοιαζε με Sting Ray και ήταν η μέρα με τη νύχτα. 

Το Sting Ray είναι ένας unique ήχος και αν σου αρέσει και τον θες, μόνο... Sting Ray.

Κατανοώ ότι η διαφορά τιμής είναι χαοτική, αλλά...

 

Πού θεωρείς οφείλεται; Δε θα μπορούσε με μια αναβάθμιση στα ηλεκτρικά πχ να φτάσει αρκετά κοντά εκεί το φθηνότερο; Το λέω γιατί σαν κατασκευή πέραν τον ιδιαίτερων ηλεκτρικών δεν είναι και καμιά πυρηνική φυσική το Music Man και aftermarket λύσεις υπάρχουν. 

 

ΥΓ Επίσης κι από Sting Ray σε Sting Ray νομίζω υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Ένα pre-EB Sting Ray με Alnico και 2-band preamp λίγη σχέση έχει ηχητικά με ένα Sting Ray που έχει Ceramic ή και Neodymium μαγνήτες και 3-band preamp. 

Πάντως ρωτάω με ειλικρινή απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Πού θεωρείς οφείλεται;

Έκανες την λάθος ερώτηση στο λάθος άτομο*... 😂

Ότι και να του βάλεις επάνω - το οποίο θα μπορούσε βέβαια να φέρει κάποια ηχητική βελτίωση, αλλά προσωπικά θεωρώ πλέον πεταμένα λεφτά τα upd σε ανάξια λόγου κούτσουρα - υπάρχει μια παράμετρος που δεν αλλάζει με τίποτα στο Sterling: Μαόνι 

Αν δεν είναι ash δεν... παίζει 😄

Ορισμένα iconic όργανα είναι αυτό που είναι για αυτό που είναι. Αν αλλάξει μια παράμετρος γίνονται κάτι άλλο. Το Sting Ray είναι ένα από αυτά. 

 

* Ο ξυλολάγνος 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Terry RoscoeBeck5 Ωραία. Θα συμφωνήσω ότι αν κάποιος θέλει το Νο1 του να είναι Sting Ray, όπως και ισχύει και σε οποιοδήποτε άλλο όργανο ΠΡΕΠΕΙ να μαζέψει να πάρει το original γιατί αλλιώς στην πορεία θα ανακαλύψει ότι έχει δώσει/χάσει έναν σκασμό λεφτά μέχρι να φτάσει στο ίδιο συμπέρασμα. 

 

Αλλά...

Αν το Sting Ray είναι το δευτερο-τρίτο μπάσο που χρησιμοποιείς για να παίξεις κανα Tool ή κανα RHCP; Ούτε τότε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Αν το Sting Ray είναι το δευτερο-τρίτο μπάσο που χρησιμοποιείς για να παίξεις κανα Tool ή κανα RHCP; Ούτε τότε; 

Τότε να το πάρει, γιατί όχι... Έχοντας όμως την επίγνωση ότι παίρνει κάτι στο "περίπου". Άλλωστε όλοι (νομίζω) έχουμε κάνει ανάλογες αγορές. Και εγώ έχω κάνει τέτοιες στο "περίπου" αγορές, όρεξη να ΄χεις... Και γι' αυτό δεν γουστάρω πλέον τα "περίπου".

Αν όμως πάει να πάρει το Sterling νομίζοντας ότι θα κρατάει Sting Ray, εκεί την πάτησε.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πολύ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις. Αυτό που προκύπτει ως συμπέρασμα από τα λεγόμενα σας και είναι σε συμφωνία με ότι διαβάζω στο ίντερνετ,  είναι ότι το ακριβότερο classic 24 έχει το ίδιο μπράτσο με το φθηνότερο s.u.b και ότι σε σύγκριση με το γνήσιο music man, τα sterling υπολείπονται ηχητικά. Η απόσταση τους ως προς τον ήχο γίνεται αντιληπτή και από video reviews του youtube όσο και αυτό να φαίνεται περίεργο.

Επεξεργασμένο από Psyberbass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου