Προς το περιεχόμενο

Ο «Γίγαντας» και οι «νάνοι»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
8 ώρες πριν, eliasraptis είπε

Αυτο εγινε καποτε με τα super market σε βαρος των μπακαλικων, με τα Jumbo σε βαρος των καταστηματων παιχνιδιων και αργοτερα ειδων οικιακης χρησης, τα public σε βαρος των βιβλιοπωλειων (εδω εβαλε ο σκλαβενιτης βιβλια, και περιοδικα....)  κλπ.....

Tα τελευταία χρόνια όμως είδαμε και μια άλλη τάση. Πολλά μπακάλικα ξανάνοιξαν σε μορφή "delicatessen". Προσφέρουν διαφοροποιημένα προϊόντα, εκπληκτική και προσωποποιημένη εξυπηρέτηση, επενδύουν στις σχέσεις με τους πελάτες τους και πάνε μια χαρά. 

 

Όποιος έχει ζήσει τα μουσικομάγαζα της Ελλάδας του '90, μπορεί να καταλάβει γιατί δεν άντεξαν το ίντερνετ. Αν δεν ήταν ο Thomann, θα ήταν κάποιος ή κάποιοι άλλοι.

 

Αν πάει κάποιος στην Αμερική θα διαπιστώσει ότι μουσικόμπουτικομάγαζα μια χαρά έχουν  επιβιώσει από τα Guitar Center, τα SweetWater κλπ. Eκεί πώς τα κατάφεραν; Όταν ας πούμε έμπαινα στο μαγαζάκι στην Sunset που είχε 15 κιθάρες διαλεγμένες και ήταν και οι 15 αστέρια, και μεταχειρισμένα επιλεγμένα κομμάτια και vintage, που σε άφηνε και τα δοκίμαζες όλα όση ώρα ήθελες με ευχάριστη κουβεντούλα κλπ κλπ γιατί να μην το ξαναπροτιμήσω; 

Όσο για το Νάκα, κάθε brand που φέρνει είναι ευλογία για την Ελληνική αγορά. Σε αυτές τις τιμές δυνατότητα δοκιμής και δόσεων; Τί μπορεί άλλο να συζητηθεί; Θα πέσει φωτιά να μας κάψει....

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ο Νάκας ανέκαθεν ήταν "γίγαντας" στην εγχώρια αγορά- τουλάχιστον από ένα σημείο της δεκαετίας του '80 και πέρα.

 

...και σε καιρούς  '80 που άλλα καταστήματα δεν σε άφηναν να ακουμπήσεις όργανα, αυτός πάντα επέτρεπε σε μας τα ''ζαβά'' να δοκιμάσουμε στο τελευταίο όροφο κιθάρες-μπάσα-ντραμς.΄΄ Συναυλίες'' ολάκερες γίνονταν εκεί 😄

Απ την άλλη και με τη πενιχρή μου συνεισφορά στην αγορά μουσικών οργάνων, δόξα το γιαραμπή έχω τιμήσει κάμποσα καταστήματα και δεν με επηρέασε ποτέ το μέγεθος του Νάκα, ή το Τόμαν ( που δεν έχω ψωνήσει ποτέ)

 

Δυστυχώς όπως προείπε και κάποιος η αγορά της Ελλάδας είναι μικρή, όπως και σε όλους τους τομείς με αποτέλεσμα κάποιοι να κλείνουν και κάποιοι να γιγαντώνονται, πολλάκις εις βάρος μας.

 

Εγώ πάντα προτιμώ αφού έχω τη δυνατότητα και βρίσκομαι συχνά στην Αθήνα, να ενημερωθώ από Τόμαν για τιμές και μετά να κάνω τη περατζάδα μου και να αγοράσω επί τόπου με το κασέρι στο χέρι. Με τα χρόνια έχω αποκτήσει και οικειότητα με κάποιους ανθρώπους και  εξυπηρετούμαι  μια χαρά.

 

Εντάξει, δεν είμαι και ο Κιθ Ρίτσαρντς για να απαιτώ εντός πενταλέπτου, έναν Μέζα στη πόρτα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Tα τελευταία χρόνια όμως είδαμε και μια άλλη τάση. Πολλά μπακάλικα ξανάνοιξαν σε μορφή "delicatessen". Προσφέρουν διαφοροποιημένα προϊόντα, εκπληκτική και προσωποποιημένη εξυπηρέτηση, επενδύουν στις σχέσεις με τους πελάτες τους και πάνε μια χαρά. 

 

Όποιος έχει ζήσει τα μουσικομάγαζα της Ελλάδας του '90, μπορεί να καταλάβει γιατί δεν άντεξαν το ίντερνετ. Αν δεν ήταν ο Thomann, θα ήταν κάποιος ή κάποιοι άλλοι.

 

Αν πάει κάποιος στην Αμερική θα διαπιστώσει ότι μουσικόμπουτικομάγαζα μια χαρά έχουν  επιβιώσει από τα Guitar Center, τα SweetWater κλπ. Eκεί πώς τα κατάφεραν; Όταν ας πούμε έμπαινα στο μαγαζάκι στην Sunset που είχε 15 κιθάρες διαλεγμένες και ήταν και οι 15 αστέρια, και μεταχειρισμένα επιλεγμένα κομμάτια και vintage, που σε άφηνε και τα δοκίμαζες όλα όση ώρα ήθελες με ευχάριστη κουβεντούλα κλπ κλπ γιατί να μην το ξαναπροτιμήσω; 

Όσο για το Νάκα, κάθε brand που φέρνει είναι ευλογία για την Ελληνική αγορά. Σε αυτές τις τιμές δυνατότητα δοκιμής και δόσεων; Τί μπορεί άλλο να συζητηθεί; Θα πέσει φωτιά να μας κάψει....

Μπουτικομαγαζα όπως τα περιγράφεις υπάρχουν και Ελλάδα (προς Γλυφάδα μεριά, μην κάνω και διαφήμιση) και μάλιστα σε τιμές Θωμά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Μπουτικομαγαζα όπως τα περιγράφεις υπάρχουν και Ελλάδα (προς Γλυφάδα μεριά, μην κάνω και διαφήμιση) και μάλιστα σε τιμές Θωμά...

Διαφήμιση είναι αν έχεις να κερδίσεις εσύ κάτι από αυτά. Αλλιώς είναι ενημέρωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Διαφήμιση είναι αν έχεις να κερδίσεις εσύ κάτι από αυτά. Αλλιώς είναι ενημέρωση :)

https://www.google.gr/search?espv=1&q=Arco Αξιολογήσεις&ludocid=9615231136218176544&ibp=gwp%3B0%2C7&client=ms-opera-mobile&cs=1&hl=el&sa=X&ved=0CBwQ9fQKKABqFwoTCLD7zNfdm4UDFQAAAAAdAAAAABAS&biw=393&bih=745&dpr=2.75#lkt=LocalPoiReviews&lpg=cid:CgIgAQ%3D%3D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θυμούνται τον παλιό Νάκα και βλέπουν τα τελευταία χρόνια τη στροφή που έκανε σε πιο σύγχρονη νοοτροπία ξέρουν ότι είναι η μέρα με τη νύχτα. Ο σύγχρονος Νάκας έχει εξαιρετική εξυπηρέτηση και τιμές που χτυπάνε στα ίσια τον Θωμά. Και φυσικά πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι ο Νάκας και πάντα ήταν έτσι,πιτσιρικάδες μας άφηνε να παίζουμε με τις ώρες σε CS80, Hammond και άλλα τέτοια που τοτενες κόστιζαν όσο μια πολυκατοικία....

Τώρα ακολουθεί τιμολογιακα τον Θωμά και καλά κάνει.

Την μια φορά που αγόρασα καινούργια κιθάρα στη ζωή μου από μαγαζί,το 2021, ήταν στον Νάκα και μόνο κόκκινο χαλί και σαμπάνια δεν μου είχαν ετοιμάσει όταν πήγα να την δοκιμάσω...οπότε μπράβο του.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατι δεν τα ειδα ολα αυτα που λετε ρε παιδια.

 

Πηρα τα ακουστικα μου ( Sennheiser  ) και πηγα να βρω ανταλακτικα και κανεις δεν μου εδωσε σημασια.

 

Εφαγα μια ωρα (περιπου ) στο περιμενε και στο τελος εφυγα μεσα στα νευρα.

 

Μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο, να με ενημερωσουν.

 

Ακομη περιμενω. Δυο χρονια εχουν περασει, εε...

 

Νωρις ειναι.

 

Και αν εχω χωσει χρηματα. ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΤΕΣ.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Aliexpress μόνο.Βρισκεις fender usa 🇺🇸  με 150 ευρώ. 

Πες μας και ποιά θα ναι η τελική τιμή μέχρι να φτάσει στα χέρια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου