Προς το περιεχόμενο

Guitar recording και macintosh?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βαρεθεί τα κολήμματα των windows. Μου τη δίνει η νοοτροπία του ότι για να λειτουργούν όλα ρολόι στο εν λόγω λειτουργικό θα πρέπει να έχω τον τελευταίο 10πύρηνο επεξεργαστή της Intel με μνήμη DDR6 στα 50GB χρονισμένη στα 7000mhz.

 

Ψάχνω εδώ και καιρό τρόπο να κάνω χωρίς προβλήματα δυο δουλειές στον υπολογιστή μου (AMD Athlon 1800+ με μνήμη 1,7ghz) και δεν μπορώ!  >:(

 

Δε με ενδιαφέρει ούτε καν στο ίντερνετ να μπαίνω (έχουμε έναν desktop της γυναίκας μου ακόμα και ένα netbook για τη δουλειά αυτή και για παιχνίδια ή ό,τι άλλο...).

 

Θέλω 2 πράγματα: Να παίζω κιθάρα με το POD Farm (συνδεδεμένο στο Toneport UX1) και μερικές φορές να γράφω τις κιθάρες στο cubase (στο οποίο παρεμπιπτόντως ξέρω μόνο αυτό να κάνω!). Ζητάω πολλά?

 

"Μάλλον", είναι η απάντηση.

Έτσι λοιπόν, είμαι μεταξύ του να κάνω μια μικρή αναβάθμιση στο pc μου και στο να το πετάξω και να πάρω ένα Mac mini μήπως και βρω την υγειά μου...Με το συγκεκριμένο δεν αλλάζει τίποτα σχετικά με το POD Farm αλλά με το cubase κάτι θα αλλάξει καθώς πρέπει να βρω την αντίστοιχη έκδοση που να είναι συμβατή ή ακόμα μπορεί να χρειαστεί να μάθω ένα καινούργιο (απλό ελπίζω) software για τις ηχογραφήσεις μου. Το garageband το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

 

Προτείνετε κάτι άλλο? Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία?

Η' έστω μια "πανάλαφρη" έκδοση των windows με τα απολύτως απαραίτητα ώστε να αξιοποιεί επαρκώς τις όποιες δυνατότητες έχει το υπάρχον σύστημα?

 

Ευχαριστώ.

Όμηρος

 

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το garageband το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

Eγώ συνέχεια και αποκλειστικά...

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=783340&content=music

Όλα αυτά είναι φτιαγμένα στο Garageband

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ συνέχεια και αποκλειστικά...

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=783340&content=music

Όλα αυτά είναι φτιαγμένα στο Garageband

 

Ενδιαφέρον!

Είναι συμβατό με το POD Farm άραγε για να έχω και τους ήχους μου?

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα που περιγραφεις δεν τα εχω αντιμετωπισει ΠΟΤΕ και χρησιμοποιω το pc μου και τα windows για..ΠΟΛΥ περισσοτερα πραγματα απο το να...γραφω μονο κιθαρες,το ιδιο κανουν και εκατονταδες επαγγελματικα καθως και χιλιαδες home studio στον πλανητη.

 

Για να μην εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα το καλυτερο που εχεις να κανεις στην εποχη μας ειναι να βαλεις ORIGINAL windows 7 (απλα υπεροχα) & να μη χρησιμοποιεις σπασμενο λογισμικο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμηρε καλημέρα.

 

Στα 8 χρόνια που ασχολούμαι με τα pc (windows αλλά και Mac) και τα μουσικά προγράμματα (τα έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλα) 2 πράγματα έχω βαρεθεί να ακούω.

Πρώτον ότι τα pc και τα windows είναι αναξιόπιστα και δεύτερον ότι τα mac είναι η μόνη λύση για να έχεις σταθερό σύστημα (φράση κλειδί "να πάρω ένα mac να βρω την υγειά μου").

 

Βασικά και τα 2 παραπάνω είναι ράδιο αρβύλα.

Όσα pc κι αν έχω στήσει (με γνήσια προγράμματα και με προσοχή στην συμβατότητα των hardware) έχουν αποδειχθεί απόλυτα σταθερά.

Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Έχω κάνει ολόκληρες παραγωγές με ένα 2πύρηνο και 2 GB μνήμη απροβλημάτιστα.

Όσο για τα mac ισχύει ακριβώς το ίδιο (αρκεί να ξέρεις τις ιδιαιτερότητες τους).

 

Οπότε από τη στιγμή που έχεις προσδιορίσει τις ανάγκες σου, στήσε σωστά ένα καινούργιο pc με >500 ευρώ το πολύ και προχώρα.

Επίσης ίσως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με αυτό που έχεις αλλά δεν έχω όλα τα

στοιχεία για να σου πω κάτι πιο σίγουρο.

 

Αν πάλι θες να πάρεις mac mini, πάρτο.

Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου.

Απλά να ξέρεις ότι με πολύ λιγότερα λεφτά θα κάνεις τη δουλειά σου πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συμβατό με το POD Farm άραγε για να έχω και τους ήχους μου?

http://line6.com/podfarm/requirements.html

Όμηρε καλημέρα.

 

Στα 8 χρόνια που ασχολούμαι με τα pc (windows αλλά και Mac) και τα μουσικά προγράμματα (τα έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλα) 2 πράγματα έχω βαρεθεί να ακούω.

Πρώτον ότι τα pc και τα windows είναι αναξιόπιστα και δεύτερον ότι τα mac είναι η μόνη λύση για να έχεις σταθερό σύστημα (φράση κλειδί "να πάρω ένα mac να βρω την υγειά μου").

 

Βασικά και τα 2 παραπάνω είναι ράδιο αρβύλα.

Όσα pc κι αν έχω στήσει (με γνήσια προγράμματα και με προσοχή στην συμβατότητα των hardware) έχουν αποδειχθεί απόλυτα σταθερά.

Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Όσο για τα mac ισχύει ακριβώς το ίδιο (αρκεί να ξέρεις τις ιδιαιτερότητες τους).

 

Οπότε από τη στιγμή που έχεις προσδιορίσει τις ανάγκες σου, στήσε σωστά ένα καινούργιο pc με >500 ευρώ το πολύ και προχώρα.

Επίσης ίσως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με αυτό που έχεις αλλά δεν έχω όλα τα

στοιχεία για να σου πω κάτι πιο σίγουρο.

 

Αν πάλι θες να πάρεις mac mini, πάρτο.

Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου.

Απλά να ξέρεις ότι με πολύ λιγότερα λεφτά θα κάνεις τη δουλειά σου πολύ καλύτερα.

Σωστός

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα που περιγραφεις δεν τα εχω αντιμετωπισει ΠΟΤΕ και χρησιμοποιω το pc μου και τα windows για..ΠΟΛΥ περισσοτερα πραγματα απο το να...γραφω μονο κιθαρες,το ιδιο κανουν και εκατονταδες επαγγελματικαο καθως και χιλιαδες home studio στον πλανητη.

 

Για να μην εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα το καλυτερο που εχεις να κανεις στην εποχη μας ειναι να βαλεις ORIGINAL windows 7 (απλα υπεροχα) & να μη χρησιμοποιεις σπασμενο λογισμικο.

 

κ να συμπληρωσω πως δεν βαζουμε οτι βρουμε κ μετα γεμιζουμε το pc  με ενα σωρο αχρηστα προγραμματα που τρεχουν στο παρασκηνιο κ καταναλωνουν πορους του συστηματος!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή έχεις ένα μηχάνημα 10ετίας. Σε ανθρώπινα χρόνια είναι... 300ιων ετών. Και του ζητάς να τρέξει στο μαραθώνιο ( no pun intended  ;D ) του cubase  ??? Δηλαδή αν είχες κανα G3 ή κάνα early G4 ( τα αντίστοιχα mac ), νομίζεις ότι θα πήγαινε ΠΟΛΥ καλύτερα  ???

 

 

Σε σχέση με το μηχάνημα που έχεις, το minimac είναι... εξωγήινο  ;D Όταν το πάρεις, μη βιαστείς να βγάλεις το συμπέρασμα ότι τα PC είναι για πέταμα  ;) Μιλάμε για καμιά 50αριά φορές πιο γρήγορο hardware  ;D

 

Αναβάθμιση από το μηχάνημα που έχεις ξέχασέ την. Ούτε το... κουτί δεν θα σου κάνει  ;D Οπότε αν θέλεις PC πας για καινούργιο.

 

Αν κρίνω όμως από τα 1,7 GHz (sic) της μνήμης, μάλλον τα PC δεν είναι το φόρτε σου. Οπότε σου προτείνω mac, με τη λογική όμως ότι θα χρησιμοποιείς το Garageband. Είναι μια χαρά πρόγραμμα. Αν θέλεις καλά και ντε Cubase, καλύτερα να πας σε PC.  

 

 

Τσέκαρε συνεπώς τη συμβατότητα του Line6 με MacOS.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν είχες κανα G3 ή κάνα early G4 ( τα αντίστοιχα mac ), νομίζεις ότι θα πήγαινε ΠΟΛΥ καλύτερα  ???

Επειδή έχω περάσει (με το Garageband) από τα μηχανήματα που αναφέρεις...δεν ένοιωσα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα...λίγο γονάτισε το G3, όταν πήρα τη Motu και άρχισε να στέλνει τα 24ita...

Και προφανώς εάν κάποιος πάρει Mac...δεν το πέρνει για να τρέξει Cubase...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, άμα γονατίζει λόγω wordlength, δεν το λες και μηχανηματάρα  ;D Πάντως τα PPC ήταν πιο αντρικά μηχανήματα, και κρίμα που δε συνέχισε η Apple με αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου