Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνουν όλα όσα έχουμε... όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος ρε κουμπάρε ότι υπήρχε flash στα synths 20τόσα χρόνια πριν, από χλωμό μέχρι απίθανο το κόβω. Μιλάμε για μια αρκετά ακριβή "πατέντα", το 1999 τα Korg δούλευαν ακόμα με κάρβουνο, flashrom θα είχαν?🤣
Ψάξ'το λίγο και πες μου σίγουρα, με επιχειρήματα και links.😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν είμαι σίγουρος ρε κουμπάρε ότι υπήρχε flash στα synths 20τόσα χρόνια πριν, από χλωμό μέχρι απίθανο το κόβω. Μιλάμε για μια αρκετά ακριβή "πατέντα", το 1999 τα Korg δούλευαν ακόμα με κάρβουνο, flashrom θα είχαν?🤣
Ψάξ'το λίγο και πες μου σίγουρα, με επιχειρήματα και links.😌

Καλά εντάξει. Ο εγωισμός σου σε θέματα τέτοια είνσι ανάλογος των VST. 😂 Δεν έχω σκοπό να σε πειθώ κάθε φορά. 😊Απο εμένα τον καλύτερο να τα δέχεσαι όλα, καλή την πίστη. Εγώ είμαι σίγουρος, έχω το οργάνο, ξέρω πως δουλεύουν τα συγκεκριμένα και δεν μπορώ τώρα από το κινητό να σου πετάω link. Το έχω ανοίξει δέκα φορές. Και επιμένεις να λες για τη σειρα αυτή που άλλαξε τα δεδομένα στην πληθώρα δυνατοτήτων που ακολούθησαν τα αλλα και η Yamaha τελευταία. 😊

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

τη σειρα αυτή που άλλαξε τα δεδομένα στην πληθώρα δυνατοτήτων που ακολούθησαν τα αλλα και η Yamaha τελευταία. 😊

...και μετά ξύπνησες ιδρωμένος, φωνάζοντας "ΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!"😁
Τέλος πάντως, πολύ ασχοληθήκαμε με το θέμα. Flashrom? Flashrom. Πυρηνοκίνητα?. Πυρηνοκίνητα. (σου)Χαλάω εγώ χατίρια?😌

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

...και μετά ξύπνησες ιδρωμένος, φωνάζοντας "ΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!"😁
Τέλος πάντως, πολύ ασχοληθήκαμε με το θέμα. Flashrom? Flashrom. Πυρηνοκίνητα?. Πυρηνοκίνητα. (σου)Χαλάω εγώ χατίρια?😌

 

 

 

Όχι, θα φύγω γιατί όλο με αμφισβητειτε και στεναχωριέμαι. Πάω βόλτες και είμαι και άρρωστος με τα βροχικα μου και στεναχωρημενος. Πάντως τα triton δεν έχουν battery για τη rom, εγγυημένα. 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Όχι, θα φύγω γιατί όλο με αμφισβητειτε και στεναχωριέμαι. Πάω βόλτες και είμαι και άρρωστος με τα βροχικα μου και στεναχωρημενος. Πάντως τα triton δεν έχουν battery για τη rom, εγγυημένα. 

Ok βρε συ, μη στεναχωριέσαι.image.gif.c60e468d94b4e261e45edfd83cfa6e25.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ok βρε συ, μη στεναχωριέσαι.image.gif.c60e468d94b4e261e45edfd83cfa6e25.gif

Όχι, θα κάνω κακο στον εαυτό μου. Γιατί παθιαζομαι. 🤣 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να εχει flash μόνο και μόνο για τις ρυθμίσεις των patches που χρειαζονται μικρο μέγεθος και όχι για τα samples που χρειάζονται πολύ μεγαλύτερο.  Για παράδειγμα το mpc2000xl που είναι τεχνολογία περίπου 1998 έχει ενσωματωμένη flash για το λειτουργικό σύστημα αποκλειστικά. Υπήρχε και η δυνατότητα επέκτασης της flash αντί για ram για δείγματα ήχου σε μεγεθος 8 mb,με κόστος ομως τεράστιο. Πράγματι η τεχνολογία αυτή χρησιμοποιούνταν τότε και πράγματι το κόστος της ήταν απαγορευτικό για τη χρήση που κατέληξε να εχει σήμερα,οπότε ίσως να λειτουργούσε περιορισμένα για λιγοστα data και όχι για pcm files. 

 

Χρόνια πολλά!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Μπορεί να εχει flash μόνο και μόνο για τις ρυθμίσεις των patches που χρειαζονται μικρο μέγεθος και όχι για τα samples που χρειάζονται πολύ μεγαλύτερο.  Για παράδειγμα το mpc2000xl που είναι τεχνολογία περίπου 1998 έχει ενσωματωμένη flash για το λειτουργικό σύστημα αποκλειστικά. Υπήρχε και η δυνατότητα επέκτασης της flash αντί για ram για δείγματα ήχου σε μεγεθος 8 mb,με κόστος ομως τεράστιο. Πράγματι η τεχνολογία αυτή χρησιμοποιούνταν τότε και πράγματι το κόστος της ήταν απαγορευτικό για τη χρήση που κατέληξε να εχει σήμερα,οπότε ίσως να λειτουργούσε περιορισμένα για λιγοστα data και όχι για pcm files. 

 

Χρόνια πολλά!!! 

To Τriton δεν έχει μπαταρία, έχει flash για αυτά που είπα πιο πάνω.

 Το Studio έχει μπαταρία για το calendar, το ίδιο και το extreme.

 Για τα υπόλοιπα των patches ισχύει το ίδιο που ισχύει για τα Triton Classic/Le/TR

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Triton Extreme είχε μπαταρία για το callendar (?).

 

 

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Το Studio έχει μπαταρία για το calendar, το ίδιο και το extreme.

Για τα υπόλοιπα των patches ισχύει το ίδιο που ισχύει για τα Triton Classic/Le/TR

Με πρόλαβες...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πάντως το Triton Extreme είχε μπαταρία για το callendar (?).

 

 

Με πρόλαβες...

Γιατί αυτά έχουν τη δυνατότητα να κρατάνε την ημερομηνία και την ημέρα και τη σώνουν και στο αρχείο του sequencer στις πληροφορίες για το SONG

 Το KROME έχει και χρονόμετρο με διάφορες λειτουργίες

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου