Προς το περιεχόμενο

NEW Epiphone Inspired by Gibson Custom Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά οι τιμές θα είναι επιπέδου ενάμιση χιλιαρικου και ίσως και παραπάνω, που φαίνονται λογική τιμή με τα σημερινά δεδομένα αλλά για κάποιον που πρόλαβε τις όχι και τοσο παλιές προ covid εποχες φαίνονται υπερβολικά χρήματα για όσους πρόλαβαν usa όργανα σε τετοιες τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θωμάς τις τιμολογεί στα 1.2 με 1.3κ.

 

Σαυτη τη τιμή πας Τοκαι japan αμα ψάξεις. 

 

Βέβαια μπορεί καποιος να αγορασει την epiphone για συλλεκτικούς σκοπούς - δηλαδή απο χαζομάρα 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ήταν μια απο τις καλύτερες κινήσεις της Epiphone/Gibson και απορώ που άργησε τόσο πολύ να γίνει.

 

Σου προσφέρουν την ομορφιά μιας custom (εκτός από το λογότυπο προφανώς) με εβένινη ταστιέρα σε μια σχετικά καλή τιμή.

Οι εναλλακτικές που υπάρχουν εκεί έξω είναι μεν καλές αλλά κάπου πάντα πάσχουν (μην μιλήσουμε για τις κινέζικες κόπιες..).

 

Επίσης, δεν το λέει πουθενά, αλλά έχω την απορία τι φινίρισμα έχει, nitro; poly; γιατί αν έχει poly που δεν θα κανει τα σπασίματα του nitro θα είναι το ιδανικό για αυτούς που δεν τους αρέσουν τα "σπασίματα" του nitro.

  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Επίσης, δεν το λέει πουθενά, αλλά έχω την απορία τι φινίρισμα έχει, nitro; poly; γιατί αν έχει poly που δεν θα κανει τα σπασίματα του nitro θα είναι το ιδανικό για αυτούς που δεν τους αρέσουν τα "σπασίματα" του nitro.

Όλη η ομορφιά μιας custom δεν είναι στα σπασίματα του νίτρο;

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Νομίζω ότι ήταν μια απο τις καλύτερες κινήσεις της Epiphone/Gibson και απορώ που άργησε τόσο πολύ να γίνει.


επόμενη must κίνηση, που θα αργήσει άλλο τόσο, είναι να λανσάρουν τις πιο οικονομικές Gibson made in Mexico ή Κορέα κλπ. Να κάνουν δλδ ο,τι κάνουν οι βασικοί ανταγωνιστές (fender, prs, gretsch, sceckter, κλπ).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Όλη η ομορφιά μιας custom δεν είναι στα σπασίματα του νίτρο;

Εξαρτάται από τον καθένα αυτό, πχ εμένα δεν μου αρέσει αυτο το σπάσιμο, μου αρέσει το φυσικο relic που έρχεται με τα χρόνια.

 

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


επόμενη must κίνηση, που θα αργήσει άλλο τόσο, είναι να λανσάρουν τις πιο οικονομικές Gibson made in Mexico ή Κορέα κλπ. Να κάνουν δλδ ο,τι κάνουν οι βασικοί ανταγωνιστές (fender, prs, gretsch, sceckter, κλπ).

Θεωρώ οτι δεν θα γινει για να κρατήσουν το ονομα Gibson σαν το holy grail που φτιάχνεται μόνο στην Αμερική. Άσε που μπορεί να τους γυρίσει μπούμερανγκ αν βγουν καλύτερες οι κιθάρες που θα είναι made in Japan, Mexico κλπ

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Επίσης, δεν το λέει πουθενά, αλλά έχω την απορία τι φινίρισμα έχει, nitro; poly; γιατί αν έχει poly που δεν θα κανει τα σπασίματα του nitro θα είναι το ιδανικό για αυτούς που δεν τους αρέσουν τα "σπασίματα" του nitro.

 

17 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Όλη η ομορφιά μιας custom δεν είναι στα σπασίματα του νίτρο;


Tα σπασίματα σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι. Ιδιαίτερα κάποιους όμως που ιδρώνουν πολύ τους ενοχλεί το nitro.

 

Για μένα όμως δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το αν θα είναι νίτρο ή poly αλλά η ποιότητα του φινιρίσματος. Το καλό φινίρισμα είναι μακράν ο πιο κοστοβόρος παράγοντας σε ένα όργανο. Τις περισσότερες φορές τα οικονομικότερα όργανα τα μπλαστρώνουν με παχιές στρώσεις γιατί έτσι μπορουν να καλυφθούν οι διάφορες ατέλειες σε μικρό χρόνο και χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερη τέχνη.

 

Τα poly finishes έχουν κακό όνομα ακριβώς γιατί συνήθως γίνονται σε φθηνότερα όργανα, οπότε είναι πολύ χοντρά και η κιθάρα δίνει στο χέρι την αίσθηση πλαστικού παιχνιδιού. 

 

Σε οικονομικότερα όργανα, (mid-Priced Ιαπωνικά, Gibson Studio κλπ) που έχουν nitro είναι πάλι περασμένο σε τέτοιο πάχος που η κιθάρα δεν έχει καμία σχέση ούτε στο χέρι, ούτε οπτικά με μια καλοφινιρισμένη ακριβή κιθάρα.

 

Συμπερασματικά, προτιμώ ένα καλό λεπτό φινίρισμα νίτρο από το αντίστοιχο poly, αλλά σίγουρα προτιμώ ένα καλό λεπτό poly από ένα nitro μιας mid-priced Tokai ή μιας Gibson Studio.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου