Προς το περιεχόμενο

Διαλειμματική νηστεία στο περίπου - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, LK είπε

@Giorgos rockstep.

Τόσα πολλά γεύματα,  και ο τύπος των τροφών που αναφέρεις....και η ετοιμασία μου θυμίζει old school body building .

Κάνεις;

Όχι φίλε. Απέχω πολύ από το body building.χαχα..γυμναστηριο και ποδηλασία κάνω για υγεία και ευεξία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με χορτοφαγία έχασα 35 σχεδόν σε ένα χρόνο. Από 100-65.Βεβαια δεν μου άρεσε οπότε άρχισα πάλι στις μπριζόλες και πήγα 90.Αν ήμουν 80 θα ήταν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι θέλετε να καταπιαστείτε με το ζήτημα σοβαρά, ψαχτείτε λίγο και περί αυτοφαγίας που αναφέρθηκε και πριν,

αλλά προτού κάνετε τίποτα hardcore, κάνετε πρώτα γενικές εξετάσεις και συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

 

Εμένα αυτό που με επηρεάζει πολύ είναι το περιβάλλον που ζω και η εκάστοτε σύντροφος.

Βαυαρία αν δεν εφάρμοζα διατροφικά αντίμετρα στα καφριλίκια των Γερμανών φίλων και συναδέλφων,

όπως και γυμναστική, δε θα την έβγαζα καθαρός..

Ελβετία αν δεν κάνω πάλι τα δικά μου και τρώω μόνο τα κλασσικά των Ελβετών,

πάλι χλωμά τα πράγματα..

 

Επίσης έχω πολύ συγκεκριμένες απόψεις για το αν κάνει καλό το πρωινό γεύμα, για το γάλα, τα δημητριακά(ειδικά του εμπορίου) και άλλα πράγματα.

Για μένα ο δυτικός τρόπος ζωής έχει καταντήσει να σε παίρνουν από το χεράκι μικρό,

να σε στουμπώνουν στη ζάχαρη και αν δεν εφαρμόσεις ατομικά αντίμετρα στο σύγχρονο lifestyle,

θα σου δώσουν και στα πρώτα -ήντα μια χούφτα χάπια για όσο κακό σου έχουν προκαλέσει..

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
55 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Για μένα ο δυτικός τρόπος ζωής έχει καταντήσει να σε παίρνουν από το χεράκι μικρό,

να σε στουμπώνουν στη ζάχαρη και αν δεν εφαρμόσεις ατομικά αντίμετρα στο σύγχρονο lifestyle,

θα σου δώσουν και στα πρώτα -ήντα μια χούφτα χάπια για όσο κακό σου έχουν προκαλέσει..

 

αυτό είναι κάτι που υποστηρίζουν και οι carnivore.

ότι μετά τη βιομηχανική επανάσταση, δεν έχει υπάρξει άλλη περίοδος που οποιοδήποτε είδος πάνω στο πλανήτη να έχει φάει τόσο ζάχαρη και υδατάνθρακα. Δηλαδή τα τελευταία 150 χρόνια, μπορείς σε ένα γεύμα να φας όσο υδατάνθρακα έτρωγε ο άνθρωπος κανονικά για μήνες ή χρόνια. Είναι τόσο πρόσφατο, 150 χρόνια στα εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης, και το έχουμε σαν δεδομένο.

 

υπάρχουν και αυτοί που το πάνε ακόμα παραπέρα, ότι είναι στοχευμένο και πλουτίζουν οι φαρμακοβιομηχανίες. Τραβηγμένο κατά εμέ, δεν τα πάω καλά και με τις θεωρίες συνωμοσίας.

 

Το "κακό" με τη carnivore είναι ότι δεν υπάρχουν επίσημες μελέτες. Οπότε το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κάνει ένα πείραμα στον εαυτό του έστω για 2-3 μήνες και να δει τα αποτελέσματα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

 έχει καταντήσει να σε παίρνουν από το χεράκι μικρό,

να σε στουμπώνουν στη ζάχαρη

Βάζουν ζάχαρη μιλάμε , και εκεί που δεν χρειάζεται.

Εγώ από μαγειρική δεν ξέρω, αλλά καμιά φορά χαζεύω συνταγές.

Κάνει ο άλλος κεφτέδες ξέρω γω και λέει...."βάζουμε αλάτι, αλλά για να μην είναι αλμυρό....βάζουμε και ζάχαρη!".

Καλά ρε μεγάλε το να μην βάλεις τίποτα από τα δύο, αν είναι έτσι, δεν το σκέφτηκες; 😁

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Slew Rate είπε

 

Οπότε το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κάνει ένα πείραμα στον εαυτό του έστω για 2-3 μήνες και να δει τα αποτελέσματα.

Έτσι, είναι .

Trial and error.

Έχω αλλάξει πάρα πολλές φορές διατροφή, μέχρι που βρήκα τί δουλεύει σε εμένα (γι αυτό που θέλω να κάνω).

Η διατροφή είναι tricky.

Άλλος θέλει να χάσει λίπος.

Άλλος θέλει να βάλει κιλά.

Άλλος θέλει να βάλει μυική μάζα.

Άλλος θέλει να βάλει λίπος (ναι, ισχύει, οι αθλητές του Σούμο κάνουν ειδική διατροφή για να βάλουν ΜΟΝΟ υποδόριο λίπος και όχι σπλαχνικό)

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

, τα δημητριακά(ειδικά του εμπορίου)

 

η ενορχηστρωση της μουφας για το "ποσο πειραζει την καρδια η διαλλειματικη" εχει σιγουρα γινει απο τις μεγαλες εταιριες που πουλανε αυτα τα nail coffins .

 

δες εδω τον δασκαλο  (ειναι ενας απο τους top καρδιοχειρουργους/καρδιολογους στις ΗΠΑ και pioneer της διαλλειματικης)

 

 

 

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H διαλλειματικη είναι πιο κοντά στη φύση (κατασκευή) του ανθρώπου.

Δεν είχαμε πάντα ψυγεία ή σουπερ μάρκετ παραδίπλα να έχουμε άμεση πρόσβαση σε τροφή 24/7.

Από εκεί και πέρα είναι και θέμα τρόπου ζωής, δεν μπορείς να είσαι συνέχεια με το ρολοι και το τάπερ για να φας.

Και μόνο γι αυτα τα 2 βρίσκω λογική σε αυτη.

Από εκει και πέρα, αν την εφαρμόσει κάποιος και όταν είναι να φαέι τρώει τον αγλέουρα, ε τι να περιμένει μετά. 😁

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου