Προς το περιεχόμενο

βοηθεια εχω μπερδευτει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λουπιερα ειναι το synth? και το κοντρολερ που με βοηθαει; (υγ. τωρα ξεκιναω, χρειαζομαι ενα μπουσουλα:P)

Επεξεργασμένο από dnuh
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένος. Προσωπικά δεν κατάλαβα και πολλά από αυτό που έγραψες.

ναι έχεις δίκιο. εννοώ ποιά είναι η διαφορά αυτών των 3; για ποιό τασκ μου χρησιμεύει το καθένα;

θενξ για τη γρήγορη απάντηση:)

Επεξεργασμένο από dnuh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dnuh είπε

ναι έχεις δίκιο. εννοώ ποιά είναι η διαφορά αυτών των 3; για ποιό τασκ μου χρησιμεύει το καθένα;

θενξ για τη γρήγορα απάντηση:)

Καλωσόρισες @dnuh

Για να γίνει λίγο πιο εύκολη η κατάσταση, αρχικά πες μας τα μηχανήματα που έχεις και τι ακριβώς θες να κάνεις...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το synthesizer φτιάχνει ήχους δικούς του, το controller σε βοηθάει να ελέγχεις κάτι η λουπιερα δεν ξέρω τί είναι αλλά φαντάζομαι κάτι με το οποίο επεξεργαζεσαι λούπες, δηλαδή μικρά κομμάτια μουσικής στα οποία έχεις κάνει κοπτοραπτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dnuh είπε

Η λουπιερα ειναι το synth? και το κοντρολερ που με βοηθαει; (υγ. τωρα ξεκιναω, χρειαζομαι ενα μπουσουλα:P)

Mπορείς να δώσεις μερικές περισσότερες πληροφορίες π.χ. για το τι εξοπλισμό έχεις, τι όργανο και τι θες να κάνεις, να ηχογραφήσεις μουσική για να βοηθηθείς καλύτερα.

 

 Μπορεί να σε βοηθήσει αυτό για αρχή

 

 

Μπορείς να δεις εδώ διάφορα χρήσιμα άρθρα που περιέχουν κάποια από αυτά που ρώτησες

 

 https://www.noiz.gr/articles/

 

Καλώς ήρθες!

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακόμα πιο βασικη ερώτηση: χρειάζεται να τα έχω όλα αυτά; δηλαδή είναι αναγκαίο; ή γίνεται δουλειά με ένα cubase και ένα keyboard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dnuh είπε

Και ακόμα πιο βασικη ερώτηση: χρειάζεται να τα έχω όλα αυτά; δηλαδή είναι αναγκαίο; ή γίνεται δουλειά με ένα cubase και ένα keyboard;

Ποια δουλειά? Υποψιάζομαι ότι θέλεις να ασχοληθείς με το τραπ. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, dnuh είπε

Και ακόμα πιο βασικη ερώτηση: χρειάζεται να τα έχω όλα αυτά; δηλαδή είναι αναγκαίο; ή γίνεται δουλειά με ένα cubase και ένα keyboard;

Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά εξαρτάται από τις απαιτήσεις της δουλειάς.

Υπολογιστής, πρόγραμμα DAW (πχ Cubase), πλήκτρο για ήχους ή για mother keybord που θα παίζεις ήχους από plugins απ΄' τον υπολογιστή. Σε γενικές γραμμές αυτά... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cubase: Το πρόγραμμα DAW (Digital Audio Workstation) που φορτώνεις στον υπολογιστή για να φτιάξεις ή/και να ηχογραφήσεις μουσική. Κάποια άλλα: Reaper, Bandlab/Cakewalk, Logic Pro X, Pro Tools, Ableton Live, Studio One, FL Studio.

Το χρειάζεσαι; - Αν ο σκοπός σου είναι να φτιάχνεις μουσική, χρειάζεσαι σίγουρα ένα DAW πρόγραμμα.

 

- Από τώρα λέω ότι όλα τα υπόλοιπα είναι προεραιτικά -

 

Looper: Βοηθάει μόνο στην περίπτωση που μας ενδιαφέρει το live looping.

Το χρειάζεσαι; - Εεε αν θες να κάνεις live looping για κάποιο live show, τότε είναι μονόδρομος.


Synthesizer: Είναι συνήθως ένα πληκτροφόρο όργανο που παράγει δικούς του ήχους, είτε ψηφιακά είτε αναλογικά.

Το χρειάζεσαι; - Για αρχή, θα έλεγα ξεκάθαρα όχι. Υπάρχουν άπειρα ψηφιακά όργανα (Virtual Instruments - VST) τα οποία τα φορτώνεις στο Cubase και θα είσαι μια χαρά. Αν αργότερα θες να ψαχτείς με ιδιαίτερους και μοναδικούς ήχους, τότε πας σε κάποιο synth.

 

Controller: Υπάρχουν 2 ειδών controllers, τα πληκτροφόρα που μοιάζουν με synths (εδώ μπορεί να μπερδεύτηκες), και τα μη-πλητροφόρα που μοιαζουν με "κονσολες". Είναι φυσικές συσκευές οι οποίες δεν παράγουν ήχους, αλλά απλά μεταδίδουν πληροφορία MIDI. Τα χρησιμοποιούμε για να μην τα κάνουμε όλα με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο.

Το χρειάζεσαι; - Αν θες να έχεις ευκολία ως προς το να αλλάζεις εύκολα και γρήγορα παραμέτρους μέσω πληροφορίας midi, τότε ναι.

 

Άλλα πράγματα που μπορεί να συναντήσεις στο ξεκίνημά σου:

VST - Virtual Instruments - Plugins:  Μικρο-προγραμματάκια τα οποία φορτώνεις στο DAW για ήχους, εφέ και διάφορες άλλες λειτουργίες.

Το χρειάζεσαι; - Σίγουρα θα χρειαστείς κάποια, γιατί από μόνα τους τα DAW έχουν λίγους ήχους.

 

Κάρτα ήχου - Audio interface: Συσκευή που χρειαζόμαστε για να συνδέσουμε εξωτερικά φυσικά μουσικά όργανα, ηγεία monitor και ακουστικά στον υπολογιστή μας, καθώς και στο latency ηχογράφησης.

Το χρειάζεσαι; - Αν θες να συνδέσεις κάτι από τα παραπάνω, σίγουρα.

 

Ηχεία Monitor - Ακουστικά: Σοβαρές συσκευές ήχου που έχουν σκοπό να σου δώσουν όσο καλύτερο ήχο κοντά στην πηγή, όχι για ακρόαση, αλλά για "έλεγχο" του ήχου που φτιάχνεις.

Το χρειάζεσαι; Αν θες να κάνεις μια κάπως σοβαρή δουλειά μουσικής παραγωγής, ναι.

 

DI Box: Μια συσκευή που χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις για ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας (κυρίως). Μπορεί να το δεις σε κάποιες λίστες ξεκινήματος.

Το χρειάζεσαι; -  Δε θα το λεγα, εκτός αν έχεις ενισχυτή και θες να ηχογραφήσεις και αυτόν και το καθαρό σήμα της κιθάρας.

 

Fender Telecaster: Η κιθάρα που αγαπάει το Noiz.

Το χρειάζεσαι; - Αν θες να είσαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ μέλος του Νoiz, ναι. Αλλά όχι. Ίσως και ναι, δεν ξέρω.

 

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου