Προς το περιεχόμενο

Μono ή stereo lead ήχος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάλογα τι θέλει να κάνει κανείς, επιλέγει μονοφωνικό ή στερεοφωνικό set-up στον ήχο του. Στα ρυθμικά, η απάντηση είναι πιο εύκολη, καθώς η στερεοφωνία έχει πολλά πλεονεκτήματα και μου ακούγεται καλύτερα στις πιο πολλές περιπτώσεις.

 

Το ερώτημα είναι τι γίνεται στη lead κιθάρα. Όταν ένα lead κιθαρίστας "τοποθετείται" σε μια θέση μέση στο μιξ, είναι θεμιτό να απλώνεται ο ήχος του σε όλο το μιξ, απ' ακρη σε άκρη? Οκ, είναι και παλι θεμα επιλογης, αλλά σίγουρα θα υπάρχει ένας μπούσουλας. Προσωπικά, ενώ μου αρεσει η στερεοφωνία, κάτι με χαλά στον lead ήχο. Ίσως αυτή η έλλειψη εστίασης, που δεν έχω συνηθίσει.

 

Ακολουθεί ένα παράδειγμα μονοφωνικό

 

 

Και εδώ ξαναγραφω κάτι παρεμφερές σε στέρεο, με τα ίδια εφέ

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι θες να κανεις και τι μουσικη παιζεις (μιξαρεις) ενω τεραστιο ρολο παιζει και το density του mix, δεν υπάρχουν κανονες.

Ενα απλο "άνοιγμα" της κιθαρας με χρηση delay σε ξεχωριστό send καναλι μπορει να κανει θαυματα (για ξεκινημα προς ενα stereo imaging) οποτε παρτο απο εκει.

Προσωπικα δεν ειμαι fan του stereo στις κιθαρες εκτος και αν ειναι πολυ αραιο το mix (bass,guitar,drums) γιατι αν υπαρχουν και αλλα οργανα ,ειδικα keys που ειναι σχεδον παντα stereo , γινεται "πουρες" το πραγμα...

Αλλα και παλι, πειραματισου και καπου θα βγει...μπουσουλας δεν υπαρχει.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γίνω πιο συγκεκριμένος.

Πχ σε μπλουζ και ροκ, όπου ο lead κιθαριστας θα ενεργοποιήσει κάποιο modulation (πχ phaser ή univibe) για να παίξει ένα σολο. Συνηθίζεται ο μονοφωνικός ήχος ή όχι? (εάν γνωρίζει κάποιος)

 

Επίσης, στα δυο κλιπ που ανέβασα, ποιον ήχο προτιμάτε?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • gkourmoul1 changed the title to Μono ή stereo lead ήχος?
14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Συνηθίζεται ο μονοφωνικός ήχος ή όχι? (εάν γνωρίζει κάποιος)

 

Οχι, οι κλασσικοι δισκοι του ειδους εχουν mono κιθαρες συνηθως (o Hendrix ομως εκανε πειραματα με την "κινηση" των εφε του στο stereo image).

Αλλα και παλι μη ψαχνεις μπουσουλες ,οτι δουλευει δουλευει και οτι δεν δουλευει δεν δουλευει 😉  γενικα ξεκινα με την ΛΟΓΙΚΗ (ας πουμε έχει λογικη να ηχογραφησεις μια κιθαρα στερεο οταν τα εφε που χρησιμοποιεις ,και στελνεις σε 2 ενισχυτες, ΔΕΝ ειναι στερεο? )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Προσωπικά, ενώ μου αρεσει η στερεοφωνία, κάτι με χαλά στον lead ήχο. Ίσως αυτή η έλλειψη εστίασης, που δεν έχω συνηθίσει.

 

Γραφε σε Mono καναλι και βαζε stereo delay (ογδοα στο left, παρεστιγμενα ογδοα στο right) αν θελεις να απλωνει ο lead ηχος.

Σε Mono καναλι το recording, oπου και να το στειλεις στη μιξη (απο τελειως αριστερα εως τελειως δεξια) θα εστιαζει.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Γραφε σε Mono καναλι και βαζε stereo delay (ογδοα στο left, παρεστιγμενα ογδοα στο right) αν θελεις να απλωνει ο lead ηχος.

Σε Mono καναλι το recording, oπου και να το στειλεις στη μιξη (απο τελειως αριστερα εως τελειως δεξια) θα εστιαζει.

 

 

.


οταν χρησιμοποιώ στέρεο modulation, όπως στο παράδειγμα, το αφήνω στέρεο ή το κάνω μονοφωνικο, και διδω λίγο delay όπως πρότεινες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


οταν χρησιμοποιώ στέρεο modulation, όπως στο παράδειγμα, το αφήνω στέρεο ή το κάνω μονοφωνικο, και διδω λίγο delay όπως πρότεινες?

Εγω τα κανω ολα μονοφωνικα εκτος απο το delay στο lead (κι αυτο αναλογα. μπορει να παιξει κι εδω mono).
Επειδη ομως στην ηχογραφηση βαζω  παντα reverb και  delay απο plugin πλεον (παλιοτερα Lexicοn και TC electronic 2290), μπορω στη μιξη να τα πειραζω οσο θελω.
Αλλα ειναι αναλογα το προτζεκτ.

Τα μονοφωνικα modulations τα θελω για real κιθαρες. Οπως θα γραφοταν απο μια μπαντα που ηχογραφει λαιβ αλα παλαια.

Το stereo modulation plugin θα ηταν σαν να εβαζες το real πεταλι στη λουπα δυο ενισχυτων και να ηχογραφουσες δυο ενισχυτες (ετσι μου ακουγεται δηλαδη το stereo plugin, δεν ειναι ο μονος τροπος). Θα το εκανες ποτε. Αν το εκανες για καποια περισταση, τοτε στην ιδια περισταση το κανεις και με τα plugin.
Πλαδαρευει ο ηχος στη μιξη ετσι. Εκτος οτι καταλαμβανει ολο το χωρο και δεν μενει για τους αλλους.

Κοιτα, δεν ξερω πως τα λενε στη ηχοληπτικη γλωσσα και ποιες ειναι οι θεωριες, απλα την εμπειρια μου λεω.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν υπάρχει κάποιος απαράβατος κανόνας. Μπορεί ακόμη και το μπάσο να γραφτεί stereo αν αυτό σου αρέσει η εξυπηρετεί την παραγωγή.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως είτε μιλάμε για lead κιθάρες, είτε για lead vocals συνηθίζεται η μονοφωνία.

 

Παρόλα αυτά θα μπορούσε κάποιος πχ να έχει γράψει mono ακόμη και τα τύμπανα και να βάλει από πάνω stereo leads για να απλώσει ο χώρος της μίξης. 

 

Σε όλα χρειάζεται μια ισορροπία. Ένα άδειο κέντρο σε μια μίξη συνήθως ακούγεται εντελώς χάλια, αλλά από την άλλη αν νοιώθεις ότι στο κέντρο έχουν αρχίσει και μπουκώνουν τα πράγματα, αντί να κόψεις από το συχνοτικό εύρος των οργάνων μπορείς να παίξεις με τους χώρους. Είτε να στείλεις κάτι πιο πίσω με reverb/delays, είτε να το στείλεις left/right για να αποσυμφορήσεις την κατάσταση.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα chorus με ελαφριές ρυθμίσεις σε ένα stereo bus καί ανοιγόκλεινε με automation όταν θές να βγεί μπροστά η φράση από το lead μέρος που θές.Το έκανε ο Alan Parsons,με ετεροχρονισμένες εγγραφές στην ταινία με 2 διαφορετικα takes της ίδιας φράσης,ο απλός τρόπος να το κάνεις είναι αυτός που σου περιγράφω,γίνε σαν τον Alan.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου