Προς το περιεχόμενο

R.I.P. - Αντώνης Τουρκογιώργης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Σπινθηροβόλος γάιδαρος είπε

Από την εκπομπή ενός άλλου παιχταρά στο πάλαι ποτέ Seven, για όσους θυμούνται

 

Τι βλέπουμε εδώ εκτός από τον αείμνηστο... 

Τον αγαπημένο πρώην συνεργάτη μου και τρελό μουσίκαρο Χρήστο (Παπαδόπουλο).

Και βέβαια Γιάννη Γρηγορίου - μπασισταρά μέγιστο και κάτοχο μιας εξωφρενικής συλλογής μπάσων.

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Half note πήγαινα και εγώ. 

Στο blues hall πήγα ξεκάρφωτος και πέτυχα τον μακαρίτη. 

Κάτι για Παναθηναίκο μου έλεγε μετά (αφού τελειώσαμε με τα μουσικά), εκτός αν θυμάμαι λάθος. 

Ας με επιβεβαιώσει ο @pericles που τον ήξερε.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, methylene blue είπε

 

Μπορεί να μου έλεγε ότι μαμιεται τότε 😁

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αντωνης  ηταν ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ Ολυμπιακος .Μαλιστα εχει γραψει και τον υμνο της Ομαδας.

Πηγαιναμε μαζι στο Γηπεδο Καραισκακη (οπου μας κοιταζαν περιεργα οι μαγκες και καλα  λογω της μαλλουρα που ειχαμε.)

Ο Αντωνης ηταν βασικα κιθαριστας και επαιζε μπασο και τραγουδουσε στο συγκροτημα SOCRATES.

Eγω τους πρωτοειδα σε μια συναυλια σε ενα σινεμα στην Καλλιθεα (απεναντι απο μια εκκλησια Αγιος Νικολαος ) στην συμβολη Θησεως & Φιλαρετου , επειτα απο παροτρυνση του κουμπαρου μου και τραγουδιστη τοτε των Persons Hλια Ασβεστοπουλου ( μετεπειτα 2000 GR ).

Τοτε επαιζε μαζι τους και ο Johnny Lampiji ( Ουγγρος νομιζω κιθαριστας ) ο οποιος ειχε παει στο γκρουπ και το Γιωργο Τρανταλιδη.Περιττον να σας πω για τα σαγονια μου που εψαχνα να τα βρω.Περισσοτερα στο βιβλιο του Αντωνη ""το συγκροτημα ''.

Ο εκκλιπων ηταν οντως ακομπλεξαριστος ,δοτικος , φοβερος χιουμοριστας /ατακαδορος αλλα συναμα και αγαθος

(με την καλη εννοια ) .Δεν ειναι του παροντος να γραψω διαφορα περιστατικα ,ενα μονο να αναφερω οτι σε μια συναυλια που επαιξα μαζι του και δεν ειχε τον απαιτουμενο κοσμο εγω και ο Αντωνης δεν κρατησαμε δραχμη αλλα οτι μας εδωσε το ανεκδιηγητο ''αφεντικο'' το δωσαμε στον μπασιστα που ειχε φερει και τα ηχητικα.Τετοιος ωραιος τυπος ηταν.Αντωνακη καλο σου ταξιδι .

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο σημείο αυτό, και με αφορμή το post, να πώ (δεν είχα ανοίξει νήμα όταν συνέβη) , πριν καμιά εβδομάδα, επίσης ένας άλλος μουσικός , από τη Θεσσαλονική αυτή τη φορά , ο Αλέξανδρος Πέρρος (κιθαρίστας- τραγουδιστής ) με κυρίως rockabilly - surf στυλ η μπάντα του για πολλά χρόνια (Alexandros Perros and the lone stars) , έφυγε από τη Ζωή.

Ωραίος τύπος επίσης, μικρός σε ηλικία  (γύρω στα 60) .

Αυτόν τον ήξερα καλλίτερα, είχαμε κάνει αρκετές κουβέντες. μιας και είχε μαζί με τον αδερφό του ένα καφε-μπαρ στην Προξένου Κορομηλά στη Θεσσαλονίκη.

Στο καφέ αυτό πήγαινα και πάω ακόμα και τώρα, και το προτείνω σε όσους βρεθούν προς τα εκεί.

Έτσι, και κατά κατάχρηση του νήματος και ας με συγχωρέσει ο OP, μια μικρή αναφορά και σε αυτόν, μιας και τους συνδέει με τον Τουρκογιώργη.....η αγάπη  τους για τη μουσική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να γυρίσω την κουβέντα στο θέμα της.

Θυμάμαι αμυδρά και τη συζήτησή μας (πέρασαν και 24 χρόνια) .

Όταν τελείωσε το live, πήγα εγώ και του μίλησα.

Δεν άκουγα Σωκρατες, αλλά τον ήξερα από την TV (εκείνη την περίοδο , έβγαινε κατά διαστήματα).

Όπως είπα και παραπάνω έπαιξαν πολύ καλά, δεμένη μπάντα, trio  ήταν.

Φωνή - κιθάρα αυτός.

Θυμάμαι ότι του είπα , μπράβο σας, αλλά περίμενα το solo του Sweet Home Alabama και έπαιξες ένα δικό σου (πολύ καλό βέβαια).

'Δεν ήταν καν να παίξουμε σήμερα " μου είπε, "Απροβάριστοι ήρθαμε εκτάκτως".....και μετά γύρισε την κουβέντα στα "ποδοσφαιρικά".....Όπως είπα θυμάμαι ότι κάτι για Παναθηναϊκό ανέφερε (ίσως έπαιζε  ο Γαύρος  πριν ή θα έπαιζε μετά).....αλλά από τα λεγόμενα του Περικλή, προκύπτει προφανώς ότι ήταν ποδοσφαιρόφιλος και του άρεζε.

Μου έμεινε εμένα , γιατί εγώ ούτε και τότε ούτε και τώρα ασχολούμαι με αυτά, και μου έκανε εντύπωση (μιας και έκρινα εξ ιδίων τα αλλότρια) πως ένας μουσικός μπορεί να έχει τόσο έντονο ενδιαφέρον για το ποδόσφαιρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, LK είπε

πως ένας μουσικός μπορεί να έχει τόσο έντονο ενδιαφέρον για το ποδόσφαιρο.

Βασικά - όπως αναφέρθηκε άλλωστε από τον Περικλή- είχε έντονο ενδιαφέρον για τον Ολυμπιακό (για να το θέσω κομψά). Ο αείμνηστος ήταν γέννημα - θρέμμα Πειραιώτης  (νομίζω και ο Σπάθας).

Αυτά πάνε "φούστα - μπλούζα" αγαπητέ κ. συνήγορε. 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστιος. Θυμαμαι τοn ειχα δει σε ενα live στο κυτταρο πριν 15-20 χρονια μαζι με Σπαθα, οπου ετρωγαν για πρωινο οποιαδηποτε φτασμενη μπαντα του εξωτερικου. Παιχτικα φοβεροι και ο Τουρκογιωργης larger than life σκηνικη παρουσια χωρις να κανει κατι το ιδιαιτερο. Θυμαμαι το χαμηλοταβανο κυτταρο και τον Αντωνη να κανει τον Ατλαντα. Με το ενα χερι να παιζει το μπασο και με το αλλο χερι να προσποιειται οτι κραταει το ταβανι, και για ενα δευτερολεπτο υπο τους ηχους του mountains, νομιζα οτι ναι, ολο το κτιριο στηριζεται πανω στο χερι του Τουρκογιωργη.

 

Τεραστιος. Ξερω για τα προβληματα υγειας που ειχε για πολλα χρονια. Ελπιζω ο τελευταιος καιρος να μην ηταν οπως ειναι στους περισσοτερους που παθαινουν αυτο που επαθε ο Αντωνης............................

 

😢😥

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχεις μπερδεψει το Κυτταρο με το Ροντεο.Οντως το ροντεο ειναι χαμηλοταβανο αλλα το κυτταρο ειναι ψηλοταβανο(θες σκαλα για να φτασεις το ταβανι του stage αλλα και του μαγαζιου .Εκει εχω περασει χιλιαδες ωρες (Κυτταρο ) ακουγοντας Socrates αλλα και Μπουρμπουλια (την μετεπειτα μπαντα του Διονυση Σαββοπουλου )

Το ροντεο ειναι παρα πολυ μικρος χωρος σε σχεση με το Κυτταρο .Δεν τρεχει τιποτα ομως απλως για αποκατασταση της πραγματικοτητας .😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pericles είπε

Μαλλον εχεις μπερδεψει το Κυτταρο με το Ροντεο.

Υπάρχει ακόμα το ροντέο, γιατί είχα ακούσει ότι έκλεισε. Μεγάλωσα εκεί δίπλα. Και τα 2 μαγαζιά ο ίδιος άνθρωπος τα είχε btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου