Προς το περιεχόμενο

Τι θα θέλατε να είναι το επόμενο diy project;


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα γούσταρα κάτι σε ηχοπαραγογό άν και είναι πολύ μπερδεμα. Επίσης κάτι άλλο που πολού το αγνοούν, κάνει καλό και είναι σχετικά εύκολο είναι ένας ή και πολοί διαφορετικοί BUFFERS. Αυτό που γουστάρω πολύ να φτιάξω σε κάποια φάση είναι Buffer με λάμπα. Έτσι για να τα έχουμε καλά με τις σύνθετες αντιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν είναι να το πάμε βήμα βήμα, θα έλεγα ότι τώρα σειρά έχει ένα distortion/fuzz με τελεστικό ενισχυτή, τύπου MXR Distortion+ ή Tube Screamer.

 

Προσωπικά όμως θα με ενδίεφερε πολύ ένα κύκλωμα για looping.

 

Ευχαρίστως να βοηθήσω στην αναζήτηση και δοκιμή κατάλληλων κυκλωμάτων, αν χρειαστεί.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με το Gant. Η λογική σειρά είναι αυτή που προτείνει. Από την άλλη ένα looper είναι κάτι που ενώ είναι χρήσιμο κυρίως αποτελεί μηχανική κατασκευή παρά ηλεκτρονική. Εκτός αν κάνεις κάτι σαν αυτό που πρότεινα στο σχετικό thread και βάλεις ένα buffer + ρελέδες για να μπορεί όποις θέλει να κάνει κάποιο υποτυπώδη αυτοματισμό.

 

 

Από την άλλη.....ένας οπτικός κομπρέσσορας με [LED + φωτοαντίσταση] πως σας φαίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ ήδη ψήφισα για κομπρέσορα. Οι οπτικοί κομπρέσορες δεν έχουν κάτι παραπάνω από τους άλλους σε βαθμό δυσκολίας, εκτός του ότι πρέπει να σφραγιστεί καλά το ζευγαράκι led-photoresistor.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια μεριδα κατασκευαστων που δινει ενισχυτες κιθαρας στην αγορα χωρις spring reverb. (ειναι μπακαλογατοι, απατεωνες, λαμογια) Ειναι τρελλο το ξερω και εγω απορω μαζι τους, αλλα δυστηχως συμβαινει :D :D

 

θα ηθελα να μου φτιαξετε μια πατεντα spring reverb που να το βαλω στο ενισχυτη μου που δεν εχει.

ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ;

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς νομίζω να κάνεις μια κατασκευή που να την χρησιμοποιείς σαν όλα τα άλλα πεταλάκια! Απλά θα είναι μεγαλούτσικο επειδή θα περιέχει και την μονάδα με τα ελατήρια.

 

Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα πόσο πολύπλοκο ή όχι είναι το κύκλωμα του. Ενδεχομένως η μονάδα με τα ελατήρια να σου πάει ακριβούτσικα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν την ψάχνουμε σε λίγο ποιο δύσκολα κυκλωματάκια όπως αναλογικό Flanger , Chorus ή Delay? Μου φαίνεται καλή φάση μια δοκιμή σε τέτοια κυκώματα προτού πάμε σε ποιο δύσκολα με ρελέδες και λάμπες που θέλουν ρύθμιη με εργαλία που δεν διαθέτουμε όλοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς νομίζω να κάνεις μια κατασκευή που να την χρησιμοποιείς σαν όλα τα άλλα πεταλάκια! Απλά θα είναι μεγαλούτσικο επειδή θα περιέχει και την μονάδα με τα ελατήρια.

 

Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα πόσο πολύπλοκο ή όχι είναι το κύκλωμα του. Ενδεχομένως η μονάδα με τα ελατήρια να σου πάει ακριβούτσικα.

 

thanks για το λινκ. Δεν ξερω απο τετοια, αλλα μου φαινεται οτι δεν ειναι και πολυ ευκολο. Ασε το μπλεξιμο με τα impedance του ενισχυτη κλπ .....

Κατι σε ετοιμο υπαρχει ; :twisted:

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για μονάδες με ελατήρια, δεν έχω δει ποτέ μου, αλλά αν ψάχνεις κάτι σε ψηφιακό reverb υπάρχουν πολλά και διάφορα, π.χ. η behringer βγάζει αυτό εδώ

το οποίο είναι φτηνό, πας και το ακούς και αν σου αρέσει το τσιμπάς. Πάντως όλες οι εταιρείες βγάζουν τέτοια "κουτάκια", αν το budget σου είναι υψηλότερο καλύτερα να κοιτάξεις reverb σε "φέτα".

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου