Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig 2 και βρετανικος ήχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους οσοι είναι μέσα και δεν την έκαναν για πάσχα.

 

Θέλω τα φώτα σας αν γνωρίζετε πώς βγάζουμε τον brit ήχο στήν κιθάρα με guitar rig 2.Ξέρω οτι το κλασσικο συστατικό είναι ο vox.To αντίστοιχο του στο guitar rig 2 ειναι ο AC BOX αλλα το παλεύω και δεν βγαίνει ήχος που να έχει σχέση.Επίσης νομίζω οτι χρησιμοποιουν πολύ και μεγάλο reverb.Αν ξέρετε κάτι προς αυτή την κατεύθυνση θα θελα μια βοήθεια.

Ο ήχος που λεώ εννοώ όχι το rock ήχο τον Queen ας πούμε αλλά τον Post Punk/new Wave/ alternative κλπ ήχο...

 

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα δύο κανάλια (Normal και Brilliant) περίπου στο 2, κλείσε (στην αρχή τουλάχιστον...) εντελώς το τρέμολο και μετά θα φέρε το EQ εκεί που ο ήχος σου αρέσει.

Ψάξε αρκετά και τους συνδυασμούς καμπίνες-μικρόφωνα γιατί παίζουν ρόλο στον ήχο του GuitarRig και λογικά θα πετύχεις έναν ικανοποιητικό ήχο.

 

Με περίπου τα ίδια settings είχα βγάλει στο παρελθόν κάτι παρόμοιο, αλλά τελικά κατέληξα ότι δεν μου λέει και πολλά το software και παράτησα το ψάξιμο... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx θα το ψαξω...

Παντως πρέπει να είναι και ο τρόπος εγγραφής τους(εννοω τις κιθάρες) που δεν βγαίνει με την μία...Καποιο pattern με mics πρέπει να παίζει που το κάνει χαρκτηριστικό...(τις κανονικές εγγραφές εννοώ και όχι απο guitar rig)

Να υποθέσω οτι πήγες σε vox μετά απο το software??? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πιστεύω ότι το software δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ακόμη το real thing...το πιστεύω απόλυτα σε συνθήκες live και σε μεγάλο βαθμό και στο studio! Oι VOX πάντως δεν είναι οι μοναδικοί που βγάζουν καλά αυτό τον ήχο. Είναι συνδυασμός κιθάρα-fx-ενισχυτής...και πάιχτης!

 

Εγώ π.χ. πήγα και σε VOX, συγκεκριμένα στον AC30 CC2X, αλλά και σε Marshall JCM800 και σε Mesa/Boogie Triple Rectifier (για το καθαρό του κανάλι) και με όλους έβγαλα alternative/indie ήχο μιας και αυτό το είδος παίζω. Γενικά μου αρέσουν διάφοροι ενισχυτές για διαφορετικούς λόγους και τους έχω χρησιμοποιήσει και σε ηχογραφήσεις και σε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω ??? εληψη ενισχυτη οποτε μόνο το rig έχω.Ευελπιστώ να πάρω τον AC30 καποια στιγμή αλλα προς το παρόν θα πολεμήσω με το rig.Αλλωστε και ενισχιτή να είχα ο χώρος μου δεν επιτρέπει να κάνω ηχογράφηση με mic αλλα μονο με προενισχιση - Rig - cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστεί λίγο μπακάλικο, αλλά χρησιμοποίησε κάποιο medium/high gain overdrive, πχ το OD-3 είναι μια χαρά (με το tone στη μέση και το gain λίγο πρίν το τέρμα), και γράψτο direct δουλευοντας στο rig την 4χ12 uk 60's tall καμπίνα, με ένα dynamic 609 mic, on axis, και κομπρέσαρε το σήμα με το tube compressor στα εξής settings απο αριστερά :

4,5,5,1,3,5.

 

Πές μου πως σου φαίνεται.

 

ΥΓ αλήθεια, τί κιθάρα χρησιμοποιείς ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστεί λίγο μπακάλικο' date=' αλλά χρησιμοποίησε κάποιο medium/high gain overdrive, πχ το OD-3 είναι μια χαρά (με το tone στη μέση και το gain λίγο πρίν το τέρμα), και γράψτο direct δουλευοντας στο rig την 4χ12 uk 60's tall καμπίνα, με ένα dynamic 609 mic, on axis, και κομπρέσαρε το σήμα με το tube compressor στα εξής settings απο αριστερά :

4,5,5,1,3,5.

 

Πές μου πως σου φαίνεται.

 

ΥΓ αλήθεια, τί κιθάρα χρησιμοποιείς ?[/quote']

 

Fender strat lite ash korea με seymour duncan ολοι μονοι.Νεοαποκτηθήσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησε να βρεις το guitar combos που ειναι πολυ καλυτερο απτο rig και θα πλησιασεις πολυ περισσοτερο τον ηχο που θελεις(εφοσον δεν μπορεις να εχεις εναν καλο ενισχυτη φυσικα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησε να βρεις το guitar combos που ειναι πολυ καλυτερο απτο rig και θα πλησιασεις πολυ περισσοτερο τον ηχο που θελεις(εφοσον δεν μπορεις να εχεις εναν καλο ενισχυτη φυσικα)

Νομιζω οτι είναι η καμπινες και οι ενισχυτες που εχει και το rig 2 γιατι το είχα δει καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου