Προς το περιεχόμενο

σχολές για music engineering κ.λ.π.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως θα διαπιστώσατε και από τα πρώτα μου posts δεν είμαι και πολυ σχετικός πάνω σε θέματα σχετικά με sound engineering και άλλα ανάλογα. Σπουδάζω στην επαρχία και είναι δύσκολο να έρθω σε επαφή με σχολές του αντικειμένου αυτού. Ότι γνώσεις μπορώ να αποκτήσω είναι μέσω internet, βιβλίων και από προσωπικό πειραματισμό. Έτσι θα ήθελα κάποια πληροφόρηση για το τι σχολές υπάρχουν, τι εκπαίδευση παρέχουν, αν αξίζει τον κόπο ή είναι καλύτερο να φύγει κανείς στο εξωτερικό και πόσο αξιόπιστα είναι τα πτυχία που δίνουν πανω σε αυτές τις ειδικότητες. Θα με βοηθούσε πολύ μία έμπειρη άποψη γιατί όπως είπα σπουδάζω στην επαρχία και τα πράγματα εδώ κυλούν αααρρργγγαααα.

 

Thanks προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Σπουδάζω στο φυσικό στα Γιάννενα και θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που τα συνδυάζει και τα δύο. Ενθουσιάστηκα όταν είδα στο αντίστοιχο post ότι υπάρχει ανάλογη βιβλιογραφία "Music, physics and engineering" και θα την παραγγείλω από βδομάδα. Θα ήθελα λοιπόν με κάποιον τρόπο να ασχοληθώ πιο "επιστημονικά" με την όλη ιστορία ( υποτείθεται ότι θα γίνω φυσικός και θα ξέρω αρκετά γύρω από τα κύμματα). Έχεις δικιο σε αυτό που λες περι σχολών και πτυχιών αλλά νομίζω ότι είναι πολύ καλό να υπάρχει κάποιος που να σου δείχνει, ειδικά όταν ξεκινάς. Επίσης ο χρόνος μου εδώ τον τελευταίο καιρό είναι πολύ περιορισμένος ( προσπαθώ να τελειώσω την σχολή) και μου είναι αρκετά δύσκολο να περνάω απεριόριστες ώρες στο δίκτυο ψάχνοντας και διαβάζοντας. Βέβαια από την άλλη τίποτα δεν γίνεται εύκολα και αμέσως. Πάντως πραγματικα θα με βοηθούσε αν μάθαινα τι παίζει με τις σχολές, έτσι, για να έχω μία ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ¶γγελε.Καταρχήν περιμένω σχόλιά σου όταν διαβάσεις το βιβλίο!Δεύτερον έχουμε κάποιους κοινούς προβληματισμούς για τα επαγγελματικά μας (τελειώνω σπουδές).Προσωπικά θεωρώ ότι ο ήχος γενικά είναι ένας χώρος που έχει προοπτική στην ελλάδα και δεν αναφέρομαι στη μουσική μόνο.Μελέτες περιβαλλοντολογικών επιπτώσεων, εργονομικές παρεμβάσεις σε διάφορους χώρους, μελέτη ακουστικής για ένα σωρό χώρους,αίθουσες,και συναυλιακούς χώρους που πάσχουν (αν και το επαρχικό σκυλάδικο θα χάσει χωρίς αντιχήσεις και απίστευτα πρίμα :D ) Δεν μπορεί η κατάσταση να μην αλλάξει κάποια στιγμη.Σαν φυσικός θα γνωρίζεις μεθόδους πεπερασμένων στοιχείων και συστήματα επίλυσης μέσω υπολογιστή.Επιπλέον το πτυχίο σου σου δείνει αρκετές επιλογές.

Αν κάποιος εργάζεται σε αυτό το πλαίσιο θα μας βοηθούσε η γνώση της κατάστασης για να εξετάσουμε σαν επιλογή κάτι από τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως επειδή ασχολούμαι αρκετά με την μουσική θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις μου πάνω εκεί. Αλλά όχι μόνο σε θέματα ηχητικής. Πιστεύω πως το hardware της υπόθεσης ( ενισχυτες, ηχεία, effe κ.λ.π.)χωράει αρκετο πειραματισμό και έρευνα. Για παράδειγμα είχα ακούσει ότι ένας τύπος πειραματίζεται πάνω στον πλήρως κατευθυνόμενο ήχο δηλαδή κάτι ανάλογο με τα leizers... περνάς μπροστά από την πηγή - ηχείο και ακούς, δεν ακούς όμως πουθενά αλλού. Επίσης είχα ακούσει ότι ετοιμάζεται (?) μία δημόσια σχολή multimedia κάπου στην δυτική ελλάδα. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι όλο και κάτι ακούω αλλά στην πραγματικότητα δεν ξερω τι παίζει. Αν υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί ας μας δώσει τα φώτα του... ή τα ηχεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να παραπέμψω και εδώ για μία άποψη στο θέμα.

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=322

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί feather και yameth η αλήθεια είναι ότι με κατατοπίσατε σχετικά με κάποια βασικά πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω πάνω σε αυτόν τον χώρο. Όπως επίσης θεωρώ πολύ βασικό αυτό που λεει ο yameth σχετικά με το να εχεις κάποιον να σου δείχνει. Εδώ πάνω που βρίσκομαι είναι πολύ δύσκολο και όσοι ασχολούνται με τον ήχο δεν νομίζω ότι είναι και πολύ σχετικοί. Γι΄αυτό λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε για το τι αρχικά πρέπει να περιέχει ένα home sudio με very low badget. Αυτά που διαθέτω προς το παρόν είναι Cubase SX2 και Nuendo 1,6, κάποια VST instruments, έναν αναβαθμισμένο υπολογιστή, μία παλιά κάρτα ήχου Sound Blaster από τις κλασικές που βάζανε στους υπολογιστές πριν 5 χρόνια και ένα απλό midi. Φαντάζομαι ότι δεν φτάνει. Επίσης η κάρτα ήχου βγαίνει στο στερεοφονικό μου. E? Πρέπει να αγοράσω και monitors εκτός από κάρτα ήχου?? Επίσης φαντάζομαι ότι το post μου είναι άσχετο με το θέμα. Sorry for that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον feather για το θέμα της πρακτικής εξάσκησης.

Για παράδειγμα,εγώ ήμουν τυχερός εν έτη 1994 όταν ήμουν στην AVR (δυστηχώς δεν υπάρχει πια) όπου το studio των πρωτοετών ήταν ανοιχτό για ώρες εξάσκησης 24 ώρες το 24ωρο,7 ημέρες την εβδομάδα!!!

Καταλαβαίνετε πόσο σημαντική ήταν η εμπειρία που έπαιρνε ένας σπουδαστής.

Πιστεύω λοιπόν πως το κυριότερο κριτήριο στην επιλογή σχολής θα πρέπει να είναι αυτό και μετά όλα τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου