Προς το περιεχόμενο

Η κατάρα του αριστερόχειρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ανηκω και γω στους αριστεροχειρες που παιζω κιθαρα ως δεξιοχειρας, αλλα βεβαια οσο μεγαλωνω τεινω να πιστεψω οτι ειμαι αμφιχειρας(περα απο το γραψιμο..).

εμαθα να παιζω με αυτο τον τροπο, απλα και μονο επειδη χρησιμοποιησα την κλασικη κιθαρα της αδερφης μου. απο την πρωτη στιγμη ομως μου φανηκε περα για περα λογικο να παιξω με αυτο τον τροπο και δεν αντιμετωπισα καμια δυσκολια. ισα ισα θεωρω οτι το αριστερο μου χερι, ειναι προτιμοτερο να βρισκεται στην ταστιερα μιας και εχει "πιο δυσκολη" δουλεια να κανει απο το δεξι το οποιο απλα χτυπα την πενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μαγκες οταν αρχισα εγω κιθαρα με πρηζαν ολοι να αρχισω σαν δεξιοχειρας εγω ομως τπτ ξεροκεφαλος...ομως τωρα εφαγα την πικρα και αντι για fender mexico πηρα squier(ημουν μικρος και ηξερα μονο τον στολλα λολ)και αντι για gibson les paul standard Πηρα gibson les paul studio(δν ηταν θεμα τα λεφτα απλως δεν εβρισκα...)και τωρα οτι κιθαρα και αν αγορασω θα εχω το 1/5 απο τις επιλογες που εχουν οι κανονικοι ανθρωποι...λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το 1/5 δεν έχουμε φίλε. Μάλλον το 1/10 και το συζητάμε κι αυτό...

 

Πάντως stavrilian στα 6 μου μπορεί να μη γνώριζα πολλά βασικά πράγματα αλλά τουλάχιστον ήξερα αν είμαι αριστερόχειρας, ακριβώς όπως όλα τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας μου (για να μη νομίσεις οτι αποφοίτησα από το Berkley στα 15 μου και στα 17 μου έκανα το διδακτορικό μου στο MIT...).

 

Απλά κανείς δεν προσπάθησε να με πείσει οτι το αριστερό χέρι είναι το "κακό" ενώ το δεξί το "καλό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο μια αποψη καλο ειναι να εισαι αριστερος γιατι κανενας δν μπορει να παιξει με την κιθαρα σου και να την γεμισει με σχολια και συ τζαμπα να καθεσαι και να σπαζεσαι...γιατι οτι κιθαρα και να εχεις οσο καλη αντικειμενικα να ειναι καποιος θα βρεθει να σου την πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ειμαι μια απο αυτες τις περιπτωσεις :D

Eιμαστε εγω' date=' o Kwstas79, ο knopfler και κανα δυο αλλοι!!![/quote']

 

8) 8) 8)

 

Εγώ είμαι ο ένας από τους 2 άλλους :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο μια αποψη καλο ειναι να εισαι αριστερος γιατι κανενας δν μπορει να παιξει με την κιθαρα σου και να την γεμισει με σχολια και συ τζαμπα να καθεσαι και να σπαζεσαι...γιατι οτι κιθαρα και να εχεις οσο καλη αντικειμενικα να ειναι καποιος θα βρεθει να σου την πει...

 

...ναι αλλά από την άλλη φαντάσου να έχεις κάνει το τέλειο setάρισμα, να έχεις ξεθάψει την καλύτερη κατασκευή από κορυφαία υλικά, κάτι σε πολύ καλά δουλεμένη Warmoth ας πούμε και να μη μπορεί ο δεξιόχειρ φιλαράκος σου να νιώσει χαρά στα δαχτυλα και τα αφτάκια του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο ρε γιατρε αλλα ασε να λεμε κατι μπας και εμψυχωθουμε και το πιστεψουμε στην τελικη... :lol: .και επισης οταν ο φιλαρακος παρει μια καινουργια μαματη κιθαρα μπορεις μονο να κοιτας και να ακους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου