Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη Αγορά VS Ελληνική πραγματικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ΚΕΜ δεν είναι η επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Ηταν... αλλά όχι πλέον.

 

Πουλάει ακόμη όμως και στις ίδες τιμές, δεν ξέρω αν έχει κάποιο στοκ να καθαρίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ΚΕΜ δεν είναι η επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Ηταν... αλλά όχι πλέον.

 

Πουλάει ακόμη όμως και στις ίδες τιμές' date=' δεν ξέρω αν έχει κάποιο στοκ να καθαρίσει...[/quote']

 

Έστω και έτσι οι τιμές τους δεν είναι φτηνές. Για το Rode NT1 η τιμή που μου έγραψες είναι χωρίς ΦΠΑ και χωρίς την αντικραδασμική βάση.!!!

 

Εάν είχε στοκ απο παλιά μια και το συγκεκριμένο μικρόφωνο δεν είναι καινούργιο μοντέλο θα έπρεπε να είχε τις παλιές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΚΕΜ δεν είναι η επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Ηταν... αλλά όχι πλέον.

 

Πουλάει ακόμη όμως και στις ίδες τιμές' date=' δεν ξέρω αν έχει κάποιο στοκ να καθαρίσει...[/quote']

 

Έστω και έτσι οι τιμές τους δεν είναι φτηνές. Για το Rode NT1 η τιμή που μου έγραψες είναι χωρίς ΦΠΑ και χωρίς την αντικραδασμική βάση.!!!

 

Εάν είχε στοκ απο παλιά μια και το συγκεκριμένο μικρόφωνο δεν είναι καινούργιο μοντέλο θα έπρεπε να είχε τις παλιές τιμές.

 

Eίναι ME φπα και ME αντικραδασμική βάση!!! Το έχω πάρει πριν 2 χρόνια όταν ακόμα ήταν αντιπρόσωπος η ΚΕΜ. Επίσης έχω πάρει και το Rode K2 πριν μερικούς μήνες με 540 ευρώ και παράδωση στο σπίτι, δες τιμή thomann...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι ME φπα και ME αντικραδασμική βάση!!! Το έχω πάρει πριν 2 χρόνια όταν ακόμα ήταν αντιπρόσωπος η ΚΕΜ. Επίσης έχω πάρει και το Rode K2 πριν μερικούς μήνες με 540 ευρώ και παράδωση στο σπίτι' date=' δες τιμή thomann...[/quote']

 

Εντάξει για να το λες έτσι θα είναι αλλά η σελιδα τους δεν είναι και η πιο περιγραφική....δεν θα διαφωνίσω στο ότι εάν ψάξεις κάποιες ευκαιρίες θα βρείς.Τουλάχιστον έμεινες ικανοποιημένος από το ΝΤ1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καραμέλλα της ελεύθερης αγοράς στην Ελλάδα που στηρίζεται στην προσφορά και την ζήτηση αποδείχτηκε ένα τρύκ των πολιτικών για να αγήσουν τα καρτέλ να οργιάζουν σε βάρος των καταναλωτών.

 

Στο δια ταύτα εάν βρεθεί κάποιος να μου πεί γιατί να ξανακάνω αγορά από τους εδώ αντιπρόσωπους θα τον παραδεχτώ.

 

Η παραγγελία έγινε χτές Παρασκευή 8.00 το πρωί.

Στις 3.30 το μεσημέρι είχα μύνημα στο κινητό μου με τα στοιχεία του δέματος ότι έφυγε απο Γερμανία και ξέρω ότι Δευτέρα το πολύ Τρίτη πρωί θα είναι στα χέρια μου.

 

Παραθέτω τις παρακάτω εικόνες για να μην νομίζετε ότι δεν συγκρίνω τιμές πριν κάνω την αγορά μου.

 

NAKAS.jpg

 

Το κουφό της υπόθεσης είναι ότι ο μάγκας ζητάει επιπλέον 65' date='75 ευρώ!!! για την αντικραδασμική βάση την οποία η εταιρεία την δίνει μαζί με το μικρόφωνο αλλά η νοοτροπία του εμπόρου είναι "τι θα κάνει θα αναγκαστεί να πάρει και τηνη βάση πως θα το στηρίξει;' και θα του τα πάρουμε.

 

Να λοιπόν και η πρόταση του Γερμανού.

 

[img']http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Lampiris/tomman.jpg[/img]

 

φίλε lampiris είσαι λάθος :?

1) το ότι άνοιξαν τα μάτια σου και ψωνίζεις πλέον απτον Θωμά είναι αποτέλεσμα της πολιτικής της κυβέρνησης μας και όλων των εντασσομένων χωρών της Ε.Ε(ελεύθερες εισαγωγές-εξαγωγές στην κοινότητα…Ευρώ κλπ)όποτε μάλλον παίζεις το δικό τους παιχνίδι και δεν έχεις και τόσο επαναστατική δράση όσο νομίζεις. :wink:

Μιλάμε όλοι για το συμφέρων του έλληνα καταναλωτή αλλά ξεχνάμε πως το ίδιο πρόσωπο είναι και εργαζόμενος- επιχειρηματίας-εργοδότης κλπ

Όταν εγώ λοιπόν ως πελάτης και χομπιστας (πλέον) μουσικός επιλέγω να δίνω τα χρήματα μου στων Θωμά ,που θα βρει τα χρήματα ο συμπολίτης μου να έρθει να ψωνίσει από εμένα? δεν επηρεάζετε άμεσα και η δική μου οικονομική κατάσταση? :x

2) δεύτερο λάθος σου είναι το γεγονός ότι αγόρασες το μικρόφωνο απτών Θωμά διότι η kem electronics το δίνει πολύ φθηνότερα, μαζί με την αντι-κραδασμικη βάση του(που όντως την παρέχει έτσι και αλλιώς το εργοστάσιο)και δεν χρειάζεσαι ούτε πιστωτική κάρτα ούτε αναμονή ούτε SMS ούτε MMS ούτε εικονομήνυμα 8O

το παίρνεις και φεύγεις :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα πάντως δεν είναι μόνο η αγορά, είναι και η υποστήριξη του μαγαζιού προς τον πελάτη μετά την αγορά του προϊόντος.

Εκεί ο Θωμάς, αν και μακριά μας χιλιομετρικά, είναι έτη φωτός μπροστά. Όπως και να το κάνουμε, άλλο εσ-εμ-ες άλλο χεσ-εμ-ες...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως υπάρχει ένας Θωμάς στην Γερμανία που κάνει πολύ καλά την δουλεία του(και άλλοι τόσοι γερμανοί που δεν την κάνουν καλά)σίγουρα θα υπάρχει και ένας μπάρμπα Μήτσος στην Ελλάδα που θα την κάνει εξίσου καλά(και άλλοι τόσοι που δεν την κάνουν)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι ME φπα και ME αντικραδασμική βάση!!! Το έχω πάρει πριν 2 χρόνια όταν ακόμα ήταν αντιπρόσωπος η ΚΕΜ. Επίσης έχω πάρει και το Rode K2 πριν μερικούς μήνες με 540 ευρώ και παράδωση στο σπίτι' date=' δες τιμή thomann...[/quote']

και εγω το εχω περιπου 2 χρονια και να φανταστεις τοτε ο θωμας το ειχε 220 (+ τα μεταφορικα)ενω εγω το πηρα απτην κεμ 150(με το φπα κομπλε)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως υπάρχει ένας Θωμάς στην Γερμανία που κάνει πολύ καλά την δουλεία του(και άλλοι τόσοι γερμανοί που δεν την κάνουν καλά)σίγουρα θα υπάρχει και ένας μπάρμπα Μήτσος στην Ελλάδα που θα την κάνει εξίσου καλά(και άλλοι τόσοι που δεν την κάνουν)

 

Μίλησες πολύ σωστά! Υπάρχει βέβαια και η ενδιάμεση κατάσταση (ίσως και η χειρότερη) με εξυπηρέτηση δύο ταχυτήτων. Εξηγούμαι:

 

Μπαίνω στο μαγαζί, ρωτάω για πεταλάκι που έξω έχει 100 Ε, μου λέει ο υπάλληλος 205 ακατέβατα (δέν βγαίνουμε κλπ.)! Το έγραφε και επάνω με αυτοκόλλητο. Ξαναπάω την άλλη μέρα και πετυχαίνω το αφεντικό (δέν τον γνώριζα). Του λέω πόσο το βρίσκω έξω. Πάρτο 100 μου λέει με τη μία! Και υποψιάζομαι οτι αυτή η τακτική θα τείνει να καθιερωθεί. Δηλαδή να τα πιάνουμε χοντρά απο τους ανυποψίαστους, και να κάνουμε σκόντο στους υπόλοιπους που έτσι και αλλιώς χαμένους θα τους είχαμε απο πελάτες. Και για να είμαι ειλικρινής απο μία άποψη αισθάνομαι και συνεργός σε αυτή την κοροιδία, και απο το να μπαίνω σε διαδικασία να παζαρεύω, προτιμώ να περιμένω μερικές μέρες να μου έρθει απ'έξω.

 

Δικό μου άποψη; Αξίζει να ψάξεις ΚΑΙ εδώ ΚΑΙ έξω πρίν κάνεις αποιαδήποτε αγορά. Αλλα να πάρω κάτι ακριβότερα απο εδώ για να μείνουν τα λεφτά Ελλάδα, δέν το νομίζω. Ούτε να με φάει ο ποδαρόδρομος και τα παζάρια για να γλυτώσω 10 Ευρώ. Στο κάτω κάτω ο Έλληνας με τα έξτρα που θα βγάλει θα τα δώσει στη Γερμανία για Mercedes. Αντιθέτως ο Γερμανός μπορεί και να έρθει Ελλάδα για διακοπές :D . ¶λλωστε μεταπωλητές ξένων προιόντων είναι μήν τρελαθούμε κιόλας. ¶ν θέλουμε ντέ και καλά να ενισχύσουμε την τοπική οικονομία, άς εξοικονομούμε λεφτά όπως μπορούμε, και άς τα χαλάμε σε γνήσια (ποιοτικά) ελληνικά προιόντα.

 

Και για να πώ και κάτι τελευταίο "πριμοδοτόντας" κάθε αντιπρόσωπο, ωστε να έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους απο τον ίδιο τον κατασκευαστή :!: , θέτουμε το μεγαλύτερο αντικίνητρο στο να γίνει μια σοβαρή προσπάθεια να κατασκευάζει και 5 πράγματα η Ελλάδα. ¶σε που για μένα αποτελεί και ύβρη. Τέλοσπάντων, πολλά έγραψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε lampiris είσαι λάθος :?

1) το ότι άνοιξαν τα μάτια σου και ψωνίζεις πλέον απτον Θωμά είναι αποτέλεσμα της πολιτικής της κυβέρνησης μας και όλων των εντασσομένων χωρών της Ε.Ε(ελεύθερες εισαγωγές-εξαγωγές στην κοινότητα…Ευρώ κλπ)όποτε μάλλον παίζεις το δικό τους παιχνίδι και δεν έχεις και τόσο επαναστατική δράση όσο νομίζεις. :wink:

Μιλάμε όλοι για το συμφέρων του έλληνα καταναλωτή αλλά ξεχνάμε πως το ίδιο πρόσωπο είναι και εργαζόμενος- επιχειρηματίας-εργοδότης κλπ

Όταν εγώ λοιπόν ως πελάτης και χομπιστας (πλέον) μουσικός επιλέγω να δίνω τα χρήματα μου στων Θωμά ' date='που θα βρει τα χρήματα ο συμπολίτης μου να έρθει να ψωνίσει από εμένα? δεν επηρεάζετε άμεσα και η δική μου οικονομική κατάσταση?[/quote']

 

Κατ αρχάς δεν ανάφερα πουθενά ότι είμαι επαναστάτης. "αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα".

Ψάχνω και εγώ όπως όλοι μας, που τα χρήματα τα βγάζουμε δύσκολα να βρώ απο που με συμφέρει να αγοράσω φτηνότερα και να έχω και την εγγύηση και το service που χρειάζομαι.

Το παιχνίδι τους οι πολιτικοί το παίζουν στις πλάτες μας γιατί εάν ήθελαν το καλό μας θα υποχρέωναν τους αντιπροσώπους να έχουν τιμές αντιστοίχως ανάλογες με τους μισθούς της Ελλάδας.Είναι αδιανόητο το ίδιο προϊόν ο Γερμανός που έχει μισθό 2,5 φορές μεγαλύτερο απο εμάς να το αγοράζει φθηνότερα απο ότι πωλείται από τις εδώ αντιπροσωπείες και τους εμπόρους.

Η πολιτική των πολιτικών είναι όσο πιό ακριβά αγοράζει ο Έλληνας τόσο περισσότερο ΦΠΑ θα μπαίνει στα ταμεία του κράτους. :(

 

2) δεύτερο λάθος σου είναι το γεγονός ότι αγόρασες το μικρόφωνο απτών Θωμά διότι η kem electronics το δίνει πολύ φθηνότερα' date=' μαζί με την αντι-κραδασμικη βάση του(που όντως την παρέχει έτσι και αλλιώς το εργοστάσιο)και δεν χρειάζεσαι ούτε πιστωτική κάρτα ούτε αναμονή ούτε SMS ούτε MMS ούτε εικονομήνυμα 8O

το παίρνεις και φεύγεις :wink:[/quote']

 

Τι να κάνουμε μπορεί να την πάτησα και εγώ μιά φορά γιατί δεν ήξερα την συγκεκριμένη εταιρεία.

Θα την έχω στα υπ' όψιν για να συγκρίνω τιμές σε μελλοντικές αγορές. :roll: :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου