Προς το περιεχόμενο

Σύγχρονες παραγωγές: γιατί όλα στα κόκκινα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλά γενικά τα τελευταία album των RHCP έχουν πάρα μα πάρα πολλα κλιπαρίσματα!!

 

Το τελευταίο αλμπουμ που άκουσα και πραγματικά απόρισα πως είναι δυνατόν να βγήκε στην κυκλοφορία με τόσο άθλιο mastering και τόσο πολύ compression που όταν το ακούς από κάποιο ραδιόφωνο μόνο τη φωνή διακρίνεις είναι το album της Lilly Allen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μ'αυτό είναι το θέμα ότι κατά ένα μεγάλο ποσοστό άλμπουμ δεν ακούγετε καλά!

 

¶ντε το stadium arcadium έχει και φυσικό κομπρεσάρισμα και κλιπαρίσματα από την ταινία που προσωπικά μου αρέσει, αλλά τα digital είναι κουραστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν καλός άσχετος με το θέμα να αρχίσω τις υποθέσεις μου πάνω στα δυνατά mastering.

 

Α. Καλός μάστορας για mastering είναι αυτός που θα δώσει τον σωστό 'αέρα' στα όργανα ωστε στο αποτέλεσμα να μπορεί να φουλάρει την ένταση και να δείξει στους λοιπούς ηχολήπτες "κοιτάξτε πόσο καλή δουλειά κάνω εγώ". Και όντως στην ψηφιακή δυνατή εποχή που ζούμε, με πολλά όργανα στις συνθέσεις, χρειάζεται μαστοριά για να κάνεις κάτι τέτοιο. Ίσως αυτος ειναι ένας καλός λόγος που ακριβές παραγωγές ακούγονται fine ακόμα και με το δυνατό mastering τους. Καλοί επαγγελματίες. Οι υπόλοιποι 'αδαείς' ηχολήπτες. απλά θα την παλέψουν εις βάρος των αυτακίων μας. Συγχρονοι καιροί και έθιμα κύριοι...

 

Και κάτι που βρήκα στο internet. Το είχε πει ο Κουίνσι Τζόουνς: "Η μίξη σταματάει όταν δεν έχεις τίποτα άλλο να αφαιρέσεις απο το τραγούδι δίχως να χαθεί η αίσθηση του." Προσωπικά βρίσκω μια μικρή μουσική όαση σε σημερινές παραγωγές που δεν γεμιζουν την ενορχήστρωση με κάθε λογής αηδίες (παράδειγμα υπερβολικής ενορχήστρωσης κατα την άποψη μου το you know my name με τα φωνητικά του Chris Cornell απο την πρόσφατη James Bondική ταινία. Οκ κύριε ηχολήπτα, τα καταφέρατε. Τώρα τι? :Ρ )

 

Β. Οι ραδιοφωνικοί σταθμοί έχουν Limters. Οι καταναλωτές τι έχουν? Εαν πετάξεις καμμιά 10αριά cds σε σιντιέρα στο αυτοκινητάκι σου, βάλεις το radio-CD να παίζει ότι βρει μπροστά του και αρχίσεις να ακούς το κάθε cd στην δική του διαφορετική ένταση, ο δυνατότερος θα κερδίσει. Οπότε μια εμπορική εταιρεία δεν ενδιαφέρεται για cds που θα δώσουν 'αδύναμη' ένταση στους ακριβοπληρωμένους καλλιτέχνες της. Εδώ μπάινει η μαεστρία της παραπάνω υπόθεσης 'Α'.

 

 

Γ. Και μην γελίομαστε. Η ερώτηση για τα κόκκινα mastering ειναι πολυτέλεια όταν άνω του 80% του πληθυσμού κατεβάζει και ακουει Mp3αρισμένα τραγούδια σε ότι ένταση και ποιότητα γουστάρισε ο εκάστοτε mp3αριστής :ΡΡΡ Με δύο δικά μου λόγια, ο μεγαλύτερος αδαείς στην όλη υπόθεση ειναι ο σημερινός ακροατής. Έχουμε μάθει σε δυνατές εντάσεις. Εκωφαντικές πόλεις, τσίτα τα videogames, τρελά volumes στις κινηματογραφικές αίθουσες, δυνατές διαφημίσεις. Πως θα βγει ο ήχος έξω απο όλα αυτά? Πως θα ακουστεί το ΔΙΚΟ μας τραγούδι πιο δυνατό? Πως θα πει ο ραδιοφωνικός σταθμός 'δυνατό track για δυναμικούς ακροατές', πως θα πει η διαφημιστική εταιρεία ή ο παραγωγός μιας ταινίας 'Μμμμ. Πολύ ένταση αυτο το κομμάτι. Ας πλησιάσω την εταιρεία με μια βαλιτσούλα λεφτά για δικαιωματάκια." Και εμεις οι άμοιροι τα χάφτουμε και βέβαια μας αρέσει. Μέχρι που μεγαλώνουμε και ανακαλύπτουμε την Jazz Και την Κλασσική Και ηρεμούν τα αυτάκια μας :ΡΡΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι που μεγαλώνουμε και ανακαλύπτουμε την Jazz Και την Κλασσική Και ηρεμούν τα αυτάκια μας :ΡΡΡ

 

:lol: :lol: :lol: :lol: Έγραψες!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'αυτό είναι το θέμα ότι κατά ένα μεγάλο ποσοστό άλμπουμ δεν ακούγετε καλά!

 

¶ντε το stadium arcadium έχει και φυσικό κομπρεσάρισμα και κλιπαρίσματα από την ταινία που προσωπικά μου αρέσει' date=' αλλά τα digital είναι κουραστικά![/quote']

 

Μα εγώ απλά αναφερόμουν στο γεγονός ότι υπάρχουν περιπτώσεις που 1 τραγούδι θα βαρέσει κόκκινο, αλλά δεν θα κλιπάρει. Ξέρω είναι σπάνιο αλλά συμβαίνει! Σε αυτήν την περίπτωση δεν έχω κανένα πρόβλημα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ωραίο να χρησιμοποιούμε και το volume όταν θέλουμε να ακούσουμε δυνατότερα, αλλά στις περισσότερες παραγωγές το κατεβάζω και μάλον σε αυτές που δεν γουστάρω 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ας μη γελιόμαστε οι δυνατές μίξεις κάνουν τα κομμάτια να ακούγονται 'καλύτερα' (μπάσσα κ πρίμα πιο δύνατα--> όλες οι συχνότητες παρούσες).

 

Αν δεν πειράξεις την ένταση στο στερεοφωνικό σου κ ακούσεις το ίδιο κομμάτι σε 2 διαφορετικές μίξεις τότε σίγουρα η δυνατή μίξη θα σου φανεί πιο 'γεμάτη' κ θα τη γουστάρεις.

 

Βέβαια άμα ένας ολόκληρος δίσκος είναι στο ίδιο level, χωρίς δυναμικές στο τέλος θα κουραστείς... (εκτός κ αν είναι Slayer).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ας μη γελιόμαστε οι δυνατές μίξεις κάνουν τα κομμάτια να ακούγονται 'καλύτερα' (μπάσσα κ πρίμα πιο δύνατα--> όλες οι συχνότητες παρούσες).

 

Αν δεν πειράξεις την ένταση στο στερεοφωνικό σου κ ακούσεις το ίδιο κομμάτι σε 2 διαφορετικές μίξεις τότε σίγουρα η δυνατή μίξη θα σου φανεί πιο 'γεμάτη' κ θα τη γουστάρεις.

 

Βέβαια άμα ένας ολόκληρος δίσκος είναι στο ίδιο level' date=' χωρίς δυναμικές στο τέλος θα κουραστείς... (εκτός κ αν είναι Slayer).[/quote']

 

ή Motorhead

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'αυτό είναι το θέμα ότι κατά ένα μεγάλο ποσοστό άλμπουμ δεν ακούγετε καλά!

 

¶ντε το stadium arcadium έχει και φυσικό κομπρεσάρισμα και κλιπαρίσματα από την ταινία που προσωπικά μου αρέσει' date=' αλλά τα digital είναι κουραστικά![/quote']

 

Μα εγώ απλά αναφερόμουν στο γεγονός ότι υπάρχουν περιπτώσεις που 1 τραγούδι θα βαρέσει κόκκινο, αλλά δεν θα κλιπάρει. Ξέρω είναι σπάνιο αλλά συμβαίνει! Σε αυτήν την περίπτωση δεν έχω κανένα πρόβλημα!

Εξαρτάται, πολλά ηχοσυστήματα έχουν DSP πάνω, άρα αν το ο αναλυτής σου κοκκινίζει και παίρνει σήμα από το DSP, μπορεί να είναι δείγμα digital-clipping και όχι analog-clipping.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου