Προς το περιεχόμενο

FOKO: ένας σπουδαίος κιθαρίστας.


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Funk, δεν έχεις άδικο, και τελικά αναρωτιέμαι αν ο ίδιος ο Foko επιθυμεί να απευθυνθεί σε μεγαλύτερο κοινό...

 

Γιατί, χωρίς αμφιβολία, η μουσική του είναι τέτοια που με την κατάλληλη παραγωγή μπορεί να προσελκύσει ευρύτερο κοινό, και στην Ελλάδα (αλλά βέβαια, εδώ τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...πέρασα και εγώ από τη συναυλία και είχα αράξει με τον Jam σε μια γωνίτσα.

Δυστυχώς το μήνυμα σου Whitenoise το είδα την επόμενη.

 

Μια μικρή παρένθεση : Το Live ήταν κλασική περίπτωση ΜΜΘ. Πήγα λίγο μετά τις 22:00 -όπως και κάθε φορά- για να ακούσω κάποιον που ξέρω εκ των προτέρων ότι θα παίξει maximum μια ωρίτσα. Πάντως μου φάνηκε ότι η συναυλία κράτησε πάνω από 40’ λεπτά. Anyway...

 

Στο μεταξύ ο θόρυβος δεν ήταν από ground loops! Το TZZZ που ακούγαμε στο ΜΜΘ δεν ήταν συνεχές και γύρω στα 60hz αλλά διακεκομμένο και ήταν φανερό ότι κάποιες στιγμές περνούσε τάση στη γείωση... (π.χ ο θόρυβος έμοιαζε με καλώδιο που βραχυκυκλώνει στιγμιαία).

 

Όσο γενικότερα για τον ήχο του Foko, θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες και προσωπικά νομίζω ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Τα μπόλικα ψηλά και οι noiz ήχοι που έβγαζε ήταν όλα πολύ καλά ελεγχόμενα!

Βέβαια, είναι πολύ πιθανό κάποιος που δεν έχει ακούσει τιγκαρισμένα Zvex Fuzz kai ring modulators να τα θεωρήσει προβλήματα ήχου ...αλλά παίδες αυτός ΉΤΑΝ ο ήχος του Foko και προσωπικά μου άρεσε πολύ.

 

Όσο για το αν το παίξιμό του είναι avant garde δεν θα το έλεγα. Παίζει πάρα πολύ καλά αλλά δεν έχει κάτι ριζοσπαστικό να προτείνει και ούτε νομίζω ότι αυτό τον απασχολεί.

 

αυτά

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γενικότερα για τον ήχο του Foko' date=' θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες και προσωπικά νομίζω ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Τα μπόλικα ψηλά και οι noiz ήχοι που έβγαζε ήταν όλα πολύ καλά ελεγχόμενα!

Βέβαια, είναι πολύ πιθανό κάποιος που δεν έχει ακούσει τιγκαρισμένα Zvex Fuzz kai ring modulators να τα θεωρήσει προβλήματα ήχου ...αλλά παίδες αυτός ΉΤΑΝ ο ήχος του Foko και προσωπικά μου άρεσε πολύ.

 

Όσο για το αν το παίξιμό του είναι avant garde δεν θα το έλεγα. Παίζει πάρα πολύ καλά αλλά δεν έχει κάτι ριζοσπαστικό να προτείνει και ούτε νομίζω ότι αυτό τον απασχολεί.

 

αυτά[/quote']

 

Παρανόηση, δεν μίλησε κανείς νομίζω για τον ήχο της κιθάρας αλλά για την ηχητική εγκατάσταση. Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν ήταν κάτι που δε λυνόταν, ή δεν μπορούσε να αποφευχθεί.

 

Όσο για το ριζοσπαστικό του πράγματος, αν εννοείς κάτι ρηξικέλευθο στην τεχνική, προφανώς δεν είναι Stanley Jordan, αλλά το ζητούμενο δεν είναι αυτό, η μουσική του προβάλλει άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, είναι πολύ πιθανό κάποιος που δεν έχει ακούσει τιγκαρισμένα Zvex Fuzz kai ring modulators να τα θεωρήσει προβλήματα ήχου ...αλλά παίδες αυτός ΉΤΑΝ ο ήχος του Foko και προσωπικά μου άρεσε πολύ.

 

αν είναι έτσι τότε αλλάζει το πράμα (δεν ήμουν εκει άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη... ):wink:

 

 

(π.χ ο θόρυβος έμοιαζε με καλώδιο που βραχυκυκλώνει στιγμιαία).

 

αποτι βλέπω στο site του χρησιμοποιεί μερικά καλώδια george l μεταξύ των πεταλιών του (πολυ κακη επιλογή αν ΔΕΝ έχεις τα πετάλια ΠΑΚΤΩΜΕΝΑ σε μόνιμη πεταλιέρα...) ρε μπας & του είχε χαλάσει το καλώδιο του ανθρώπου??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πέρασα και εγώ από τη συναυλία και είχα αράξει με τον Jam σε μια γωνίτσα.

Δυστυχώς το μήνυμα σου Whitenoise το είδα την επόμενη.

 

αυτά

ακριβως διπλα σας καθομουν..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok περί της ηχητικής εγκατάστασης. Είναι πράγματι κάπως "παράξενη". Μια ακούγεται θόρυβος από το τάδε σημείο, μια από αλλού...τι να πεις. :? :)

 

Όχι ρε Superfunk να έχει και χαλασμένο καλώδιο! :)

Για παράδειγμα το έφερα. Ο θόρυβος δεν ακουγόταν τόσο δυνατά για να είναι από βραχυκυκλωμένο καλώδιο.

Είναι πολύ παράξενο αλλά κάτι συγκεκριμμένο μου θύμιζε, αλλά δεν ξέρω τι. :?

Στην αρχή που με ρώτησε και ο Jam –και εγώ ο έξυπνος- του είπα ότι κάποιος μα?@#κας χτυπά το κουδούνι της εξώπορτας!!!

:lol: :lol: :lol: :oops: :oops: :oops:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως διπλα σας καθομουν..

 

Τώρα κατάλαβα τι έγινε! Ο white noise έφταιγε! :o

Sto soundcheck προφανώς δεν υπήρχε πρόβλημα μέχρι που ήρθε και έκατσε ο whitenoise μέσα στο ΜΜΘ. :evil:

Χμ... τώρα που το σκέφτομαι, είμαι σχεδόν σίγουρος, σαν λευκός θόρυβος δεν ακουγόταν ρε Jam???

:lol: :lol: :lol:

 

White noise την άλλη φορά πριν πας σε συναυλία να χαμηλώνεις το volume σου :lol: :lol: :lol: ...και κρίμα που δεν τα είπαμε.

bye

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα τον προτιμούσα και εγώ με μπάντα (και νομίζω και ο ίδιος θα προτιμούσε μιας και ψάχνει για μπάσο-ντραμς)' date=' αλλά είναι φοβερό τι ζητάνε οι καλοί μουσικοί σήμερα για να παίξουν μαζί σου...άσε που οι περισσότεροι έχουν χαθεί μέσα στα σκυλάδικα...[/quote']

εστω ενα backing track...για να παιξει live αυτα που κανει στα κομματια του χρειαζεται μια midi πεταλιερα,αλλιως θα χανει το τεμπο..δεν γινετε αλλιως,που να τα προλαβει ολα..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστω ενα backing track...για να παιξει live αυτα που κανει στα κομματια του χρειαζεται μια midi πεταλιερα' date='αλλιως θα χανει το τεμπο..δεν γινετε αλλιως,που να τα προλαβει ολα..[/quote']

 

Αξίζει να δει κανείς το διαφημιστικό βιντεάκι παρουσίαση του Ableton Live, όπου ένας κιθαρίστας που παίζει με τον Schofield επιδεικνύει τον τρόπο που το χρησιμοποιεί on stage.

 

Ωστόσο στην περίπτωση του Foko ίσως θα μπορούσε να βρεθεί κάποιος καλός φίλος που να ξέρει τα κομμάτια και να χειρίζεται τα backing tracks? Όπως είπα και προηγούμενα, επιλογή του καλλιτέχνη, τα στόματα ραμμένα. :wink:

 

Υ.Γ. Ο θόρυβος ακουγόταν σαν κάποιο καλώδιο/jack/επαφή να είχε διαρροή. Δεν το χωράει το μυαλό μου πως τους ξέφυγε στο soundcheck, εκτός και αν ήταν γκαντεμιά της τελευταίας στιγμής. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου