Προς το περιεχόμενο

ταμπουρο: μεταλλικο η ξυλινο και γιατι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ετσι ειναι για τον κουμπαρα τα κραταω. τα δερματα που εχει πανω δεν εχω ιδεα τι ειναι. millenium γραφουνε. δεν γνωριζω πολλα πραγματα, ειμαι "φρεσκος" στο σπορ. το σωστο κουρδισμα ειναι αυτο που γραφει το αρθρο για το κουρδισμα των τυμπανων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι κι αυτό μια άποψη. Κοίτα εκεί και αν δεν καταλαβαίνεις ζήτα τη γνώμη κάποιου ειδικού. Ενός φίλου, ενός δασκάλου. Αν δεν τα έχεις κουρδίσει από τότε που τα πήρες, προσπάθησέ το. Θα αλλάξει ο ήχος...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα φανεί από τη πρώτη ματιά. Αν το δέρμα του ταμπούρου έχει για παράδειγμα καργαριστεί από το σφίξιμο και δεν παίρνει άλλο, ή για παράδειγμα από παίξιμο δυνατής έντασης έχει γεμίσει λακούβες, έχει τελειώσει πια. Τι μπορεί να φαντάζεσαι όταν λέω κακοματαχείρηση; Απλό νομίζω είναι.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μεταλλικο ταμπουρο και δεν ημουν ευχαριστημενος απο τον ηχο μεχρι που το πλακωσα στη χαρτοπετσετα και στην ταινια πανω κατω και τωρα κατι εχει γινει. αλλα μαλλον ψαχνομαι για καινουριο τελικα. μονο που δεν ξερω τι.

 

Χρήστο, η μέθοδος που διάλεξες - χαρτοπετσέτες και ταινία πάνω και κάτω, είναι ο καλύτερος τρόπος να κόψεις τους ενοχλητικούς αρμονικούς του ταμπούρου, αλλά και να φιμώσεις εντελώς τον ήχο του.

 

Τα φτηνά μεταλλικά ταμπούρα (συνήθως ατσάλινα) έχουν αυτό το πρόβλημα των πολλών αρμονικών (βλ. κουδούνισμα), αλλά υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να το περιορίσεις, και με λίγη προσπάθεια μπορείς να έχεις πολύ καλό ήχο με λίγα λεφτά. Ο λόγος που σου ακούγεται καλύτερα είναι ότι δεν έχεις πια τους αρμονικούς, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος - χωρίς να παίρνω και όρκο - ότι δεν έχεις και αξιοπρεπή ήχο ταμπούρου (αυτόν δηλαδή που ακούγεται η χορδιέρα, το τύμπανο "αναπνέει", έχει όγκο και γενικά δεν μοιάζει με καφάσι...)

 

¶κου τη συμβουλή του rockdrum και πάρε ένα σετ καινούργια δέρματα (Για μένα ο συνδυασμός ενός μονόφυλλου medium coated - Remo Ambassador, Evans G1 κ.λπ. - επάνω, και ενός αντίστοιχου medium snare side κάτω είναι αλάθητος. Το κακό με τα pre-muffled δέρματα είναι ότι αν ακούγονται ξερά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ενώ αν ένα "ανοιχτό" δέρμα σου ακούγεται πολύ ...ανοιχτό, μπορείς να πάντα να προθέσεις muffling), κούρδισέ τα - μόνος σου ή με τη βοήθεια κάποιου που έχει εμπειρία - με το κάτω δέρμα αρκετά έως πολύ σφιχτό και το επάνω ξεκινώντας από μέτρια τάση και δοκιμάζοντας διάφορα κουρδίσματα, και ψάξε λίγο και την τάση των χορδών (δεν χρειάζεται να είναι τσίτα…).

 

Αν θεωρείς ότι συνεχίζει να χρειάζεται muffling, δοκίμασε να βάλεις ένα κομμάτι moongel (ένα διαφανές μπλε 'ζελέ' σε μικρά κομμάτια, που κολλάει στο δέρμα και κάνει πολύ καλή δουλειά - κυκλοφορεί στα μουσικομάγαζα και στο Internet), ή ένα (ή μισό) O-ring σαν αυτά της Remo.

 

Βέβαια, όλα τα παραπάνω είναι γενικές "αρχές", και αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με τον ήχο σου, οι όποιες συμβουλές περισσεύουν. Μην φοβάσαι όμως να πειραματιστείς, και μπορεί να εκπλαγείς από το αποτέλεσμα.

 

Όσο για το δίλημμα ξύλινο ή μεταλλικό, προσωπικά προτιμώ τα ξύλινα, αλλά ένα από τα καλύτερα ταμπούρα που έχω είναι ένα φτηνό αλουμινένιο Ludwig Acrolite του '69 (το οποίο παρεμπιπτόντως έχει δέρμα Genera dry, οπότε πάει περίπατο το απόλυτο της επιλoγής ανοιχτών δερμάτων!) και θα συμφωνήσω με όσους πρότειναν τη λύση "ένα-από-το-καθ'-ένα".

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου