Προς το περιεχόμενο

ταμπουρο: μεταλλικο η ξυλινο και γιατι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αν θέλεις να μάθεις πρόχειρα ποια η διαφορά, ναι τα ξύλινα ταμπούρα είναι ποιο ζεστά σε ήχο, ενώ τα μεταλλικά, δίνουν οξύ ήχο και με πολλές συνήθως αρμονικές.

Για το ξύλινο κέλυφος, μπορείς να διαβάσεις στα άρθρα του noiz και θα καταλάβεις λίγο τις διαφορές.

Τώρα για τα μεταλλικά κελύφη, περίπου παίζονται τα εξής:

Μπρούτζινα: Παράγουν ήχο οξύ, γεμάτο αλλά οι αρμονικές του τύμπανου, παρουσιάζονται ποιο ήπιες.

Ατσάλινα: Παράγουν ποιο δυνατό ήχο από τα μπρούτζινα ποιο ευδιάκριτα ο ήχος του μετάλλου με αρκετή μάζα και περισσότερο decay από τα μπρούτζινα.

Αλουμινένια: Παράγουν καθαρό ανοιχτό ήχο, με κοφτές οξείς αρμονικές. Έχουν το χαρακτηριστικό να δίνουν πολύ δυνατά rim shots (στεφάνι-δέρμα).

Ορειχάλκινα: Όπως τα μπρούτζινα(ποιο κόκκινο μέταλλο), αλλά πλησιάζουν και τα χαρακτηριστικά του ξύλου. Δυνατά τύμπανα με all around χαρακτηριστικά.

Χυτά μεταλλικά: Από διάφορα κράματα. Πολλές φορές χρησιμοποιούνται κράματα κατασκευής πιατινιών. Δυνατά ταμπούρα με καλή αντήχηση και αρμονικές.

Αυτά περίπου για τα μέταλλα. Αλλά να μην ξεχνάμε ότι:

1. Τα ταμπούρα μικρής διαμέτρου, δίνουν υψηλότερη χροιά.

2. Τα μακρύτερα κελύφη δίνουν μεγαλύτερη ένταση και αντήχηση

3. Τα ρηχά βγάζουν καθαρότερο ήχο αλλά λιγότερη ένταση λόγω όγκου.

4. Το είδος των στεφανιών και μετάλλων (χυτά ή πρεσσαριστά). Τα χυτά παράγουν πιο στακάτο ήχο.

5. Το κόψιμο της γωνίας στην άκρη του κελύφους . Οι μοίρες πρέπει να είναι στις 45 περίπου. Όσο πιο flat είναι το κόψιμο τόσο πιο στακάτος ήχος, λόγω του ότι μειώνεται η δόνηση του δέρματος.

6. Τα εσωτερικά πρόσθετα στεφάνια (counter hoops), μαζεύουν αρμονικές.

7. Το είδος της χορδιέρας, (μέταλλο, πλαστικό, πλάτος).

8. Τα διάφορα μονωτικά (αν υπάρχουν), ανάμεσα στα μέταλλα και στο κέλυφος όπου αναρτώνται.

9. Είδος δερμάτων.

10. Κούρδισμα.

11. Τοποθέτηση του τύμπανου στη βάση. Όσο ποιο σφιχτά, τόσο επηρεάζει την αντήχηση και τις αρμονικές κ.λ.π.

12. Θέμα γούστου και εμπειρίας..

13. Θέμα χρημάτων.

 

Ψάξε κι άλλο λοιπόν. Θα βρεις πολλές πληροφορίες, έχοντας αυτό το μικρό ξεκίνημα.

Rockdrum.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω ολους τους τυμπανοκρουστες για τις πολυτιμες γνωσεις που μου προσφερατε. εγω εχω μεταλλικο ταμπουρο και δεν ημουν ευχαριστημενος απο τον ηχο μεχρι που το πλακωσα στη χαρτοπετσετα και στην ταινια πανω κατω και τωρα κατι εχει γινει. αλλα μαλλον ψαχνομαι για καινουριο τελικα. μονο που δεν ξερω τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

christos, πες τι έχεις και με τι δέρματα. Μήπως βρούμε κάποια λύση; Εκτός και αν είναι της πλάκας εντελώς και δεν κουρδίζεται με τίποτα.

Πάντως αν σε ενδιαφέρει να είναι ποιο μουντό και διαθέτεις κάποια χρήματα, ψάξε για ξύλινο από maple ή για λίγο παραπάνω ένταση, από birch (συμήδα), που θα το βρεις φθηνότερο πιστεύω από το maple.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι της πλακας (απο thomann millenium) αλλα αυτη την περιοδο δεν μπορω να διαθεσω χρηματα για καινουριο. τι προτεινεις να κανω για να εχω καλυτερο ηχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι της πλακας (απο thomann millenium) αλλα αυτη την περιοδο δεν μπορω να διαθεσω χρηματα για καινουριο. τι προτεινεις να κανω για να εχω καλυτερο ηχο;

Κάνε το και θα με θυμηθείς. Πάρε Evans Genera Dry για το επάνω και Evans Hazy 200 από κάτω. Θα σου μαζέψει τα κέρατά του και θα μειώσει τα buzz της χορδιέρας. Επίσης βγαίνει το ταμπούρο ποιο σταθερό στα μικρόφωνα σε live.

90% να μη χρειαστεί να βάλεις τίποτα πάνω στα δέρματα από muffle.

Πιστεύω πως είναι η ιδανικότερη λύση για το ταμπούρο σου.

Rockdrum

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια. δηλαδη μου λες να αλλαξω δερματα; σκεφτομουν να περιμενω λιγο καιρο να μαζεψω καποια χρηματα για να παρω ταμπουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια. δηλαδη μου λες να αλλαξω δερματα; σκεφτομουν να περιμενω λιγο καιρο να μαζεψω καποια χρηματα για να παρω ταμπουρο

 

Κοίτα με 30 ευρώ το πολύ που θα κάνουν αυτά δεν αγοράζεις ταμπούρο!

Εκτός αν σε βολεύει τώρα έτσι, και τα κρατάς για τον κουμπαρά.

Δεν νομίζω να έχει πάνω τίποτα σπουδαία δέρματα το ταμπούρο σου. Αλλά και καλά να είναι αν δεν τα κούρδισες σωστά η τα κακομεταχειρίστηκες δεν θα παίζουν τώρα. Αν όμως βιάζεσαι να φτιάξεις ήχο....σου είπα θα με θυμηθείς.

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα κάποτε.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου