Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κλιμάκων


kor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά

 

υπάρχουν κάποια συνθεσάιζερς όπως το Absynth της ΝΙ(Native Instruments) που δέχονται διαφορετικές κλίμακες πλήν των ευρωπαικών. Επειδή είμαι άσχετος αλλά ενδιαφέρομαι αρκετά θα ήθελα να κάνω στο forum τις παρακάτω ερωτήσεις.

1) Ποιά προγράμματα(έχω laptop  με vista...) μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώστε να μπορεί να αλλάξει κάποιος την κλίμακα real time δηλ. καθώς παίζει με το Midi keyboard να μορφοπηθεί αυτόματα το absynth(ή κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το Cantor) ώστε να ακούγεται η νέα κλίμακα που αυτός επιθυμεί να ακούσει

2)Ποιός είναι ο ποιό εύκολος τρόπος να γίνει αυτή η αλλαγή? Με χρήση κάποιου πλήκτρου στο midi Keyboard ή κάποιου συνδυασμού (π.χ 012= η 12 κλίμακα στην σειρά)στο πληκτρολόγιο του PC). Εύκολος εννοώ ότι όταν παίζει κανείς κάποιος εντελώς live δεν πρέπει να υπάρχει ουδεμία καθυστέρηση.... Αν η απάντηση είναι η εντολή να γίνεται απο κάποιο control του midi keyboard τότε θα σας παρακαλούσα να μου προτείνετε και ένα καλό midi keyboard με καλή αφή πλήκτρων και εύκολο menu.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χαράλαμπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου