Προς το περιεχόμενο

Πόσο σημαντικό είναι το "GSIF COMPATIBILITY" σε Gi


S80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για κάρτα ήχου.

 

Μου έκανε τόσο καιρό η SB Audigy άρα γιατί να μην μoυ κάνει και η Emu 1212M.

 

Το πρόβλημα της Audigy που με ταλαιπώρησε ήταν το κολλημένο ASIO στα 48 Khz.

 

Από ότι βέπω η 1212M δεν έχει αντιστοιχο κόλλημα.

 

3 πράγματα ήθελα να ρωτήσω για όπoiον ξέρει.

 

- Αυτή η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για multimedia χρήση; Hxo DVD, παιχνιδιών κ.λπ;

Ή χρειάζεται ΚΑΙ multimedia card;

 

- Έχει ακούσει κανείς ή ξέρει αν μπαίνει παρέα με την Audigy ή θα υπάρχουν conflicts;

 

Πόσο σημαντικό είναι το Gigastudio Interface (GSIF);

Δηλ. αν η κάρτα δεν έχει (που η 1212M νομίζω δεν έχει) δεν θα δουλέψει σωστά το Gigastudio ούτε ως αυτόνομο ύτε ως rewired με το Cubase SX;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αυτή η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για multimedia χρήση; Hxo DVD' date=' παιχνιδιών κ.λπ;

Ή χρειάζεται ΚΑΙ multimedia card;[/quote']

 

ΝΑΙ θα παίξει audio από οποιαδήποτε εφαρμογή σου. Το "multimedia" είναι μαρκετινίστικος όρος. Εδώ είναι "monomedia" και αναφέρεσαι στον ήχο...

 

- Έχει ακούσει κανείς ή ξέρει αν μπαίνει παρέα με την Audigy ή θα υπάρχουν conflicts;

 

Είναι πιθανό να έχεις conflicts (δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία) αλλά αυτό και το αν λύνονται εξαρτώνται από όλο το setup σου. Γενικά όμως μπορείς να έχεις 2 audio κάρτες χωρίς conflicts στο PC.

 

Πόσο σημαντικό είναι το Gigastudio Interface (GSIF);

Δηλ. αν η κάρτα δεν έχει (που η 1212M νομίζω δεν έχει) δεν θα δουλέψει σωστά το Gigastudio ούτε ως αυτόνομο ύτε ως rewired με το Cubase SX;

 

To GSIF είναι ένας audio driver για την επικοινωνία της κάρτας ήχου με άλλα software (όπως και το ASIO). Δεν είναι software interface όπως το REWIRE που επιτρέπει την επικοινωνία μεταξύ software εφαρμογών (π.χ. GigaStudio-Cubase). Το REWIRE λοιπόν είναι ανεξάρτητο της κάρτας ήχου και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιανδήποτε κάρτα.

 

¶ρα, για την σύνδεση με το Cubase μην σε απασχολεί το GSIF, δεν έχει σχέση. Να σε απασχολεί για θέματα latency όταν για παράδειγμα θα ηχογραφείς με ένα MIDI keyboard. Επίσης, το Gigastudio μπορείς να το χρησιμοποιείς σαν VSTi από το Cubase, πιο εύκολα από το REWIRE.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' το Gigastudio μπορείς να το χρησιμοποιείς σαν VSTi από το Cubase, πιο εύκολα από το REWIRE.[/quote']

 

Πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Gigastudio σαν VSTi;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου