Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματική δραστηριοποίηση συγκροτημάτων


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως οι Rotting Christ θεωρούνται από τα μεγαλύτερα black metal σχήματα και όντως η metal σκηνή είναι από τις πιο παρεξηγημένες στην Ελλάδα! Και είναι κρίμα γιατί όπως είπε και ο προ-προλαλήσασας (χεχε), έχουμε πολλά συγκροτήματα να δείξουμε που κάνουνε καριέρα στο εξωτερικό αλλά δυστυχώς η ελληνική υποστήριξη είναι 0 στο συγεκριμένο είδος μουσικής. ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάνουνε επιτυχία τραγουδίστριες όπως η Βανδή, η Βίσση κτλ κτλ..Μη παρεξηγηθώ, δεν έχω ΤΙΠΟΤΕ εναντίον των παιδιών που ακούνε αυτό το είδος μουσικής αλλά πιστεύω ότι είναι δικαίωμα μου να λέω την γνώμη μου, είτε αρνητική είτε θετική και να γίνει σεβαστή, όπως σεβαστή θα γινόταν σε μένα οποιαδήποτε άποψη. Όπως και να 'χει, μακάρι να υπήρχε έστω η στοιχειώδης υποδομή για υποστήριξη, όχι μόνο της metal σκηνής που είναι από τις πιο αδικημένες, αλλά όλων των ειδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εππαγελματικη δραστηριοποιηση;;; Ρε παιδια γινεται κατι τετοιο;; Εξηγουμε με στοιχεια απο τα 5 χρόνια που ειμαι μελος metal συγκροτηματος.

 

Ξεκινησαμε για πλάκα με 2 ωρες προβα και αυτες σκαρτες την εβδοομαδα. Τωρα πλέον κανουμε 6 και με ελαχιστο χαμένο χρόνο. Αυτο ομως τι σημαινει; Ξυπναμε σαββατο απο τις 9 για να ειμαστε στο στουντιο, τρεχουμε σα το Βεγγο τις πεμπτες μετα τη δουλεια και μας φευγουν καμια 80αρια ευρα το μηνα (χωρια ο εξοπλισμος που μας εχει τσακισει οικονομικα). Αν μια μπαντα δεν εχει τα προς το ζειν απο αλλού (βλ.μπαμπας), ειναι καταδικασμενο σε ολιγοωρες προβες με την ψυxη στο στομα, ελαχιστο χρονο για μελετη, νευρα λογω κουρασης κλπ κλπ. Για ποσο μπορει να το κανει αυτο;

 

Σε live τωρα....πως μπορει να γκρινιαζουμε για τη "μιζερη" ελληνικη σκηνη οταν κανεις δεν σηκωνει τον κ***ο του να παει να την υποστηριξει..Αν πηγαιναμε οσοι γκρινιαζουμε ενα γκρουπ θα εβγαζε τουλαχιστον τις προβες του..Ομως οχι τα live γινοντα με 10-15 ατομα απο κατω πραγμα που ειναι καταστρεπτικο για το ηθικο μιας μπαντας. Για να μην μιλησω για την αγορα ενος Cd απο ελληνικη μπαντα... (ωραιοι οι Rotting Christ αλλα οι μισοι τα εχετε σε mp3)

 

Οι εταιρειες τωρα προσπαθουν απο τη μια να κανουν κατι αλλα αν κοιταξεις λιγο θα δεις οτι ακομα και οι ελληνικες υπογραφουν αβερτα κουβερτα τις ξενες μπαντες για να δυναμωσουν τις κυκλοφοριες τους. Αυτο σημαιινει οτι και οι λιγες πιθανοτητες που εχει μια ελληνικη μπαντα να υπογραψει τις χανει για υπογραψει ο Midnight που ειναι ονομα, ασχετα αν το αλμπουμ του ειταν μια μ****α και μιση.

 

Αυτην την κουβεντα την ειχα κανει πριν καιρο με μια κοπελα η οποια παιζει τυμπανα και ειναι απο ευκαταστατη οικογενεια.. Αυτη λοιπον μου ελεγε οτι αν θες θα βρεις χρονο και λεφτα, για μελετη και οργανα.. Εγω εχω να τις πω οτι δεν ξερει τι τις γινεται...Οταν δουλευω 9 ωρες και λειπω απο το σπιτι 10 ποτε θα μελετησω; Εκτος βεβαια αν κοψω φαι και υπνο, αποκλειστω απο τον κοσμο και κλειδωθω στο δωματιο μου.....Οσο για λεφτα ας μου πει που μπορω να βρω μερικες χιλιαδες ευρω που κοστιζουν τα korg, roland και αλλα μηχανηματα.

 

Οσοι ειναι εξω από το χορο καλα χορευουν αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι οι ελληνικες metal μπαντες (για αλλα ειδη δεν γνωριζω) τα εχουν πιο βαρια απο τις ξενες..γιατι χωρις χρονο, χωρις χωρους, χωρις επιδοτησεις για μουσικους (βλ Σουηδια), χωρις χρηματα, με τις δουλειες τους, τις σπουδες τους, τη ζωη τους, τια αναγκες τους....παρολα αυτα καταφερνουν χρονια τωρα και ειναι ζωντανες.

 

Ασ τις σεβαστουμε και ας τις βοηθησουμε λιγο, γιατι να μεν καλες οι μεγαλες μπαντες μας (2-3 δηλαδη) αλλα απο κατω ειναι παδια που χυνουν ιδρωτα για μια 2ωρη προβα και αξιζουν αν οχι ενα συμβολαιο τουλαχιστον λιγη προσοχη απο τον κοσμo

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου