Προς το περιεχόμενο

fender champion 600


Προτεινόμενες αναρτήσεις

R8 & R9 θα τις μικρύνω... 

 

αν τις μικρυνεις θα "καθαρισει". Αν τις μεγαλωσεις θα "λερωσει"  :)

 

Εχω και γω τον ιδιο και ψαχνομαι για mods :) Πολυ ωραιο θεμα, ενημερωνε μας για την προοδο πανω στον ενισχυτη :)

 

αυτο ειναι...  Θα το κανουμε ....Champions League εδω μεσα...  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Marshall χρησιμοποιούσε στη JCM 900 σειρά κάποιες διόδους(μια γέφυρα διόδων+εξτρα δίοδο) για να παράγει το distorted ήχο σε κάποια ένταση. Σήμερα χρησιμοποιεί στους περισσότερους ss και υβριδικούς ενισχυτές της κόκκινα led για την παραμόρφωση(clipping).

 

http://www.drtube.com/schematics/marshall/cd0109-iss9.gif

 

Μπορείς να κάνεις παρόμοιο mod και στον champ 600 (προσωπικά το έχω κάνει) για να σου δώσει 2ο κανάλι distortion με ένα διακοπτάκι. Πρακτικά, ακουγεται σαν ένα ds-1 τύπου πετάλι συνδεδεμένο στον champ. Δες το σχετικό σχέδιο στην εικόνα.

 

Βασικό κριτήριο για τον ήχο της mod είναι ο πυκνωτής που κόβει τις "nasty" ψηλές. Oσο μεγαλύτερος είναι σε χωρητικότητα, τόσο θα ακούγεται σαν overdrive τo αποτέλεσμα ενώ αν παραληφθεί θα ακουστεί σαν fuzz. Ο πυκνωτής πρέπει να αντέχει 63V περίπου.

Επίσης, με πράσινα led θα ακουστεί πιο smooth ενώ με διόδους κλασσικές θα ακουστεί πιο heavy και distorted. Υπόψιν, οι δίοδοι θα ρίχνουν λίγο την ένταση όταν είναι στο 2ο (drive)κανάλι. Οταν ο διακόπτης είναι off θα ακούγεται κανονικότατα ως champ.

 

Είναι εύκολο, φθηνό κι αναστρέψιμο mod.

 

Καλές μόντες!

Champ_600_distortion.thumb.jpg.f0763fe0db1786f55030289cf4e12d53.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευδόκιμος ο όρος Champions League !!!!

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Θέλω καθαρή την προενίσχυση αλλά να σπάει η τελική βαθμίδα (θα το παίξω κι έτσι και γιουβέτσι φυσικά να δώ πώς θα πάει το σχέδιο).

 

Thanks Sottos !!!!

Θα παίξει κι αυτό.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω καθαρή την προενίσχυση αλλά να σπάει η τελική βαθμίδα

 

ε τοτε εισαι πιο κοντα στο bypass του tonestack.

Μπορεις να το αντικαταστησεις με εναν 220 ή 100nF.

Οσο κατεβαινεις σε χωρητικοτητες τοσο πιο λεπτος θα γινεται ο ηχος σου.

Θα μπορουσες ισως να κανεις οτι εκανα κι εγω στον Vox μου με τον 6θεσιο Lorlin φορτωμενο πυκνωτες...

 

...λεμε τωρα  :)

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Η μεγαλύτερη διαφορά που ποαρατήρησα παίζοντας με τις αντιστασεις.... είναι το open-closed back......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου