Προς το περιεχόμενο

Mr Pumpkins Inn..πως σας φαίνεται?


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανέβασα ένα ακόμα κομμάτι μου...από αυτά που μου ψιλοαρέσουν...

Ορίστε.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/neeq/Mr%20Pumpkins%20Inn.mp3

 

Το κομμάτι είναι γραμμένο με Triton Le και Reason, και δεν αποτελεί την τελική παραγωγή η οποία ελπίζω να γίνει με φυσικά όργανα. Οπότε δείξτε λιγότερη αυστηρόητα στο θέμα της πιστότητας των οργάνων. Και αγνοήστε αν μπορείτε κάποια μικρολαθάκια στο παίξιμο. Έγιναν απο βιασύνη και δε θα ξαναγίνουν δάσκαλε.

 

Οπότε δεν έμεινε και τίποτα να σχολιάσετε... :roll:

 

[Σοβαρά τώρα/] Πως σας φαίνεται το κομμάτι? Από ενορχήστρωση, ήχο, μελωδία? [σοβαρά τώρα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι soundtrackικός τύπος εσύ. Το χιουμοριστικό και γκροτέσκ ύφος μου έφερε στο μυαλό φρουτοπία, και μόλις έδωσα μεγαλύτερη σημασία στον τίτλο είδα ότι δεν έπεσα και πολύ έξω.

 

Ενορχήστρωση είναι όσο παιχνιδιάρικη θα 'πρεπε ωστόσο κάπου στο 2:16 που μπαίνει το κλαβικορντ(?) αποκτά σκοτεινό χαρακτήρα (τι μυστικό κρύβει το πανδοχείο του κυρ Κολοκύθα; ) που με παραξένεψε λιγάκι.

 

Θα πρότεινα λίγο μεγαλύτερη διάρκεια για μελωδική ανάπτυξη αλλά και για να "κάτσουν" οι αλλάγες στην ενορχήστρωση, ίσως και κάποια δεξιοτεχνική πινελιά στο βιολί, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα...

 

Εύγε πάντως πολύ καλή δουλειά θα ταίριαζε σε ένα adventure video game...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι soundtrackικός τύπος εσύ. Το χιουμοριστικό και γκροτέσκ ύφος μου έφερε στο μυαλό φρουτοπία' date=' και μόλις έδωσα μεγαλύτερη σημασία στον τίτλο είδα ότι δεν έπεσα και πολύ έξω.

 

Ενορχήστρωση είναι όσο παιχνιδιάρικη θα 'πρεπε ωστόσο κάπου στο 2:16 που μπαίνει το κλαβικορντ(?) αποκτά σκοτεινό χαρακτήρα (τι μυστικό κρύβει το πανδοχείο του κυρ Κολοκύθα; ) που με παραξένεψε λιγάκι.

 

Θα πρότεινα λίγο μεγαλύτερη διάρκεια για μελωδική ανάπτυξη αλλά και για να "κάτσουν" οι αλλάγες στην ενορχήστρωση, ίσως και κάποια δεξιοτεχνική πινελιά στο βιολί, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα...

 

Εύγε πάντως πολύ καλή δουλειά θα ταίριαζε σε ένα adventure video game...[/quote']

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.GJ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι soundtrackικός τύπος εσύ. Το χιουμοριστικό και γκροτέσκ ύφος μου έφερε στο μυαλό φρουτοπία' date=' και μόλις έδωσα μεγαλύτερη σημασία στον τίτλο είδα ότι δεν έπεσα και πολύ έξω.

 

Ενορχήστρωση είναι όσο παιχνιδιάρικη θα 'πρεπε ωστόσο κάπου στο 2:16 που μπαίνει το κλαβικορντ(?) αποκτά σκοτεινό χαρακτήρα (τι μυστικό κρύβει το πανδοχείο του κυρ Κολοκύθα; ) που με παραξένεψε λιγάκι.

 

Θα πρότεινα λίγο μεγαλύτερη διάρκεια για μελωδική ανάπτυξη αλλά και για να "κάτσουν" οι αλλάγες στην ενορχήστρωση, ίσως και κάποια δεξιοτεχνική πινελιά στο βιολί, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα...

 

Εύγε πάντως πολύ καλή δουλειά θα ταίριαζε σε ένα adventure video game...[/quote']

 

Να'σαι καλά. Αυτό με τη διάρκεια μου το λένε πολλοί, για όλα μου σχεδον τα κομμάτια αλλά δε μου βγαίνει. Νιώθω ότι τραβάω απ'τα μαλλιά τις μελωδίες. Ίσως μου λείπει η εμπειρία. Το βιολί είναι το αγαπημένο μου και το αδύνατο σημείο μου. Αν δεν έχω φυσικό όργανο, αποφεύγω τα πολλά πολλά με τα samples.

 

Λες να στείλω κανα demo στον Sokal (Syberia)? 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, μπράβο σου, πολύ καλό σαν μελωδία και ενορχήστρωση. Όντως πολύ ατμοσφαιρικό και όντως σαν να βγαίνει από adventure. Παρόλαυτά ο ήχος είναι τρελή midίλα... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε' date=' μπράβο σου, πολύ καλό σαν μελωδία και ενορχήστρωση. Όντως πολύ ατμοσφαιρικό και όντως σαν να βγαίνει από adventure. Παρόλαυτά ο ήχος είναι τρελή midίλα... :?[/quote']

 

:oops: :cry: Το ξέρω αλλά τι να κάνω? Δε θελω να την ψάξω πολύ με τα samples, γιατί βαθιά μέσα μου :cry: (ήχος από mellotron βιολί στο μπαγκραουντ) πιστεύω ότι θα καταφέρω να βρω άτομα για να το γράψω με φυσικά όργανα. [Και εννοείται ότι αν κάποιος ακούσειστο κομμάτι κάποιο όργανο που μπορεί να παίξει, ας επικοινωνήσει.]

 

Μπράβο πολύ όμορφο. Το έγραψες για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό?

 

Ναι, είναι μέρος ενός concept που θέλω να φτιάξω με τίτλο "The book of little stories". Αφηγείται την ιστορία δυο παιδιών που χάνονται σ'ενα βιβλίο και περνάνε από όλες τις ιστορίες του για να βγουν. Το "Mr Pumpkins Inn" είναι μια από αυτές τις ιστορίες. Στο δεύτερο μέρος του concept, υπάρχει περίπου το ίδιο κομμάτι με στίχους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια! Έχει όντως κάτι το παιδικό και το adventure όπως προαναφέρθηκε.

 

Θα είναι πολύ δύσκολο να βρείς άτομα να το παίξουν όπως το θές, να ηχογραφήσεις "δύσκολα" πνευστά σωστά... Γιατί δεν το κάνεις όμορφα όμορφα με samplάκια?

 

Ώς μουσική με κούρασε σε ορισμένα σημεία λόγω της επανάληψης. Αν θές να κρατήσεις την μελωδία ακόμα και με επανάληψη, δοκίμασε να προσθέσεις ένα όργανο σε κάθε επανάληψη για να αποκτά ενδιαφέρον.

 

Ο ήχος των pizzicato strings έβγαζε τόση midiίλα που μου θύμισε υπερβολικά τον ήχο του insomnia!

 

Πολύ ωραίο πάντως! Φρόντισε να ανεβάζεις όλη τη συλογή σου με τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:? Το κομμάτι στην αρχή γράφτηκε με στίχους, αλλά μετά είπα να το χωρίσω σε δυο μέρη, με το πρώτο να είναι instrumental. Ίσως γίνεται κουραστικό, καθώς όλο το κομμάτι είναι δυο μελωδίες, αλλά από το παίξε παίξε ( :oops: ) τις συνήθησα και στην τελική ενορχήστρωση δε μου φάνηκε υπερβολική η επανάληψη. Σίγουρα με τους στίχους θα αποκτήσει καλύτερη εξέλιξη. Μόλις το γράψω θα το ανεβάσω.

 

Και τελικά μάλλον στα samples θα καταλήξω, αλλά ελπίζω ακόμα. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου